Fermentált zöldségek kutyáknak – a szuperegészséges táplálék

Fermentált zöldségek kutyáknak – a szuperegészséges táplálék

Címlap / Életmód / Receptek / Fermentált zöldségek kutyáknak – a szuperegészséges táplálék

Manapság egyre gyakoribb, hogy a kutyát barátnak vagy családtagnak tartják. Együtt játszunk, együtt kirándulunk, együtt dolgozunk, együtt olvasunk, együtt tanulunk, és ki tudja, még mi mindent csinálunk együtt. Néha még a harapnivalókon is osztozunk velünk. Megtehetjük különösképpen, amikor az egészségesebb fajtákból választunk. A fermentált zöldség valószínűleg tökéletes lesz mindannyiótoknak.

Bármivel etesd a kutyádat, nyugodtan adhatsz neki egy kevés fermentált zöldséget, amennyiben valamilyen oknál (betegség) fogva ez nem ellenjavallt. Ha van valamilyen krónikus betegsége, kérd ki az állatorvosod véleményét, pl.: hisztamin- intolerancia megléte esetén nem ajánlott. Legtöbbjük boldogan fogadja a nyers zöldségeket. Kínálgasd csak nyugodtan, hogy kiderüljön, hogy miket szeret a legjobban. Mind másért rajong, ugyanúgy „válogatósak”, mint mi, emberek.

Kaphatja nyersen, lereszelve, de még jobb, ha fermentálod. Megfigyeltem, hogy párolva vagy fermentálva egyes zöldségeket szívesebben fogadnak, mint nyersen. Ha olyan betegsége volt, aminek kezeléséhez antibiotikumra volt szükség, akkor valamilyen készítmény formájában feltétlenül szükséges rendezni a mikrobiomját. Az orvos segítségével válasszátok ki a megfelelőt, mert kaphat joghurtot, kefirt, fermentált zöldséget, esetleg valamilyen erre a célra szolgáló terméket. Macskák és más házikedvencek is fogyaszthatnak fermentált zöldségeket, de erről is érdemes szakemberrel konzultálni, mert lehetnek kizáró tényezők. 

A szuperfinom táplálékkiegészítő

A kutyák egészségének is jót tesznek a növényekben található vitaminok és antioxidáns hatású fitonutriensek. A fitokemikáliák támogatják a máj munkáját, csökkentik a gyulladásos reakciókat, elősegítik a bélrendszer egészségét, megelőzik a daganatok kialakulását.  A tejsavas erjesztéssel készült zöldség ezen felül fokozza az immunvédekezés hatékonyságát, csökkentheti a gyulladásos folyamatokat, szorongásoldó hatású lehet, és segíthet megelőzni a cukorbetegség kialakulását a csökkent glükóztolerancia visszafordításával. 

Előemésztett finomság

A húsevő állatok valójában nagyon is szívesen fogyasztják el a zsigereket, a béltartalmat. Hasznos anyagokhoz (emésztőenzimek, vitaminok, ásványi anyagok, prebiotikumok, rostok) jutnak belőlük. Dehogy vetik meg ők a zöldségeket, a zsigereikben érzik, hogy kellenek nekik. A fermentált zöldség ehhez áll közel, hiszen ez is egy előemésztett táplálék, sokkal jobban hasznosul, könnyebben emészthető, mint a normál nyers zöldség, és még probiotikumként is szolgál.

los_angela/istockphoto.com

Élőbb már aligha lehetne

Általában nyers alapanyagokat használunk, ami a vitaminok szempontjából fontos szempont. Fermentáláskor mikroorganizmusokkal gazdagodik a készítmény tehát akár pro- és prebiotikus szerepet is elláthat. Ezek a készítmények segítenek feltölteni az eb bélflóráját a jószándékú baktériumokkal, így a patogén bélflóra háttérbe szorul. A baktériumok azonban nem csak elvesznek, hanem adnak is, mivel vitaminokat, enzimeket termelnek. Miközben a probiotikumok elfogyasztják a prebiotikumokat posztbiotikumok jönnek létre.

A legújabb kutatások szerint pedig éppen ők felelősek egyes jóságokért, amiket korábban a probiotikumoknak tulajdonítottak.

A posztbiotikumok jelenléte a következő lényeges előnyökkel jár mind az embereknél, mind az állatoknál: gyulladáscsökkentő hatásúak, csökkentik a vércukorszintet, segítenek megelőzni az elhízást, erősítik az immunvédekezést, javíthatják a széklet minőségét, segítenek a hasmenés kezelésében. 

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»