A szeder megjelenésében nagyon hasonlít a málnára, ám népszerűségben mintha elmaradna tőle, pedig sok tekintetben lepipálja a piros gyümölcsöt. A szedret nem véletlenül tekintik gyógynövénynek, amellett, hogy számos betegséget kezelhet, a méregtelenítésben is komoly segítséget nyújt. Mutatjuk, hogyan!
1/5 Az antioxidánsok forrása
A szeder nem csak színében tér el a málnától, pompás árnyalatát annak köszönheti, hogy csak úgy dúskál antioxidánsokban, amelyek segítenek, hogy megszabadulj a méreganyagoktól, és gyorsabban regenerálódjon a szervezeted.
A málnához képest a szederben több az élelmi rost, így jobban segíti az emésztőrendszer megtisztítását, de gazdagabb C-vitaminban és pektinben is, ami azért is fontos, mert mindkét anyag komoly szerepet játszik a zsírok lebontásában.
Ugyanakkor a szederben kevesebb a szénhidrát és a gyümölcscukor is, így igazi diétás csemegének számít.
Mindemellett a szedernek kimagaslóan magas a káliumtartalma, ami a vízhajtást segíti elő, így a szedernek hála megszabadulhatsz a pocakot vagy narancsbőrt okozó pangó nyirokanyagtól is.
A szedernek egyébként a gyümölcssav-tartalma is viszonylag alacsony, ezért az érzékeny gyomrúak is bátran próbálkozhatnak a fogyasztásával, persze ebben az esetben a kulcsszó a fokozatosság, és a saját határaid felismerése.
A cikk a hirdetés alatt folytatódik!
2/5 Így edd a szedret!
A szedret a legjobb frissen fogyasztani, de jó hír, hogy a bogyós gyümölcsökhöz képest viszonylag sokáig eltartható, így nem kell minden nap a piacra menned az újabb adagért.
Ha a méregtelenítés mellett a fogyás is a cél, akkor érdemes más, az emésztést segítő élelmiszerekkel együtt fogyasztanod a szedret, teheted például müzlibe, zabkásába, de a joghurtba keverve is nagyon finom.
A friss forma mellett a szedret persze mártásként vagy levesként is fogyaszthatod, de a főzést el is hagyhatod, ha például turmixot készítesz a sötét színű bogyókból. Ebben az esetben érdemes egy banánt is tenni az italba, mert az édeskés íz jól ellensúlyozza a szeder fanyarságát.