A bőrön látszódnak meg leginkább az öregedés jelei. Ezeket akár már a 20-as éveidben észre lehet venni, azonban a legtöbb változás később, a 40-es, 50-es és 60-as években történik. Minden ember más, azonban az öregedés biológiai folyamata sok esetben megegyezik – például a bőr sejtjeinek leépülése mindenkinél bekövetkezik. Ettől függetlenül a genetika, a környezet, a bőrtípus, a hormonális változások, a stressz, a napon töltött idő és az életmód is befolyásolhatja, hogy a bőröregedés milyen jeleit látod viszont a tükörben. Mutatjuk, mire számíthatsz a 40-es, 50-es és 60-as éveidben.
1/3 Hogyan változik a bőr a negyvenes éveidben?
A negyvenes években a bőrben lévő kollagén mennyisége elkezd csökkenni, ezáltal a bőr elvékonyodik és kevésbé lesz rugalmas. A hiperpigmentáció és a mélyebb ráncok megjelenése is elkezdődik ebben a periódusban.
Az évek során „összegyűjtött” napkárosodás tovább gyorsíthatja a bőr öregedését. A Journal of Drugs in Dermatology című folyóiratban megjelent kutatás szerint a nők 40-es éveiben jelentek meg a mélyebb homlokráncok, szarkalábak és a szem alatti duzzanat is ekkor vált látványosabbá.
A bőrtípus és a bőrszín is fontos szerepet kap az öregedés során fellépő változásokban. A világosabb bőr esetében alapvetően kevesebb a melanin mennyisége, emiatt nagyobb fénykárosodás is érheti az arcot. A kisebb-nagyobb ráncok és a pigmentfoltok kialakulása pedig a kevesebb melaninnnak is köszönhető.
A késői 30-as életkortól egészen a 40-es évek közepéig zajlik a perimenopauza, ami csökkenti az ösztrogén szintjét a szervezetben. Ennek hatására tovább csökken a kollagén szintje a szervezetben, szárazabbá, durvábbá válik a bőr. Ekkor a szabadgyökök még nagyobb kárt tudnak okozni a bőrben, amitől idősebbnek nézhetsz ki.
Mit tehetsz a bőröd egészségéért?
Ebben az esetben fontos a megfelelő alvás, az antioxidánsban gazdag táplálkozás és a kortizol szintjének csökkentése is. A bőrtípusodnak a célodnak (ránctalanítás, hidratálás, stb.) megfelelő termékekből álló szépségápolási rutin kialakítása is sokat segíthet, illetve a fizikai fényvédők használata is előnyödre válhat.
A perimenopauza időszakában jó ötlet felpörgetni a kollagéntermelést kémiai hámlasztókkal és akár lézeres kezelésekkel is. A retinoidokat tartalmazó krémek is hatásosak lehetnek, a sötét foltok kezelésére pedig használj C-vitamint tartalmazó termékeket.
A cikk a hirdetés alatt folytatódik!
2/3 Hogyan változik a bőr az ötvenes éveidben?
A menopauza első 5 évében az ösztrogénszint csökkenése miatt akár 30%-kal is kevesebb lehet a kollagén mennyisége a szervezetben. Ennek hatására még vékonyabb, szárazabb és durvább lehet a bőröd. Az ötvenes életkorban pedig már jól láthatóak a ráncok minden bőrtípus esetében.
Az ösztrogén szintjének csökkenésével a tesztoszteron szintje is emelkedik, ami hajhulláshoz, a szemöldök elvékonyodásához vezethet. Egy kutatás szerint 49 éves korukra a nők 25%-a tapasztal hajritkulást.
Mit tehetsz a bőröd egészségéért?
Fontos, hogy ilyenkor a kollagéntermelés serkentésére koncentrálj, illetve ne csak az arcbőrödet ápold, hanem a tested többi részét is. Különösen fontos a fényvédő használata azokon a területeken, amiket a legtöbb napsütés ér, tehát a dekoltázsodra, nyakadra, karodra is figyelj oda.