Sokan kizárólag a kávéra, vagy az energiaitalokra gondolnak, ha a koffeinfogyasztás szóba kerül, pedig ennél sokkal hétköznapibb ételekben, italokban is ott a koffein – amiket ráadásul gyerekeknek szintén adunk. Milyen árulkodó tünetei vannak annak, ha túl sokat fogyasztottál ebből az anyagból?
1/4 Mi a mérték?
A jelenlegi ajánlás szerint a napi koffeinfogyasztás legfeljebb 300 mg lehet. 50 ml presszókávéban kb. 100 mg koffein van, tehát ha megiszol belőle hármat (mindegy, hogy hígítod, vagy sem), akkor elérted a napi ajánlott bevitel maximumát.
Sokan ugyan nem isznak meg naponta három erős kávét, inkább csak kettőt, nem ügyelnek az egyéb koffeinforrásokra. Sok koffein van az élénkítő- és sportitalokban, a teában és a szénsavas üdítőkben is.
Lelombozó, de bizony a csokoládé is tartalmaz koffeint, minél jobb minőségű, tehát minél magasabb a kakaótartalma, annál többet. (Ebből adódik, hogy minden, amiben van csoki, tartalmaz koffeint.) Bizonyos gyógyszerek, táplálék kiegészítők szintén koffeintartalmúak, így érdemes elolvasnod a mellékelt betegtájékoztatót.
De milyen árulkodó tünetei vannak, ha túl sok koffeint fogyasztottál?
A cikk a hirdetés alatt folytatódik!
2/4 Rendszeresen és teljesen lemerülsz
Ha nem fogyasztod el a szokásos időben a következő adag kávédat, teádat, esetleg kóládat, akkor azt veszed észre, hogy egész nap hullámzik az energiaszinted – és persze akkor élénkülsz fel, amikor megiszod a következő adagot.
Ennek oka az, hogy a koffein tartja mozgásban a szervezetedet, és amikor kiürül, levertnek, fáradtnak és erőtlennek érzed magadat.
Ez már részben a függőség jele, ami persze nem jelent visszafordíthatatlan problémát, de arra utal, hogy ideje visszavenned a mennyiségből.
A koffein helyett sokkal jobb lenne, ha egészséges és változatos étkezéssel, valamint kellő mennyiségű pihenéssel tartanád napközben ébren magadat.
Egyszer-egyszer persze belefér, ha több koffeint fogyasztasz, mint amennyit szoktál, de ha minden nap így élsz, akkor annak hosszútávon negatív hatásai lesznek.