Fehérjediéták: mi van bennük? Jók-e egyáltalán?

Fehérjediéták: mi van bennük? Jók-e egyáltalán?

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Fehérjediéták: mi van bennük? Jók-e egyáltalán?

A fehérjediéta egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Vannak olyan irányzatok, amelyek az ígérik, hogy szaftos burgerek, óriási sajtszeletek és bacon fogyasztása mellett maradhatsz karcsú. Többek között az Atkins- és a zónadiéta is a kevés szénhidrát, illetve a sok protein bevitelén alapul. De igaz-e, hogy mindenkinek egyformán hatékony?

Mennyi fehérje kell?

A nyugati társadalmakban a bevitt kalóriák 12-18%-a származik fehérjéből. Érdemes lenne ezt az arányt 20% fölött tartani az anyagcsere és az izmok épségének megőrzéséért. Fontos tudni, hogy egytized rész alatt már kifejezetten egészségtelen étrendről van szó – ami a hagyományos magyar konyha esetében például kifejezetten esélyes sajnos.
A proteindiéták általában korlátozzák a zöldség-, a gyümölcs- és a gabonafogyasztást, ami valóban hozzájárulhat a súlycsökkenéshez, hosszú távon azonban hiánybetegségek melegágya lehet.

Hogy működik a fehérjediéta?

Amikor visszaszorítod a szénhidrátbevitelt, gyors fogyás indul meg, mert vizet veszítesz. A szervezeted ezután gyorsan hasznosítható tápanyag szűkében elkezdi felélni a raktárait. Ezt a folyamatot hívják ketózisnak.
Magas fehérjetartalmú diéta esetén tény, hogy kevésbé leszel éhes, ám olyan kellemetlen mellékhatások jelentkezhetnek, mint a fejfájás, az ingerlékenység, a vesebántalmak vagy a szívremegés.

Biztonságos-e?

Az egészségügyi szakértők nem értenek egyet a fehérje diétával. Az Amerikai Szív Társaság nem ajánlja a fehérjediétákat, mivel azok zsíros húsokat is tartalmazhatnak, növelve ezáltal a szív- és érrendszeri kockázatot.
A tiltólistára kerülő zöldségek, gyümölcsök és gabonafélék azonban olyan rostokat nyújtanak a szervezetnek, amelyeknek pótolhatatlan szerepük van a koleszterinszint kiegyensúlyozásában, valamint csökkentésében. Az orvosok azt mondják, hogy az olyan proteindús étrend, amelynél nem drámaian alacsony a szénhidrátok aránya, egészséges lehet.

Melyiket válaszd?

Mindenképpen légy körültekintő! A legtáplálóbb proteindiéták kevés zsírt és a szervezet megfelelő működéséhez szükséges mennyiségű szénhidrátot tartalmaznak.
Kerüld a szélsőséges étrendeket, az óriási adagokat, a zsíros húsokat, valamint az olyan fogyókúrás programokat is, amelyek főgonoszként tüntetik fel a zöldségeket, a gyümölcsöket és a gabonaféléket. Szakorvos vagy szakképzett dietetikus segíthet benne, hogy megtaláld az igazit – de az önjelölt életmód-tanácsadóktól inkább óvakodj!

Éljenek a fehér húsok!

Az egészséges fehérjediéta alapját általában a fehér húsok és a halfélék képezik. Általában minden étkezésre ajánlanak belőlük valamennyit. Vigyázz azonban, mert egyes halfajták tele vannak telített zsírsavakkal, mint ahogy a szárnyasok bőre sem számít éppen fogyókúrabarát csemegének.
Tévedés, hogy minden proteindiéta esetén natúr csirkemell-filére lennél ítélve – a fűszerek változatos használatát például az összes étrend megengedi.

Marha és sertés is kell

Napjainkban sokan méltánytalanul mellőzik a marha- és sertéshúst – vagy ha mégsem, akkor nem a megfelelő módon készítik el őket, illetve előszeretettel fogyasztják a zsíros részeket. Pedig a vörös húsoknak is van sovány része, ami felbecsülhetetlen értékű fehérjeforrásként szolgál a testnek.
Tudtad, hogy a testépítők nemcsak tejsavó- vagy szójafehérjét alkalmaznak, hogy izmaik minél nagyobbra növekedjenek, hanem marhahús-alapú készítményeket is?

Tojás majdnem minden mennyiségben

Amennyiben nincs szív- és érrendszeri problémád, illetve allergiás sem vagy rá, nyugodtan megehetsz naponta akár 3-4 darab darab tojást is. Ez a fehérjepótlás egyik legolcsóbb és leghatékonyabb formája. Azok, akiknek a sport miatt kell figyelniük testük zsír- és izomarányára, gyakran csak a tojásfehérjét eszik meg, hétköznapi étrend esetén azonban ne dobd el a sárgáját, mert fantasztikus tápanyagok vannak benne!
A piacon és a boltok polcain akár szalmonellamentesített tojást is vehetsz, amit nyersen is biztonságosan használhatsz a finomságok elkészítéséhez.

Ami még kell

A szója, a zsírszegény tejtermékek és a hüvelyesek ugyancsak minőségi fehérjepótlási alternatívát jelentenek. A hazai táplálkozási minták azonban ezek fogyasztásának egyáltalán nem kedveznek, így akik újonnan csöppennek a fehérjediétába, általában teljesen új ízekkel ismerkednek meg. Elengedhetetlen tehát, hogy nyitott legyél a korábban ismeretlen, vagy csak ritkán használt alapanyagokra, ha a proteindiétára voksolsz.
Emellett ne feledkezz meg arról sem, hogy érdemes teljes kiőrlésű gabonaféléket is fogyasztanod, tehát a mindenféle pékárut tiltólistára helyező étrendek jobb, ha rögtön a kukába mennek. Amennyiben bizonytalan vagy, hogy a fehérjediéta jó lenne-e egyáltalán neked, ne habozz szakemberhez fordulni a kérdésben! Az erre fordított idő, energia és pénz ugyanis kamatostul térül meg.

VIDEO Melyik színt utálod a legjobban?

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!