8 ámulatba ejtő érdekesség a jógáról

8 ámulatba ejtő érdekesség a jógáról

Címlap / Életmód / Egészség / 8 ámulatba ejtő érdekesség a jógáról

A jóga rendkívül népszerű edzési és stresszkezelési módszerré vált az utóbbi időben. Profi sportolók és lelkes amatőrök egyaránt hasznát veszik a légzőgyakorlatokkal kombinált erősítésnek és nyújtásnak. Néhány kevésbé ismert tényt mutatunk be róla!

19 válfaja van

Világszerte a hatha jóga örvend a legnagyobb ismertségnek. Ez az alaptípus a helyes légzést, bizonyos testtartásokat és meditációt tartalmaz.

Létezik olyan is, amelyik egy bizonyos kifejezés kántálására, méregtelenítésre, erősítésre, a kitartás növelésére vagy életmódbeli szokásokra fekteti a hangsúlyt, például a vegetarianizmusra, esetleg az erőszakmentes viselkedésre.

Tízezer éves lehet

A történelmi források ötezer évre mutatnak vissza a jóga történetében, ám a vele kapcsolatos tudás azelőtt szájhagyomány útján vagy levelekbe vésve terjedt.

A szakértők tehát úgy vélik, bőven van még mit földeríteni a témakörben.

Orvos foglalta össze

A mozgásforma történetének egyik legfontosabb alakja egy Patanjali nevű orvos volt.

A jóga atyjának is nevezett férfi 195 testhelyzetet, azaz szútrát írt le pontos jellemzéssel, óriási lépést téve ezzel a közérthetővé tétel és a rendszerezés felé.

Négy időszakra oszlik a története

A preklasszikus szakaszban Észak-India területén az Indus-menti hinduk gyakorolták, majd brahman prédikátorok terjesztették. E kor tudását sérülékeny hordozón rögzített szövegek és szobrok őrzik.

A klasszikus érában fogalmazódott meg a máig népszerű, nyolc ágról szóló filozófia, míg a posztklasszikus periódusban napvilágot látott a feltételezés, miszerint a fizikai test segítségével is elérhető az üdvözülés.

A modern szakaszban a jóga meghódította a nyugati kontinenseket is, miután Swami Vivekananda Chicagóba látogatott 1893-ban.

A nyolc ág

A yama a társas viselkedésre, a niyama a belső fegyelmezésre, az asana a testhelyzetekre, a pranayama az energiaáramlásra, a pratyahara az érzékek kikapcsolására, a dharana a koncentrációra, a dhyana az elmélyült meditációra, a samadhi pedig a belső ragyogás megtalálására irányul.

A buddhizmus inspirálta

A jógát eleinte gyógyításra és önismeretre használták. Az időszámítás előtti hatodik századtól kezdve buddhista hatásra jelent meg benne a különböző testhelyzetekben folytatott meditáció.

Eredeti nyelve a szanszkrit.

A legősibb indiai nyelv képezi a jóga alapját. A szó az egyesülést jelentő „yoke” kifejezésből ered, ami szanszkritul „yuj”.

A tapasztalat mindig változik

A kívülállók úgy vélik, hogy ugyanazon pózok és folyamatok gyakorlásával a jóga egy idő után unalmassá válhat. Ez azonban tévedés, hiszen a mozgásforma filozófiája a testünkkel való kapcsolatra épül, ami velünk együtt folyamatosan változik. Ahogy az izmok egyre erősebbé és rugalmasabbá válnak, új szintre emelkedik az általa átélhető spiritualitás.

Amennyiben kedvet kaptál a jógához, számos ismeretterjesztő könyv, cikk és film várja, hogy a segítségedre lehessen. Az első néhány alkalmat azonban mindenképpen célszerű szakavatott kezek felügyelete mellett töltened, hiszen a helytelenül alkalmazott pózok rossz hatással lehetnek a testedre. A befektetés és a fáradozás azonban megéri, mert egy újfajta én-tudattal gazdagodhatsz!

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!