Akkor most hasznos vagy káros a só?

Akkor most hasznos vagy káros a só?

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Akkor most hasznos vagy káros a só?

Egy évszázada még a mesék fő mondanivalója volt, hogy mennyire szeretik az emberek a sót, mára azonban ez a nézet sokat változott. Tény, hogy a só kihozza az ízeket és az is igaz, hogy szervezetünknek komoly szüksége van ásványi anyagokra, de a manapság használatos mennyiség már gyakran túl van az egészségesség határán.

A só, mint létszükséglet

A sóban megtalálható nátriumra a szervezetünknek feltétlenül szüksége van a megfelelő működés fenntartása érdekében, ezért egyáltalán nem szeretnénk azt állítani, hogy káros lenne a só fogyasztása – ideális mennyiség esetén.
A szervezet számára nélkülözhetetlen sómennyiség azonban megtalálható a húsokban, zöldségekben és tejtermékekben, vagyis igazából a hozzáadott só az, amire már nincs szükségünk, sőt éppen ez az, ami már egészségtelen szintre képes emelni a bevitt sót mennyiségét.

Magas vérnyomás

A túlzott sóbevitel növeli a magas vérnyomás esélyét, és mint ilyen, számtalan komoly betegség előidézéséért lehet felelős. Ilyen első sorban a szívinfarktus, amely átlagosan minimum a lakosság 10%-át érinti.
A magas vérnyomás különösen azért veszélyes, mivel mérés nélkül az érintettek nem is érzékelik a problémát, amely viszont akár visszafordíthatatlan károkat, sőt szélsőséges esetben akár halált is okozhat.

Mennyi sót fogyasztunk?

A sófogyasztásunkat meglehetősen nehéz mérni, mivel nem csak arról van szó, amit kis csipetek formájában hozzáadunk a főzéskor az ételeinkhez. Ez a sóbevitel kb. a szervezetbe jutó sómennyiség 30-40%-a, míg a maradék a félkész, előre elkészített ételekben már eleve benne található.
Így igazából azok elfogyasztásával kétszer annyi sót juttatunk a szervezetünkbe, mint a főzéskor elhasznált mennyiség. Ezen túl természetesen még számolnunk kell a tartósításra használt sóval is, amely egyes élelmiszerek esetében kimagasló értéket mutathat.

Hozzáadott só

Az egészséges életmód szempontjai alapján mindenképpen megéri kicsit csökkenteni az elfogyasztott sómennyiséget. Érdemes például főzéskor kevesebb sót haszni, vagy akár kipróbálni azt a módszert, hogy főzés közben nem sózzuk meg az ételt, csak a végén, az elkészült étel megkóstolásával döntjük el, hogy mennyi só is kell bele igazán a tökéletes íz elérése érdekében.
Emellett törekedni kell arra is, hogy ha máshol elkészített ételeket fogyasztunk, akkor az lehetőleg a legkevesebb hozzáadott sót tartalmazza.

Helyettesítők

A hozzáadott só helyettesítésére egyre több lehetőség kínálkozik. A finomítatlan tengeri só például nem csak hogy a nátrium mellett még számtalan hasznos ásványi anyagot és nyomelemet is tartalmaz, de ezek általában még arra is képesek, hogy a hagyományos só túlfogyasztásával előálló panaszokat is enyhítsék.
A nátriumszegény só szintén remek alternatíva lehet a hagyományos asztali só helyett, mivel összetevői között lényegesen kevesebb nátrium-klorid és több kálium-klorid szerepel.  

Fűszerek, zöldségek

Egyre több háztartásban használnak manapság szárított fűszerekből és zöldségekből kevert, természetes ízfokozókat. Ezek előnye – természetesen amellett, hogy remekül kihozzák az ételek ízét – az is, hogy ezek használata mellett a só hozzáadása akár feleslegessé is válhat, mivel a szárított fűszerkeverékek önmagukban is kiváltják a kívánt ízhatást.
Vagyis ezek használatával megmaradhatunk a szokásos ízeknél, illetve akár még jobb, még ínycsiklandozóbb ízhatást érhetünk el, amely nagyban hozzájárul az étkezéseink élvezeti értékéhez.

Kerülendő ételek

A mindennapi háztartásunkban számtalan olyan étel van, amely az egészséges sómennyiség sokszorosát tartalmazza. Ilyen például a füstölt húsok, a felvágottak, a mirelit vagy konzerv hústermékek, a levesporok, leveskockák, és természetesen a burgonyaszirom, a mogyoró és a hasonló rágcsálnivalók szinte mindegyike.
Ha tehát szeretnénk tenni valamit egészségünk érdekében, és egyébként is veszélyeztet bennünket a magas vérnyomás, vagy az annak következtében kialakuló betegségek, akkor érdemes elhagyni vagy lényegesen mérsékelni ezek fogyasztását. Tény, hogy szeretjük őket, de gondoljuk át, hogy egészségünket és életünket valószínűleg még a sósmogyorónál is jobban szeretjük.

VIDEO Így viseled az egyedüllétet, csillagjegyed szerint

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!