Vannak, akik befekszenek az ágyukba, ásítanak, vállukra húzzák a takarót, és azonnal zavartalan álomba merülnek. Másoknak egy kicsit több biztatásra van szükségük, például úgy, hogy minden este lekapcsolják a villanyt, bekapcsolják a tévét, és egészen addig nézik, amíg el nem alszanak előtte. Ez azonban egyáltalán nem valószínű, hogy elősegíti a minőségi pihenést, mi több, a legjobb, ha egyáltalán nem a tévé előtt várod, hogy álom jöjjön a szemedre.
Így befolyásolja a tévé fénye az alvást
A szervezetünknek van egy belső órája, amelyet sokan csak cirkadián ritmusként emlegetnek. Jellemzően 24 órás ciklusban működik, és nagyrészt a fény és a sötétség mintái szabályozzák. Ahogy besötétedik, az agy hipotalamusza aktivizálja magát, és egyre több melatonin (alvási ciklust irányító hormon) termelődik a szervezetedben, hogy úgy érezd, itt az ideje az alvásnak.
Éppen ezért úgy tartják, hogy éjszaka nem célszerű kitenni a szervezetünket mesterséges fénynek. A modern technológia csodáinak köszönhetően ez nem túl realisztikus, de sok alvásproblémákkal küzdő ember számára mégis ajánlatos lehet. Egy idő után a tévé előtt is szinte biztos, hogy elalszol, de a fényvillanások ekkor is elérnek a szemhéjadhoz. Ez pedig egyet jelent azzal, hogy fennáll a veszélye a nyugodt alvás megszakadásának, különösen, ha közel fekszel a tévéhez.
Mi a helyzet a hangokkal?
Az már biztos, hogy egy villogó képernyő az arcunk előtt befolyásolhatja az alvásunk minőségét, de ott van még a hang is. Vannak, akik úgy tartják, hogy valami, például a tévé a háttérben, hasznos lehet, mert megakadályozhatja, hogy elkezdjünk olyan dolgokon gondolkodni, amelyek miatt pszichofiziológiai álmatlanságunk lesz. Emiatt pedig nem tudunk eléggé ellazulni ahhoz, hogy elaludjunk. A tudomány szerint ebben is van igazság, de az sem elhanyagolható, hogy a televízió környezeti zaja nem egyenletes.
Elég csak egy pokolian hangos tévéreklámra gondolni, és máris egyértelmű, hogy könnyen megszakíthatja az alvást. Ami pedig talán még rosszabb, hogy egy-egy ilyen felébredésre sokan nem is emlékeznek, így nem is megy el a kedvük attól, hogy újra a tévé előtt aludjanak el.
Mit jelentenek mindezek az alvás minőségére nézve?
Az elsődleges gond, hogy ha a tévé előtt alszol, a fénye és hangja megakadályozza, hogy az alvás mélyebb szakaszaiba kerülj. Ez alváshiányt eredményezhet, ami nappali álmosságot, irritációt, fókuszálatlanságot és még izomfájdalmakat is okozhat.
De mi van akkor, ha olyan ember vagy, aki mindig bekapcsolt tévénél alszik, és teljesen kipihentnek érzi magát, amikor felébred? Látszólag megúszhatunk ilyen dolgokat, de még akkor is, ha a tévé le van némítva, a fény befolyásolja a cirkadián ritmust. Talán ezt nem érzed a kipihentségeden, de sokkal több dolgot is befolyásol, beleértve az anyagcserét, a hormoningadozásokat, és még a testhőmérsékletet is. Ezeket a fontos folyamatokat viszont jobb, ha nem zavarod össze.
Mit érdemes tenned?
Ha mindig bekapcsolt tévével alszol el, és jól kipihented magad, senki nem kényszeríthet arra, hogy hagyd abba, de akkor is célszerűbb így tenned. Ha azonban arra gyanakszol, hogy az elalvás előtti tévézés megzavarja az alvásodat, itt lehet az ideje, hogy véget vess ennek a szokásnak. Nem véletlen, hogy egy sötét, csendes szobában való lefekvés a minőségi alvás egyik alappillére.