Vészesen nő a soha meg nem házasodók száma. Ez lesz az új norma?

Vészesen nő a soha meg nem házasodók száma. Ez lesz az új norma?

Címlap / Szerelem / Párkapcsolat / Vészesen nő a soha meg nem házasodók száma. Ez lesz az új norma?

A házasság intézménye hosszú-hosszú ideje van jelen az emberiség történetében, de sokáig inkább gazdasági és politikai szövetséget jelentett, mintsem szerelmen alapult volna. A jövőben pedig az is lehet, hogy – ha nem is tűnik el – de alaposan kikopik majd a mindennapjainkból.

Magyarországon a házasság továbbra is népszerű döntésnek számít: 18 300 házasság ért véget 2021-ben válással, több, mint 2017 óta bármelyik évben. 2020-ban ugyanez a szám 14 979 volt, 2019-ben 17 600. De még így is több új házasságot kötöttek, mint ahány házasság véget ért. 72 ezer pár házasodott össze 2021-ben, ami az 1980-as évek óta a legmagasabb ilyen adat volt.

A házasságok száma azonban a nyugati világban egyre csökken, és a tendenciákból sokan úgy látják, hogy a nem is olyan távoli jövőben azok kerülnek kisebbségbe, akik életük egy pontján házasságot kötnek.

A Pew Research Center munkatársai arról számoltak be, hogy 2021-ben a felnőttek 38 százaléka nem él párkapcsolatban, szemben az 1990-es 29 százalékkal – ez a statisztika elsősorban a házasságkötések csökkenésének köszönhető. Az elmúlt 50 év során a házasságkötési arány ugyanis mintegy 60 százalékkal csökkent. 2021-ben 47,35 millió férfi nem volt házas, szemben a 41,81 millió nővel.

Az Institute for Family Studies adatai szerint pedig az elmúlt két évtizedben 21 százalékról 35 százalékra emelkedett a soha nem házasok száma – ez 14 százalékpontos növekedés.

David-Prado/istockphoto.com

A kutatók szerint a házasságok számának csökkenése mögött több ok is meghúzódhat:

  • A fiatal felnőtteknek több időbe telik a házasságkötés. Az első házasságkötések átlagéletkora a nők esetében 28 év, a férfiaknál pedig 30 év. 1970-ben mind a férfiak, mind a nők a 20-as éveik elején házasodtak.
  • Az együttélés népszerű alternatívává vált. Az együttélés kevésbé bonyolult kapcsolati modell, amely (a házassághoz képest) könnyű menekülési útvonalat kínál, ha a kapcsolat kudarcot vall.
  • Az alacsonyabb jövedelműek ma már ritkábban házasodnak; a családalapítás drága mulatság, és sokan úgy érzik, hogy anyagi biztonság nélkül túlságosan nagy teher lenne házasságot kötni vagy családot alapítani.
  • A nők az anyagilag stabil férfit részesítik előnyben; amikor a munkanélküliségi ráta emelkedik, a házasságkötés szempontjából megfelelő férfiak száma csökken.

A kutatók szerint azonban lehet még egy közös jellemvonása azoknak, akik nem szeretnének megházasodni, ez pedig a kontroll iránti igényük. A kontrollhoz való ragaszkodás oka lehet például rossz tapasztalat egy korábbi, elnyomó partnerrel, vagy az is, ha valaki inkompetens szülő mellett nőtt fel.

A kontrollhoz való ragaszkodás ugyanakkor lehet valamiféle trauma következménye is, amikor valaki azért nem szeretne közel engedni magához senkit, hogy az nehogy fájdalmat okozzon neki később.

A pszichológusok szerint ugyanakkor ezt a fajta kontrolligényt – ha nem befolyásolja negatívan az életünket – nem feltétlenül kell “kikezelni”, csak azért, hogy az illető utána nyitott legyen a házasságra. Hiszen barátokkal, családtagokkal, a magány elkerülésével tökéletesen teljes életet tudnak élni azok is, akik nem a hagyományos családi formában képzelik el saját magukat.

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!