4 gyakori nevelési hiba

4 gyakori nevelési hiba

Címlap / Életmód / Család / 4 gyakori nevelési hiba

A gyerekek életét nagyban befolyásolja és meghatározza, hogy a szülő hogyan neveli, és milyen hatásokat gyakorol a gyermekre. A legtöbb nevelési elv később is kihat a gyermek életére, hiszen a kezdeti dolgok akár felnőtt korában is meghatározzák a gyermek viselkedését.

Állandó féltés

Természetes érzés, hogy aggódsz a gyermekedért és fontos is, hogy féltőn szeresd és gondoskodj róla, azonban ez a féltés sokszor túlzott aggodalmaskodásba és féltésbe fordul. Fontos, hogy néha engedj szabad teret a gyermekednek és hagyd, hogy néha a saját hibáiból tanuljon.

Ha állandóan eltiltod az általad veszélyesnek ítélt dolgoktól, mindig ellenőrzöd és mindent elvégzel helyette, akkor soha nem fog felkészülni az életre, hiszen egy állandó burokban tartottad, amelyben nem érhették támadások. Sőt, amikor kikerül a nagybetűs életbe, azok a hatások, amelyek eddig nem érték még rosszabbak és megerőltetőbbek lesznek, mintha ezek korábban érték volna a gyermeket.

Állandó hasonlítgatás

Ha állandóan más gyerekekhez méred, akkor valószínűleg csökken, vagy egyáltalán nem lesz a gyermekednek önbizalma, éppen ezért ha hasonlítod is valamilyen szinten, figyelj oda arra, hogy ne állandóan csak a nála jobbnak vélt gyerekekhez hasonlítsd. Lásd meg  asaját gyerekedben az értéket, hogy ő is megláthassa magában, Mindenkiben van valami ami kevesebb másoknál, de neked pont arra kell felhívnod a figyelmet, hogy ő ebben és ebben tűnik ki a többiek közül.

Természetesen ez kihat a gyermek felnőtt életére is, amelyben vagy beletörődik az állandó veszteségbe és elfogadja, hogy ő semmire sem jó, vagy belehajszolja magát a munkába és egyre többet vállal, hogy bizonyítsa, hogy ő mennyire értékes. Még rosszabb, ha a testvérek között alakítjuk ki ezt a viszonyt, mert ez nem csupán kisebbségi komplexust okoz a gyermekekben, hanem kialakul egy egészségtelen versenyszellem is, ahol a testvéri szeretet helyett az állandó verseny kerül a középpontba. Tehát gyermekedet a saját tulajdonságai után ítéld meg és ahhoz mérten ítéld meg, hogy ő mit tud.

Következetlenség

A gyermek fejlődésének nem tesz jót, ha egyszer szabad valamit, egyszer pedig nem. Tudatosan engedj meg vagy tilts dolgokat, hiszen ebből tanulhat a gyerek, azonban mindig kerüld el a következetlen helyzeteket, ha mégis kivételt tennél, azt mindig emeld ki, hogy miért tetted.

Fontos, hogy szabályokat biztosíts, hiszen ezek nélkül a gyerek úgy érzi, hogy mindent megtehet, így a közösségekben kevésé fogják befogadni. A másik esetben pedig egy tétovázó, döntésképtelen felnőtt lesz a gyermekedből, aki emiatt számtalan hátrányos helyzetbe kerülhet.

Kis kegyes hazugságok

Azt hiszed, hogy még nem ért meg mindent? Fontos, hogy a hazugságok helyett érthetően megmagyarázd nekik a dolgokat, hiszen a hazugságokra mindig fény derül és így te is csökkensz a szemükben, nem is beszélve arról, hogy lehet, ha ezt a példát látják, akkor ők is ezt a példát fogják követni. Így érdemes mindig kedvesen és szeretetteljesen elmondanod az igazat, még akkor is, ha az fájó dolog.

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!