A féltékenység kialakulásának 5 lehetséges oka

A féltékenység kialakulásának 5 lehetséges oka

Címlap / Szerelem / Párkapcsolat / A féltékenység kialakulásának 5 lehetséges oka

A féltékeny ember gyakran magabiztosnak mutatkozik. Úgy viselkedik, mint egy parancsnok, és bármit mondanak neki, ő csak hajtogatja  a magáét. Folyton gyanakszik, nála nincsenek véletlenek. Cikkünkben a féltékenység lehetséges okait vettük nagyító alá. 

Kisebbrendűségi érzés

A féltékeny, kisajátító ember viselkedése mögött mindig kisebbrendűségi érzés van. Különb akar lenni másoknál, és azt hiszi, hogy ezt úgy érheti el, ha valamiben többnek láttatja magát a valóságosnál.

Elégedetlen önmagával: vagy azért, mert például nem ért el sikereket, kevés a pénze és nem kapott elég szeretetet, vagy mert egész emberi mivoltában hitványabbnak tartja magát mindenkinél.


Veszélyben vagy? 5 jele annak, hogy nem tiszteled saját magadat


Mindig úgy érzi, hogy a másik nem szereti eléggé, és a szeretett személy tetszése és nemtetszése annyit ér neki, mint gladiátornak a császár hüvelykujja: ha feltartja, megmenekül, ha nem, akkor meg kell halnia. 

Úr-szolga mentalitás

Aki féltékeny, általában hangosan teszi közzé a sérelmeit. Ha úgy érzi, hogy a másik elhanyagolja, azt legtöbbször üvöltözve teszi szóvá.

Nem érdeklik a másik érzelmei, mert fontosabb neki, amit ő érez.

Úgy viselkedik, mint egy úr a szolgájával: ő a sértett, ezért a másiknak engedelmeskednie kell, legalábbis kötelező őt meghallgatnia. Birtokolni akarja a másikat – pedig soha, senki nem lehet igazán a miénk.

Önveszejtő magatartás

A mások kisajátítására hajlamos személyiség lélektani szempontból vak.

Amikor a szeretteiről van szó, úgy tesz, mintha nem akarna tudomást venni arról, hogy viszontszeretik.

Önmaga ellensége, mert a kellemetlen viselkedése miatt elveszíti azokat, akiket a legjobban szeret. Minél jobban marja a féltékenység, annál inkább eltávolodik tőle a másik ember.

Ez érthető, hiszen nem várhatunk szeretetet attól, akivel rosszul, kegyetlenül bánunk, és ki akarjuk sajátítani magunknak.

A felelősség hárítása

Nem ismeri el a féltékenység miatti felelősségét. A társát vádolja azzal, hogy tönkreteszi az életét, mert jobban szeret másokkal lenni.

Meggyőződése, hogy érzelmi zavarait a partnere okozza. Nem képes önuralomra. Bizalmatlanságának az a mélyről fakadó oka, hogy nem tartja szeretetre méltónak magát.

Nincs elég önbizalma. Hogy is tarthatná őt valaki vonzónak, ha úgy érzi, hogy mindenki vonzóbb nála? 

Önzés és éretlenség

Az önző ember érvényt akar szerezni az akaratának, és nincs tekintettel a másik igényeire.

Lelkivilága egy olyan gyerekéhez hasonlít, aki nem tanulta meg, hogyan kell osztozkodni, vagy viszonozni a szívességet. Akit elfog a féltékenység, az próbálja megőrizni az önuralmát.

Az udvariasság, a sérelmeken való felülkerekedés, a bosszúvágy leépítése a feszültség oldása többet használ a kapcsolatnak, mint a düh és a vádaskodás. 

Cikkünket Paul Hauck A féltékenység – Mi az oka és hogyan győzhető le? (Park Könyvkiadó, 2011) című könyve alapján írtuk.

VIDEO 10 ecset, ami nélkül lehet sminkelni, de nem érdemes

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!