5+1 jel, hogy sietség-betegségben szenvedsz – Ismerős?

5+1 jel, hogy sietség-betegségben szenvedsz – Ismerős?

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / 5+1 jel, hogy sietség-betegségben szenvedsz – Ismerős?

Megszállottan pipálgatod ki az elvégzett tennivalókat a listádról, egyszerre több dologgal foglalkozol és folyamatosan úgy érzed, hogy nem leszel kész időben? A sietség-betegség olyan viselkedésforma, ami állandó kapkodással, szorongással jár és ha az alábbi hat pontban magadra ismersz, akkor tegyél ellene.

Jelek:

Minden versenyként fogsz fel

Van, hogy szorít a határidő és sietnünk kell, de ha az olyan mindennapi dolgokat is lóhalálában végzed, mint a vásárlás, evés vagy autóvezetés, az egy intő jel.

Nem tudsz egyszerre csak egy dologgal foglalkozni

Fogmosás közben már a kávédat melegíted, összekészíted a mosnivalót és fél szemmel a reggeli híreket nézed, ismerős helyzet? Mindenbe belekapsz, olyan nincs, hogy elkezdesz egyvalamit és be is fejezed.

Ha valaki késést okoz, nagyon szívedre veszed

A sorban állas, dugó a városban, totojázás és mindenféle várakozás éktelen haragra gerjeszt, képtelen vagy egyhelyben állni tétlenül. Még egy tipikus jel, hogy folyamatosan nyomkodod a gombot, ha nem indul el azonnal a lift.

thomasandreas/istockphoto.com

Állandóan utol akarod érni magad

Nem számít, mennyi mindent elvégeztél, mindig úgy érzed, el vagy maradva. Sosem vagy képes utolérni a magad által kitűzött célokat, pedig irgalmatlan tempót diktálsz.

Gyakran félbeszakítasz másokat beszéd közben

Türelmetlenséged a társasági életben is megmutatkozik. Nem akarsz tapintatlan lenni, de ha valaki lassan beszél, vagy nem érdekel a mondanivalója, akkor gond nélkül félbeszakítod.

Állandóan a tennivalók listáját pipálgatod

Szeretsz listákat írni és még nagyobb elégedettséggel tölt el, ha onnan végre kihúzhatsz valamit. Ez a sürgető „hiper-tudatosság” azonban gyakran eredményez feledékenységet és hibákat.

evrim ertik/istockphoto.com

Miért káros ez és mit tehetsz ellene?

Azt hinnénk, ez a viselkedés produktív, pedig hosszú távon több kárt okozhat, mint hasznot. Aki állandó sietségben éli mindennapjait, mentális egészségét, munkáját és kapcsolatait veszélyezteti. Meggyengült immunrendszer, rossz alvás, alacsony energiaszint és rossz közérzet lehet az eredmény, de az alábbi tippek segítenek. 

Szelektálj, hogy mi sürgős és mi várhat

Nem egészséges, ha minden tennivalót sürgősként kezelsz, próbálj meg felállítani egy sorrendet. A sietség-betegség egy gondolkodásbeli probléma, amit tudatosan meg kell változtatnod és az első lépés az, hogy fontossági sorrendet állítasz fel.

Ha mindent ugyanolyan égető problémaként kezelsz, azzal csak magadnak okozol felesleges stresszt.

Magadra is szakíts időt, fokozatosan egyre többet

Mikor relaxáltál utoljára? Ha idejét sem tudod, mikor voltál utoljára nyugodt, ellazult állapotban, akkor itt az ideje, hogy tarts egy kis szünetet. Nyilván nem mindenkinél realitás az, hogy egy hétre elutazzon mindent hátrahagyva, ezért kezdd kicsiben.

Minden nap foglalkozz magaddal egy kicsit. Először egy negyedórát, majd félórát, aztán egy egész órát. Hogy ilyenkor mit csinálsz, az rajtad múlik, a lényeg, hogy ellazulj. Ez lehet egy kádfürdő, egy kis olvasás, zenehallgatás, a lényeg, hogy kikapcsoljon.

Vezess be egy esti rutint

Ha nyomasztanak a tennivalók és emiatt még az ágyban is csak pörög az agyad, találj egy olyan rutint estére, ami segít levezetni a sztresszt. Igyál egy nyugtató teát vagy kis pohár bort, meditálj vagy írj naplót. 

Adj magadnak időt

Ha egyik feladattól a másikig rohansz, elveszíted szem elől azt, ami igazán fontos. Időnként állj meg és gondold újra a céljaidat, az élet nem abból áll, hogy a teendőink listájáról pipálgatunk ki dolgokat.

VIDEO Ők a legkedvesebb és egyben legszebb csillagjegyek

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!