Az ágynemű, amiben legutóbb aludtál, ugyanaz, mint múlt héten, sőt talán az azt megelőző héten? Ez egy olyan szokás, amibe legalább néha szinte mindannyian beleesünk, és elég ártalmatlannak tűnik. Az igazság viszont az, hogy több nemkívánatos dolog is történik, ha nem cseréled le rendszeresen az ágyneműdet, ami, mint kiderült, rengeteg ember kifejezetten nem higiénikus szokása. Egy nemrég elvégzett kutatás szerint átlagosan 24 naponta egyszer cseréljük le az ágyneműnket, a párnahuzatokat pedig egy-két nappal utána, ami eleve nem igazán logikus. A férfiak többsége 10 nappal később cserél ágyneműt, mint a nők, az egyedülálló férfiak pedig csak közel 45 nap után foglalkoznak vele. Bár megpróbálhatunk mentegetőzni azzal, hogy az ágyneműnk nem néz ki koszosnak inkább ne tegyük. Hogy miért?
VIDEO A legerősebb csillagjegy párosok, akik tökéletes házastársak lesznek
1/5 Az ágyad baktériumtanyává válik
Ha lefekvés előtt nem zuhanyozol, a nap folyamán a testeden felgyülemlett kórokozók jelentős része a lepedődön és a párnahuzatodon köt ki. Sőt, még akkor is kerül rá némi szennyeződés, ha közvetlenül előtte tisztálkodtál. Ezután pedig minél tovább vársz a mosások között, annál több baktérium halmozódik fel az ágyadban. Már egy hét alatt is több, mint 5 millió szemmel nem látható baktérium halmozódhat fel, és ezáltal sokkal könnyebben megbetegedhetsz.
Akárhányszor csak alapozóval és szempillaspirállal az arcodon zuhansz be az ágyadba, rettenetesen rosszat teszel a bőrödnek. Ha ugyanis a smink részecskéi összegyűlnek a párnahuzatodon, baktériumokat halmoznak fel, amelyek visszakerülnek az arcodra. Az eredmény: fehér foltok, mitesszerek, és a már meglévő pattanások rosszabbodása. Éppen ezért bármilyen fáradt is vagy, elalvás előtt feltétlenül mosd le a sminkedet.
Ha nem is sminkelsz, akkor is mindenképp mosd meg az arcodat, mivel a bőrzsír is fokozatosan lerakódik az ágyneműre. Több hét után pedig - sminkkel együtt vagy smink nélkül - olyan nagy mennyiségben lesz jelen a párnahuzatodon, hogy bár azon látni nem fogod, egyenesen te helyezed bele az arcodat egy olyan közegbe, ami aztán rengeteg különféle bőrproblémát okozhat.
Tudtad, hogy valójában sosem alszol egyedül? A gyakran poratkákként emlegetett mikroszkopikus rovarok ugyanis előszeretettel időznek a lepedőn, a matracokon, a ruhákon és a kárpitozott felületeken, ha ott nagyobb mennyiségű por gyűlik össze. Ezek a helyek gazdag forrásai a nap mint nap a holmijainkra kerülő elhalt bőrsejteknek, amik a poratkák táplálékai. Mivel nehéz észrevenni őket, ezért akár ártalmatlannak is tűnhetnek, pedig korántsem.
A legrosszabbul azokat érintik, akik asztmások vagy allergiások, de azokat is megbetegítheti, akik korábban teljesen egészségesek voltak. Ami szintén borzasztóan hangzik, hogy valójában az atkák ürüléke váltja ki a kellemetlen következményeket, amiben gyakran úgy alszunk, hogy bele sem gondolunk. A gyakori mosás és az ágyneműcsere segít, hogy elkerüld őket, de vannak kifejezetten olyan matracok is, amelyek képesek megakadályozni az atkák bejutását az ágyba.
A baktériumok és gombák, amelyek egy bizonyos időn keresztül összegyűlnek a lepedőn, potenciálisan bejuthatnak a szervezetünkbe nyílt vágások, sebek és egyéb sérülések révén. Ezek közé tartozik a lábgombásodást okozó kórokozó is, amely az érintett lábfelületekkel érintkezve terjedhet. Tehát ha a partnerednek lábgombája van, fennáll annak a veszélye, hogy a közös ágyon keresztül eljut hozzád, különösen, ha egy ideje nem cserélted le az ágyneműt.
Bár erre van a legkevesebb esély, de sajnos tényleg lehetséges. A piszkos lepedőn összegyűlő baktériumok közé tartoznak a Staphylococcus aureus baktériumok is, amelyek a testünk meleg, nedves területein élnek, és a legtöbbször nem okoznak kárt. De ha egy vágáson keresztül bekerülnek a véráramba, számos komoly betegséget is előidézhetnek, amelyek annyira súlyosak is lehetnek, hogy csak kórházi kezeléssel gyógyíthatóak.
A lényeg: ha hetekig fent hagyod ugyanazt az ágyneműt, rengeteg kellemetlenségnek teheted ki magadat. A legjobb, ha 7-10 naponta lecseréled, ha pedig beteg voltál, meztelenül aludtál, sokat izzadsz, van egy kisállatod, aki veled alszik, vagy nem zuhanyoztál le lefekvés előtt, még gyakrabban. Az sem mindegy, hogyan mosol: lehetőleg egy magas hőfokot válassz, utána pedig szárítógépben szárítsd meg, hogy minden rajta lévő atka és baktérium elpusztuljon.