Sokan titkolják felnőttként, hogy szeretnek néha ifjúsági regények szövevényes történeteibe bonyolódni. Ráadásul, ami évekkel ezelőtt középiskolai kötelező olvasmány volt, egy-két évtized múlva is izgalmas lehet, olyan mondanivalóval, amit tizenévesen még nem biztos, hogy megértettünk. Az irodalom már csak ilyen. Számos író szereti a mese köntösébe burkolni azokat a történeteket, amit csak bizonyos élettapasztalat után tudunk dekódolni, ám annál nagyobb örömmel és élvezettel.
1/5 Vándorsólyom kisasszony különleges gyermekei
Ransom Riggs különleges gyermekekről írt árvaházi története egy varázslatos világba repíti az olvasót. A láthatatlan fiú, a markában tüzet tartó lány, a telepatikusan beszélgető ikerpár és a folyton levitáló lány, akinek madzagot kell kötni a derekára, el ne repüljön, megannyi izgalmas és misztikus történet alapját adják. Sokan, akik felnőttként olvassák a könyvet, meglepőnek találják, hogy a könyvesboltokban az ifjúsági irodalom polcain kapott helyet.
Sokszor felmerülhet benned is a kérdés, egyáltalán ki dönt arról, hogy egy regény ifjúsági legyen vagy felnőtteknek szánt írás? Az író? A kiadó? Nem kellene néha felülbírálni az irodalmi kategorizálásokat? Miért kezdünk bele másként egy könyv olvasásába, ha tudjuk, hogy az ifjúsági regényként lett eladva és miért várunk mást ugyanattól, ha a szépirodalom polcról emeltük le? Többféle válasz létezik, a legfontosabb, hogy minden történet ad és tanít nekünk valamit, akár ifjúsági, akár nem.
A cikk a hirdetés alatt folytatódik!
2/5 Rejtő regények
Rejtő Jenő legismertebb művei látszatra ponyvaregények - kezdetben valóban azokat írt -, de ma már tudjuk, hogy jól átgondolt kalandregényekről van szó, amiket sajátos humorral, sokszor groteszk elemekkel tarkítva írt meg, de fanyar kritikáért sem járt a szomszédba. Nem minden nap találkozhatunk egy oroszlánnal a mosókonyhában, ahogy azt is nehéz elképzelni, hogy Sába Királynője egy férfi.
Rejtő a regényeit kézzel kezdte el írni, majd gépírónőknek diktálta le a fejéből kipattanó mondatait és kifejezetten mérges lett, amikor a “slendrián kiadók” bele akartak nyúlni a szövegeibe, ezzel megcsonkítva a humoros részeket. Több tucat Rejtő regényt sorolhatnánk itt fel, de A három testőr Afrikában, a Piszkos Fred és A tizennégy karátos autó tizenévestől a százévesekig mindenki polcán helyet érdemel.