Cipőt is lehet mosógépben kimosni? Ebben az esetben és így igen!

Cipőt is lehet mosógépben kimosni? Ebben az esetben és így igen!

Címlap / Otthon / Háztartás / Cipőt is lehet mosógépben kimosni? Ebben az esetben és így igen!

Ha cipőt vásárol az ember, a legnagyobb kihívás a boltban általában az, hogy milyen színűt vegyen, mert hát milyen jó is egy gyönyörű fehér vadiúj cipő, hiszen minden fajtájú és színű ruhához passzol, és tipikus „divatból soha ki nem menős” darab. Ám ekkor mindig jön a következő gondolat: de ha piszkos lesz, hogy tisztítjuk meg, és egyáltalán: moshatjuk mosógépben?

A saját cipőimre – főleg, ha világos darabok – igyekszem mindig nagyon vigyázni. Mivel kocsival járok mindenhova, talán a városi koszt és szennyeződéseket még el tudom kerülni, de az időjárás viszontagságaival még így sem vehetem fel a harcot. És nincs is rosszabb annál, mint amikor megveszek egy divatos sneakert vagy egy hófehér tornacipőt, majd rá egy hétre leszakad az ég, és minden igyekezetem ellenére úgy néz ki a cipő, mintha a kisfiam tért volna haza benne a bölcsődéből.

Na igen, a gyerekek…ők a másik nagy kihívásom a cipővásárlásnál, mert teljesen mindegy, milyen fajtájú vagy színű cipőt veszek nekik, a lábbeli nálunk szinte fogyóeszköz, és pillanatok alatt rettentő koszos tud lenni. Jó anya lévén pedig mindent megteszek, hogy a fehér ismét fehér legyen, de nem mindegy ám, hogy hogyan.

Van, amelyik darab ugyanis könnyen mosható a gépben, ám előfordul olyan is, ami anyagánál, mintájánál vagy kialakításánál fogva sajnos tiltólistás ebből a szempontból.

Milyen lábbelit tehetünk be a gépbe?

Mielőtt teljesen leírnánk a cipő gépben mosását, azért vegyünk egy pillantást a szóban forgó darabra. Lehet, hogy nagyon is mosható gépben – csak éppen kímélő programon. Itt jönnek képbe a nagyon kényes anyagú lábbelik és azok, melyek csakis kézi tisztítást bírnak. Ilyen például a bőrből, műbőrből, gumiból vagy éppen velúrból készült darabok. Ezeket soha, semmi esetre sem szabad gépbe tenni, mert tönkre megy az anyaguk. A vászon vagy pamut vagy textil anyagból készült cipők azonban általában teljes biztonságosan moshatóak mosógépben.

A bőr cipőket egyszerűen csak meg kell törölgetni, esetleg speciális szappannal le kell tisztítani. Fontos az impregnálás is, hiszen mindez segít a cipő anyagát megvédeni a szennyeződésektől és a nedvességtől. Tehát tulajdonképpen azért impregnálunk, hogy a lábbeli élettartamát meghosszabbítsuk, és saját magunkat megkíméljük vele a további teendőktől. Velúr cipőkre is vannak már speciális tisztító anyagok, de egy egyszerű puha kefe is olykor kiváló szolgálatot tud tenni.

Siarhei Khaletski/istockphoto.com

A cipők megfelelő mosása

  1. Nagyon fontos, hogy minden mosható cipő tisztítása előtt vegyük ki belőle a cipőfűzőket és a talpbetétet, hogy ezek a kellékek ne sérüljenek meg. A talpbetétet mosószeres vízben meg lehet suvickolni, a cipőfűzőket pedig a színben hozzájuk illő ruhaadaggal együtt nyugodtan ki lehet mosni. Figyeljünk rá, hogy a fűzőket vagy kössük meg, vagy pedig tegyük egy mosózsákba őket, hogy ne kallódjanak el a dobon kívülre a mosás alkalmával.
  2. Mielőtt mosógépbe helyezzük a cipőt, zsírtalanítsuk és a jelentősebb szennyeződéseket szedjük le róla. Az erőteljes sárfoltokat, beleragadt rágógumit és egyéb makacs koszt ugyanis a mosógép nem fogja száz százalékosan kiszedni belőlük. Egy puhább szivaccsal tisztítsuk meg a gumitalpat, melyet fogkrémmel is átkenhetünk és megsúrolhatunk az újbóli fehérség és ragyogás érdekében. Szuper választás még a szódabikarbóna is, melyet elkeverhetünk egy lavór vízben, és beáztathatjuk a cipőt előre benne, majd egy kefével vagy fogkefével átsúrolhatjuk.
  3. Hogyha csak cipőket mosunk, érdemes beletenni őket mosózsákba vagy ha nincs, egy párnahuzatot is bevethetünk, és abba is becsomagolhatjuk. A lényeg, hogy ne essen ki belőle, mert az üres dobban könnyedén nekiütődhet a mosógép belsejének. Ezzel pedig nem csak a lábbelinek, hanem a mosógépnek is rosszat teszünk.
  4. Tegyük be a mosható cipőt a gépbe, majd válasszuk a cipő programot (nagyon sok gépen már van ilyen kímélő lehetőség). Ha nincs ilyen, figyeljünk rá, hogy 20, de maximum 30 foknál ne legyen nagyobb a beállított mosási hőfok, mert attól megsérülhet az anyag. A szokásos módon (mosószer és öblítő betöltésével) elindíthatjuk a programot. Ha kihagynánk az öblítőt, azt is megtehetjük, sőt, érdemes egy pici fehér ecettel megspékelni a mosást, hiszen ezzel a makacsabb szennyeződéseket is eltávolíthatja a gép, és mindezek mellett segítségével megöli a baktériumokat a cipő egészén és azon belül is.
  5. Használjunk centrifugát is a programválasztáskor, ám alacsony fordulatszámon. Ha magas a fordulat, tönkre mehet a cipő, ha pedig nem centrifugázunk, a magas nedvességtartalomnak köszönhetően a cipő sárgásra és foltosra száradhat. Reméljük, mondanunk sem kell, hogy cipőt nem teszünk szárítógépbe, mert a magas hőfok azonnal tönkreteszi és eldeformálja. Hagyjuk, hogy a szabad levegőn, esetleg nem túl erős napon megszáradjon.

Nyitókép: Damian Lugowski/istockphoto.com

VIDEO Így viseled az egyedüllétet, csillagjegyed szerint

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!