Nő a stressz, az öngyilkosságok és szívrohamok száma: miért olyan szörnyűek a hétfők?

Nő a stressz, az öngyilkosságok és szívrohamok száma: miért olyan szörnyűek a hétfők?

Címlap / Életmód / Lélek / Nő a stressz, az öngyilkosságok és szívrohamok száma: miért olyan szörnyűek a hétfők?

Kevés dolog képes olyan egyöntetű ellenszenvet kiváltani, mint a hétfő. A kutatások szerint nem véletlenül küzdünk ezzel a nappal: a hétfő az érzelmi stressz, az öngyilkosságok és még a szívrohamok szempontjából is kiemelkedik a hét többi napja közül.

VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől

Thomas Rutledge, a San Diego-i Egyetem Pszichiátriai Tanszékének professzora, arra hívja fel a figyelmet, hogy a hétfői stressz és testi panaszok gyökere a cirkadián ritmusunk – vagyis a belső óránk – megbomlásában rejlik. Az emberek többsége hét közben szigorúan betartja az alvási és ébrenléti rutint, majd a hétvégén ezt drasztikusan felborítja.

Ez az úgynevezett „társadalmi jet lag”, ami kísértetiesen hasonlít az időzónák átlépése miatti jet lag állapotához. Gondolj csak bele: péntek este tovább maradsz fent, szombaton és vasárnap később kelsz, este pedig még mindig aktív vagy, hiszen valamikor elő kell készítened a következő hetet.

Ezzel a 48 órás változtatással teljesen felborítod a hormonjaid működését. Az olyan hormonok, mint a melatonin (amely segít elaludni) és a kortizol (amely többek között a reggeli ébredést támogatja), alkalmazkodni próbálnak az új menetrendhez. És amikor hétfőn korán kell kelned, a tested még mindig a hétvégi „üzemmódban” működik…

Oldalak: 1 2

A cikk folytatódik, lapozz!

«Előző
1/2
Következő»
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!