Fermentált zöldségek kutyáknak – a szuperegészséges táplálék

Fermentált zöldségek kutyáknak – a szuperegészséges táplálék

Címlap / Életmód / Receptek / Fermentált zöldségek kutyáknak – a szuperegészséges táplálék / 2. oldal

Manapság egyre gyakoribb, hogy a kutyát barátnak vagy családtagnak tartják. Együtt játszunk, együtt kirándulunk, együtt dolgozunk, együtt olvasunk, együtt tanulunk, és ki tudja, még mi mindent csinálunk együtt. Néha még a harapnivalókon is osztozunk velünk. Megtehetjük különösképpen, amikor az egészségesebb fajtákból választunk. A fermentált zöldség valószínűleg tökéletes lesz mindannyiótoknak.

A kutyák számára ajánlott zöldségek

Sárgarépa, fehérrépa, karalábé, zellergumó, cékla, káposztafélék, spenót (kis mennyiségben), sóska, saláta, uborka, cukkini, főzőtök, sütőtök, görögdinnye, csicsóka, gyermekláncfű, édesburgonya, mikrozöldek.

A készítményt fűszerekkel, gyógynövényekkel, pl.: kevés kaporral, mentával, petrezselyemmel, csalánnal, köménnyel, édesköménnyel, kurkumával, céklaporral, spirulinával tovább gazdagíthatjuk.

Fermentált káposzta (kezdésnek tökéletes)

Ha még sosem készítettél ilyesmit, akkor javasolom, hogy kezdd el káposztával, mert nagyon gyorsan elkészül, nagyon finom, és általában szeretni szokták. Vágd vékony csíkokra a megtisztított zöldségeket, lazán töltsd tiszta üvegbe, öntsd fel 2 %-os sóoldattal (egy liter vízhez 1 evőkanál só). A lezárt üveget állítsd szobahőmérsékletű helyre (20- 22 °C) érlelődni. Tegyél alá tálat, mert éledezés közben folydogálhat.

Minden nap nézz rá, és ha szükséges picit engedj a fedőn, hogy eltávozhasson a keletkezett szén- dioxid. Nagyon fontos, hogy a folyadék mindig elfedje a zöldségeket, különben megindul a romlás. Amint készen van, – erről leginkább kóstolással győződhetsz meg -, tedd át a hűtőszekrénybe felcímkézve, dátumozva. 

serggn/istockphoto.com

Nekem ez így a legegyszerűbb és legpraktikusabb, de ha szeretnéd, készítheted úgy is, hogy a nagyon finomra vágott zöldségeket egy tálban összekevered sóval és addig gyúrod, amíg levet engednek, majd azután töltöd üvegekbe. 

A felhasznált zöldségtől függően 3 naptól néhány hétig tarthat az erjedés: az uborkának elég lehet 3 nap, a káposzta kb. 1 hét alatt készül el, a gyökérzöldségek kicsit ráérősebbek. Két- három hetesen a legértékesebb, akkorra már rengeteg baktérium megtermelődött benne. A levét is odaadhatod, azt is szívesen felhörpintik. Lehet vegyesen összeállítani, vagy többféle monokészítményt váltogatva alkalmazni. Hámozni sem feltétlenül kell, mert a héjakban értékes összetevők illetve a héjakon hasznos mikroorganizmusok is laknak.  

Adagolás: 1 teáskanálnyit adj az ételükhöz 10 testtömegkilogrammonként. 

Fermentált tökmag (egy kis kitérő)

Miért fermentáljuk a tökmagot? Azért, mert a tökmag gazdag ásványi anyagokban (kálium, magnézium, cink, réz, vas, foszfor), értékes rostokban, zsírsavakban, vitaminokban, ezen túl pedig segít eltávolítani a parazitákat a kutyák szervezetéből. Az erjesztés fő oka pedig az, hogy a magvak csak úgy nyersen eléggé nehezen emészthetők, a fermentálás előkészíti, továbbá lebontja azokat az emésztést gátló anyagokat, amik problémákat okozhatnak. Másfajta magokat is lehet fermentálni, pl.: napraforgót, chiát. 

Egy csésze tökmagot áztass be egy egész napra egy csésze tisztított vízbe, amibe belekevertél 5 evőkanál tejsavót. Aztán szűrd le és öblítsd át. Turmixold simára, kanalazd egy tiszta üvegbe és tárold hűtőszekrényben. Mivel romlékony portéka, ajánlott egyszerre kisebb adagokat készíteni, ami kb. egy hét alatt elfogy. 

Adagolás: 1 teáskanálnyi 5 testtömegkilogrammonként, a kifejezetten nagytestű kutyák 2- 3 evőkanálnyit kaphatnak.  

Fermentálással önmagadnak és kedvencednek is finom táplálékkiegészítőt készíthetsz, gyorsan, egyszerűen, jelképes összeg befektetésével. 

VIDEO Így készíts pár perc alatt merész, füstös szemsminket

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»