Miért érzed rosszul magad, ha te akartál szakítani? És mit tehetsz, hogy jobb legyen?

Miért érzed rosszul magad, ha te akartál szakítani? És mit tehetsz, hogy jobb legyen?

Címlap / Szerelem / Párkapcsolat / Miért érzed rosszul magad, ha te akartál szakítani? És mit tehetsz, hogy jobb legyen?

Egy szakítás mindig nehéz — még akkor is, ha te magad vagy az, aki a szakítást kezdeményezted. Lehet, hogy a kapcsolatot nem akarod újraéleszteni, de ettől még érezhetsz negatív érzelmeket. Ez pedig az emberi érzelmek komplexitása miatt rendben is van.

Miért érezheted rosszul magad egy szakítás után?

  • Az identitás és a rutin elvesztése: A kapcsolatok gyakran identitásunk szerves részévé válnak, és az életek összefonódása közös rutinokhoz, szokásokhoz és az összetartozás érzéséhez vezet. Amikor szakításra kerül sor, az nem csak a partner elvesztését, de egy közös létezés felbomlását is jelenti. A hirtelen változás űrt hagyhat maga után, és az egyének az önazonossággal és az életcéllal kapcsolatos kérdésekkel találhatják magukat szemben.
  • Félelem az ismeretlentől: Ahhoz, hogy újra belekezdj a párkeresésbe, bátorságra van szükség, és arra, hogy merj sebezhető lenni. Az emberek arra vannak huzalozva, hogy az ismerősséget és a biztonságot keressék, így az „ismeretlen” gyakran szorongással és önbizalomhiánnyal jár. Hasznos lehet, ha nem feleded el, hogy a változás lehetőségeket is hoz, és elfogadod a „minden rendben lesz” mantrát.
martin-dm/istockphoto.com

Mit tehetsz, hogy jobban érezd magadat?

Az egészséges továbblépés elengedhetetlen feltétele, hogy ne tagadd a fájdalmat és a rossz érzéseket, és ismerd el a létezésüket még akkor is, ha voltál az, aki szakítani akart.

  • Önvizsgálat és elfogadás: Gondolkodj el az érzéseidről, és ítélkezés nélkül fogadd el őket. Fogadd el érzelmeid összetettségét, és ismerd fel, hogy normális, ha megkönnyebbülés, szomorúság és nosztalgia keverékét érzed.
  • Kérj segítséget: Oszd meg gondolataidat és érzéseidet megbízható barátokkal, családtagokkal vagy egy terapeutával. A támogató rendszer vigaszt és perspektívát nyújthat, segíthet a veszteség egészséges feldolgozásában. Ha pozitív hatásokkal veszed körül magad, az hozzájárul a és támogatóbb környezet kialakításához, ami segítheti a továbblépést.
  • A változás fokozatos elfogadása: Adj időt és teret magadnak, hogy alkalmazkodj a változásokhoz. Fokozatosan alakíts ki új rutinokat, és fedezd fel újra a kapcsolat által háttérbe szorított személyes hobbikat; ez segít az új identitástudat és önbizalom kialakításában.
  • Határok kijelölése: A gyógyulási folyamat megkönnyítése érdekében állíts fel világos határokat volt partnereddel. Szükség esetén minimalizáld a kapcsolatot, és helyezd előtérbe saját jóléted a kapcsolat fenntartásával szemben, amely akadályozhatja az érzelmi felépülését. A határok felállítása lehetővé teszi az egyének számára, hogy érzelmi teret teremtsenek maguk és volt partnerük között. Ez az elkülönülés elengedhetetlen a gyógyuláshoz, mivel csökkenti az az olyan érzelmek generálását, amelyek akadályozhatják a továbblépés és a szükséges perspektíva megszerzésének folyamatát. A tisztánlátás elengedhetetlen a lezáráshoz, mivel segít megérteni a szakításod okait, és navigálni az érzelmi utóhatásokban.
  • Összpontosíts az öngondoskodásra: A szakítás megviselheti a mentális egészségedet, ami fokozott stresszhez, szorongáshoz, sőt depresszióhoz is vezethet. Helyezd előtérbe az öngondoskodást olyan tevékenységek végzésével, amelyek örömet okoznak, és gondoskodj általános egészségedről. Bár az egyének a kapcsolat során összefonódhatnak a partnerük identitásával, az öngondoskodás lehetővé teszi az érdeklődési kör, a szenvedélyek és a célok újrafelfedezését, ráadásul ez az önfelfedezési folyamat elősegíti a személyes fejlődést, és segít újra kapcsolatba kerülni a saját értékekkel és a prioritásokkal.

Nyitókép: Prostock-Studio/istockphoto.com

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!