Ha így tárolod a salátát, akár 2 hétig is friss marad

Ha így tárolod a salátát, akár 2 hétig is friss marad

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Ha így tárolod a salátát, akár 2 hétig is friss marad

A friss, roppanós saláta minden szendvicset élvezetesebbé tehet. De mit tehetsz, hogy az utolsó felhasznált levelek is frissek legyenek?

Le lehet fagyasztani a salátát?

A fejes saláta fagyasztása remek módszernek tűnhet az élettartam meghosszabbítására, de nem a legjobb lépés, mivel a fagyasztás tönkreteszi a levelek ropogós állagát. A fagyasztás során képződő jég felszakítja a sejtfalakat, ami miatt a salátalevelek felolvasztáskor megszottyadnak. Ha azonban olyan ételekben szereted a salátát, ahol a ropogós íze nem áll a középpontban (pl. levesekben vagy pörköltekben), akkor lefagyaszthatod a növényt, és közvetlenül ezekhez az ételekhez adhatod.

Így készítsd elő a tárolásra

A salátafej tárolása előtt mindenképpen távolítsd el a sérült vagy fonnyadt leveleket, mivel azok baktériumokat tartalmaznak, amelyek átterjedhetnek a zöldség más részeire. Ha ezeket a leveleket a fejen hagyod, a saláta sokkal gyorsabban megromlik.

A növényt tárolás előtt sem ajánlott megmosni. Minél tovább tartjuk ugyanis a salátát nedvesen, annál gyorsabban romlik meg a víztől. Ha a levelek hosszabb ideig vizesek maradnak, az elősegíti a penész megjelenését is. Ezt szem előtt tartva várj a megmosásával, amíg fel nem használod.

RossHelen/istockphoto.com

Hogyan lehet hosszabb ideig eltarthatóvá tenni?

  • Vásárolj frisset: Minél frissebb a salátafej, annál tovább tart ki otthon – ezért szánj időt arra, hogy a legjobbat keresd meg a szupermarketben vagy a piacon. Amikor salátát vásárolsz, tedd félre az elszíneződött, hibás vagy sárguló levelű fejeket. Ezek a romlás jelei, és azt jelzik, hogy a zöldség a végét járja. Ehelyett olyat válassz, amely ropogós, élénk, és nem látszik rajta a fonnyadás jele.
  • Tartsd távol az etiléntermelő termékektől: Tárold a salátát olyan gyümölcsöktől és zöldségektől távol, amelyek etilént bocsátanak ki. Az etilén egy természetes gáz, amely érleli a termékeket. Ilyen gázokat termel például a banán, a körte és az alma. Abban az esetben, ha ezek mellé kerül a saláta, az etilén felgyorsítja a növény cukoranyagcseréjét, ami a levelek megromlásához vezet.
  • Tartsd távol az erős szagoktól: Törékeny szerkezete és magas víztartalma miatt a saláta könnyen magába szívja a más élelmiszerekből származó szagokat. Ez negatívan befolyásolhatja a zöldség ízét, eltarthatóságát és általános minőségét. Ezért a legjobb, ha a salátát távol tartod az olyan erős szagú termékektől mint például az alma, a fokhagyma, a hagyma, a sárgarépa, a körte, a citrusfélék és a szőlő.
  • A saláta megromlásának jelei: A saláta még megfelelő tárolás mellett is megromlik. Ez akkor történik, amikor a zöldség sejtjei lebomlanak és nedvességet bocsátanak ki. Ez a nedvesség elősegíti a baktériumok szaporodását, ami végül lebontja a leveleket, és nyálkás anyagot termel. Ha nyálkás, fonnyadt vagy megbarnul, azt tekintsd annak a jeleként, hogy a saláta megromlott, és ideje kidobni a hűtőből.

Nyitókép: Maria Sainz Cabezalí/unsplash+

VIDEO 10 ecset, ami nélkül lehet sminkelni, de nem érdemes

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!