Nagy Fannyt, a FANNA polewear alapítóját még 2021-ben volt szerencsém megismerni, és már akkor biztos voltam benne, hogy mindaz, amit saját márkáján keresztül képvisel, elképesztően értékes. Nemrég pedig a Fashion Revolution Hungaryvel közösen egyenesen történelmet írt egy csodás kezdeményezéssel.
VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben
A FANNA minőségi, fenntartható sportruházatai és minden további gyönyörű ruhadarabja egy szempillantás alatt képesek elvarázsolni a viselőit. Október 5-én Fannyék a Fashion Revolution Hungaryvel közösen megszervezték Magyarország első divat felvonulását is, hogy együtt álljanak ki a fenntartható divat mellett, és lépjenek fel a fast fashion káros gyakorlataival szemben.
Olcsó ruhákat felhalmozni gyakran a legnagyobb csapda
Olyan időket élünk, amikor gyakorlatilag még a legközelebbi plázákba, üzletekbe sem kell elmennünk ruhát venni. Pár kattintással akár a világ másik feléről is rendelhetünk elképesztően sokféle holmit, gyakran már-már hihetetlenül kedvezőnek tűnő áron. De míg egy-egy vásárlás alkalmával talán tényleg nem fizetünk ki nagyobb összegeket, addig valójában rengeteg negatív hatás generálódik.
Ha pedig mondjuk az éves kiadásainkra vetünk egy pillantást, lehet, hogy decemberben ott állunk egy halom ruhával, amit összességében már nem kis összegért vettünk, viszont a felük már tönkre is ment, és egyébként is alig van néhány darab, amit úgy érezzük, hogy még rendszeresen szívesen tudunk hordani. Közben pedig helyettük már jó pár minőségi, fenntartható módon készült holmink is lehetne.
A környezeti károk óriásiak
Nem hiába tartják manapság rengetegen úgy, hogy a fenntartható divat a jövőnk egyik záloga. Az ipar gyorsan változó, fast fashion modellje ugyanis súlyosan károsítja a környezetünket, és etikátlan munkakörülményeket teremt világszerte.
Ez a folyamat pedig óriási terhet tesz a környezetre. A fast fashion felelős a globális szén-dioxid-kibocsátás mintegy 10%-áért, ami több, mint az összes nemzetközi repülőjáraté és tengeri szállításé együttvéve. Ezért is érezte borzasztóan fontosnak Nagy Fanny, hogy kiálljanak a fenntartható divat mellett, és arra is felhívják a figyelmet, hogy az mindenkié kell, hogy legyen.
Ezért pedig saját márkája által is rengeteget tesznek. A FANNA ugyanis arra törekszik, hogy minden nő, aki az ő termékeiket viseli, úgy hozzon környezetbarát döntéseket, hogy közben magabiztosnak is érezze magát.
Mindenki fontos számukra
Bár manapság is sokak számára elképzelhetetlennek tűnik, hogy előbb mondjon igent egy magasabb árú, de valóban minőségi, tartós ruhadarabra, mint több olcsón beszerezhetőre, a nemrég megszervezett divat felvonulás is azt a célt szolgálta, hogy ez megváltozzon. Ebben pedig Nagy Fanny szerint a kis hazai márkáknak is komoly szerepe van. „
Ezenkívül fontosnak tartom, hogy a divat és a ruhák erejét arra is felhasználjuk, hogy egymást segítve és bátorítva egy támogató közösséget hozzunk létre. Büszke vagyok, hogy a felvonulás egyesítette ezt a kettőt, és itthon először adtunk valódi hangot a fenntartható divatnak ilyen formában.” – mondta a felvonulás után Nagy Fanny. Persze ne feledjük azt sem, hogy a kis hazai márkák sikeres munkájához az is kulcsfontosságú, hogy egyre többen mondjuk azt, hogy „igen, én is tartós, jó minőségű, fenntartható módon előállított holmikra szavazok!”.
Nagyszerű közösség szerveződik
A FANNA és a Fashion Revolution Hungary felvonulása rávilágított, mennyire értékes tud lenni, ha minél többen összefognak egy nemes ügyért. „Ez a felvonulás nemcsak egy kifejezésmód volt, hanem egy közösség építésének a kezdete is. Nagyon jó látni, hogy hazai márkák is képesek arra, hogy egy jó ügy mentén összehozzák az embereket, szemléletet formáljanak és merjenek változást elindítani. Pont ezt éreztem a felvonuláson is.” – nyilatkozta a felvonulás egyik résztvevője.
Ha te is fenntarthatóbbá tennéd a ruhásszekrényedet
Végezetül fontosnak éreztem Fannyt megkérdezni arról, mit érdemes tennie annak, aki elhatározza, hogy innentől kezdve fenntarthatóbb ruhatárat szeretne, eddig viszont sok fast fashion darabot vásárolt, mi legyen azoknak a holmiknak a sorsa.
„Hordja őket, ameddig tudja, ha leszakad a gombja vagy ilyesmi, az javítható, ha bolyhosodik, arra a célra van kifejezetten textil borotva, amivel jobb állapotba hozhatjuk, és tudjuk még viselni a terméket. Ha már nem szeretnénk hordani, akkor egyrészt adományozzuk nehezebb helyzetű családoknak vagy adománygyűjtő szervezeteknek, adomány boltoknak, sokan örülnek neki.
Jó opció még feltenni Vintedre és eladni akár a még használható ruhákat. Ha már olyan állapotú, ami nem használható, farmereket nálunk például le lehet adni, azokat újra tudjuk hasznosítani. Egyéb textil hulladékokat fel lehet ajánlani műhelyekbe géprongynak, illetve vannak elvileg működő hazai hulladékfeldolgozók, mi még nem küldtünk nekik, de a honlapjukon olvasható, hogy újrahasznosítják, ilyen pl. a Tesa Kft.
Ami pedig az új holmik fenntartható módon való beszerzését illeti: „egyrészt jó szerintem, ha valaki használtan vásárol, mert nem új dolgot vesz meg a boltokban, hanem jó esetben kidobástól menti meg a ruhákat. Másrészt ha újonnan vásárol valaki, akkor szerintem nagyon utána érdemes nézni a cégnek, hogy nem csak greenwashing-e, ha fenntarthatónak állítja magát. Szerintem amit érdemes figyelni: anyagösszetétel, honnan származik az anyag, körforgásban gondolkozik-e a cég, hogyan gyárt, figyel-e a hulladék termelésének minimalizálására, mibe csomagol és hol gyártat. A többi hab a tortán” – tanácsolta Fanny.
Nyitófotó: Túri Anna
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!