Anyának lenni a világ legnehezebb munkája, egyedülálló anyának lenni pedig még inkább az. Egy utópisztikus világban a szülők egyenlő mértékben viselnék a terheket, de sajnos a valóságban ez közel sincs így. Európában a gyerekek 15 százalékát neveli egyedül az anya, míg az Egyesült Államokban minden negyedik gyereket. Ha te is egyedülálló anya vagy, nem kell bemutatnunk ennek nehézségeit, hiszen valószínű, hogy állandó idő-, energia- és pénzszűke jellemzi a mindennapjaid. Pedig ennek nem muszáj feltétlenül így lennie, csak fel kell mérni a helyzetet és okosan kell kihasználni a lehetőségeket. Az alábbi öt tanács ebben segít.
Békélj meg a múlttal
Ez az első és legfontosabb lépés.
Az, hogy az egyedülálló anya helyzetébe kerültél, nem a te hibád, de egy idő után felesleges másokat okolni érte.
Lehet, hogy a volt férjed nem egy mintaapa, esetleg átvert és elhagyott, de ha állandóan ezen kattogsz, nem fogsz előbbre jutni.
A múltat nem lehet megváltoztatni, de lehet úgy gondolni rá, hogy téged mindez erősebbé tett és ezt az energiát a gyerekedre kell fordítani.
A múltból tanulni kell, a jelenben élni, a jövőt pedig várni.
Tűzz ki célokat
A mindennapi taposómalom könnyen bedarálja az embert és azt veszed észre, hogy a hétköznapokat robotpilóta módban csinálod. Ezért fontosak a kisebb, önfejlesztő célok.
Kitűzhetsz például egy fitneszcélt, mondjuk azt, hogy hetente egyszer elmész sportolni, vagy hogy leadsz pár kilót a következő hónapban.
Esetleg azt, hogy minden másnap olvasol egy kicsit lefekvés előtt, illetve havonta egy mozinak, vagy csajos estének is bele kell férnie.
A célok mindig legyenek realisztikusak és számodra élvezetesek, hiszen azért vannak, hogy te magad jobban érezd magad tőlük.
Ez nemcsak neked, hanem a gyerekednek is hasznára válik.
Ne félj segítséget kérni
Ha úgy érzed, összecsapnak a fejed fölött a hullámok, ne okold magad – egyedül gyereket nevelni nem könnyű, és természetes, hogy kell némi asszisztencia.
Annak ellenére, hogy önálló és erős vagy, sosem szégyen segítséget kérni, a család és a barátok pont ezért vannak.
Ha egyik barátnőd megkéred, hogy vigyázzon havonta csak egyszer pár órát a gyerekre, már van egy szabad délutánod.
Ha még egy barátot megkérsz ugyanerre, már havi két szabad délutánod lesz, amit magadra fordíthatsz.
A családnál szintén be lehet állítani egy havi állandó estét, amikor besegítenek a gyerekekkel, és már meg is van az előbb említett havi egy csajos este állandó időpontja.
Tanulj meg nemet mondani
Aki egyedül nevel gyereket, egyszerűen nem lehet ott mindenhol, hiszen két szülő helyett dolgozik.
Éppen ezért nem elvárható, hogy maximálisan kivedd a részed például a szülői munkaközösség teendőiből.
Illetve a gyerekeknek sem kell minden szülinapi meghívásnak eleget tenniük, vagy megjelenni minden sporteseményen, ahogy neked sem kell minden szívességet bevállalnod.
Ha nem tudod megoldani, ne érezd magad rosszul, ha nemet mondasz.
Ha elmagyarázod a többieknek és a gyerekeknek, ez miért van, meg fogják érteni.
Állíts fel fontossági sorrendet
Ne ess kétségbe és ne érezz bűntudatot, ha sok a mosatlan vagy a szennyes, elvégre nem vagy superwoman.
És ne hasonlítgasd magad másokhoz, hiszen attól még nem leszel rossz anya, ha olykor megesik, hogy virslit adsz ebédre a gyerekeknek.
Nekik semmi bajuk nem lesz és a mosatlan is várhat holnapig. Ne akadj fenn a kis dolgokon, inkább a gyerekekkel tölts minőségi időt és a legfontosabb, hogy magaddal is foglalkozz.
Ugyan egyedülálló anyának lenni kemény munka, de ne engedd, hogy elveszítsd önmagad és csak ez határozza meg az életed.
Hidd el, a gyerkőcök is hálásak lesznek, ha anyukájuk kiegyensúlyozottabb.