Legalábbis, ha kék szemű férfiről van szó. Mert bár a párválasztást nyilvánvalóan rengeteg tényező befolyásolja, egyes vizsgálatok arra engednek következtetni, hogy valahol a szemszín is faktorok között van, még ha nem is feltétlenül tudatosan. Egy vizsgálat kimutatta, hogy a kék szemű férfiak – általánosságban – nagyobb érdeklődést tanúsítanak a szintén kék szemű nők iránt.
A kutatók szerint az egyik lehetséges magyarázat evolúciós és genetikai eredetű: a szemszínünket a szüleinktől örökölt allélok határozzák meg, melyekből egyet az édesanyánktól, egyet az édesapánktól kapunk, és kékek vagy barnák lehetnek, mivel a többi szemszín (zöld, sárga, szürke) tulajdonképpen ezeknek a színeknek az árnyalatai. Ha mindkét allél barna, akkor értelemszerűen az egyed szemszíne is barna lesz, ha pedig mindkettő kék, akkor a szemszín is kék.
Azonban, ha az egyik allél barna, a másik kék, akkor a domináns barna szín érvényesül. Így lehetséges, hogy két barna szemű szülőnek, ugyan viszonylag kis valószínűséggel, de lehet kék szemű gyermeke, abban az esetben, ha mindkettőjük egy barna és egy két allélt örökölt, és mindketten a kék allélt örökítik tovább.
A kék szemű emberek esetében azonban bizonyos, hogy mindkét allél kék – hiszen máskülönben nem lehetne kék a szemük – és így továbbörökíteni is csak ezt tudják, mindez pedig azt jelenti, hogy egy kék szemű férfi könnyedén meg tudja állapítani, ha egy kék szemű nő gyermeke mégsem tőle van, pusztán a szemszínéből is. Hogy ez a bizonyosság elegendő lenne a párválasztási preferenciához? Ha csak egészen kis részben is, de mégis úgy tűnik, hogy igen.