6 ok, amiért nem sikerül lefogynod

6 ok, amiért nem sikerül lefogynod

Címlap / Életmód / Táplálkozás / 6 ok, amiért nem sikerül lefogynod

Odafigyelsz, mit eszel? Rendszeresen edzel? Még a rostbeviteled is a helyén van, hogy gyorsítsd az anyagcserédet? Ha úgy tűnik, mindent megteszel a fogyás érdekében, mégsem sikerül eredményt elérned, valószínűleg a következő hat hiba valamelyikét véted.

Nem iszol elég vizet

Biztosan hallottad már, hogy a víznek milyen fontos szerepe van a fogyásban. Amellett, hogy segít kordában tartani az éhségérzetet, hozzájárul a szervezet folyadékháztartásának egyensúlyához, a vese méregtelenítő munkájához, illetve a tápanyagok optimálisabb felszívódásához.
Ám ha nem iszol eleget, a méregtelenítési feladat nagy része a májadra hárul. Ennek eredményeként pedig a tested hajlamosabb lesz zsírban tárolni a toxinokat – ahelyett, hogy megszabadulna tőlük. Ne feledd: napi két liter víz a minimum!

Fukarkodsz a fehérjével

Kutatások bizonyítják, hogy a fehérjében gazdag étrend gyorsabb és tartósabb fogyást, valamint szebb és feszesebb összhatást eredményez.
Ha elegendő proteint viszel be, rövid távon kellemes teltségérzettel és energikussággal számolhatsz éhezés helyett, hosszú távon pedig észre fogod venni: ténylegesen zsírt veszítesz, a tested nem a nagy nehezen épített izmokat emészti fel.
A zsírszegény tejtermékek (főleg a túró, a cottage és a joghurt) alapvetőek a diéta során, csakúgy, mint a fehér húsok, a hal, a tojás és a hüvelyesek.

Egész nap üldögélsz

Majdnem mindennap lelkiismeretesen edzel, de ezt leszámítva jobbára folyton a számítógép előtt görnyedsz? A legújabb kutatási eredmények szerint sajnos a rendszeresen végzett mozgás sem kompenzálja teljesen az ülő életmód hátrányait.
Mérések alapján már néhány órányi ülés is leállíthatja a lipáz enzim termelését, amelynek fontos szerepe van a zsíranyagcsere egyensúlyának fenntartásában. Lépésszámláló beszerzésével, esetleg okostelefon-appal nyomon követheted, mennyire vagy mozgékony.

Bedőlsz a kalkulátoroknak

Egy bombabiztosnak tűnő módszerrel számoltad ki a tápanyag-igényed? Eltévedtél a BMI és a kalóriatáblázatok sűrűjében? Bár ezek az adatok elvileg segítenek a fogyásban, rengetegen vannak, akik nem a megfelelő számok tudatában hiszik azt, hogy mindent tökéletesen csinálnak.
Előfordulhat például, hogy több százzal fölésaccolod az energiaigényed. Nem egy helyen lehet olvasni például, hogy rendszeres edzés esetén napi 2 500 kalóriára van szükséged. Pedig ez annyi mindentől függ: a súlyodtól, a testösszetételedtől, a fizikai aktivitásod mennyiségétől és minőségétől… Ha egy héten belül nem tapasztalsz súlyvesztést, csökkentened kell a bevitt kalóriák számát.

Az edzés megnyugtatja a lelkiismereted

Ugye, milyen mennyei érzés jóllakni egy kiadós edzés után? Lehet is, csak nem mindegy, mivel!
Sokan elkövetik azt a hibát, hogy túlbecsülik a mozgás során elégetett kalóriákat, így nyugodt lelkiismerettel esznek egészségtelen fogásokat, vagy éppen egészségeseket, csak túl nagy mennyiségben. A problémát kiküszöbölheted, ha folyamatosan pótolod az elveszített folyadékot, mert így az edzés végén kisebb eséllyel kopogtat a farkaséhség.

Túl sokat stresszelsz

Akár tetszik, akár nem: az emberekben és a kísérleti patkányokban közös, hogy hajlamosak kajához nyúlni feszültség esetén. A kortizol nevű stresszhormon aktiválja a „harcolj vagy menekülj” ösztönt, ami eleve étvágynövelő hatású, hiszen arra ösztönöz, hogy minél inkább spájzolj be a tápanyagokból.
Ez erős szénhidrát-sóvárgáshoz vezet: pont azokat a kajákat fogod kívánni tőle, amelyek nagy mennyiségben főbűnnek számítanak. Kiegyensúlyozott, rendszeres táplálkozással azonban elejét veheted ennek.
Amennyiben úgy gondolod, hogy a fenti hibák egyikét sem követed el, mégsem jön össze a fogyás, jelentkezz be egy kivizsgálásra az orvosodhoz! Az ok megtalálása és kezelése után jó eséllyel megszabadulhatsz a kilóktól.

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!