Ennyire rosszul aludhatsz, ha nem fogyasztasz elég folyadékot

Ennyire rosszul aludhatsz, ha nem fogyasztasz elég folyadékot

Címlap / Életmód / Egészség / Ennyire rosszul aludhatsz, ha nem fogyasztasz elég folyadékot

Ahhoz, hogy egészségesen éljünk, sőt, hogy egyáltalán létezni tudjunk, elengedhetetlen, hogy nap mint nap kellő mennyiségű folyadékot vigyünk be a szervezetünkbe. Hiszen minden sejtnek és szövetnek a testünkben vízre van szüksége ahhoz, hogy megfelelően működjön. Ebből adódóan pedig a megfelelő napi hidratálás elengedhetetlen ahhoz, hogy egészségesek legyünk, sőt ahhoz is, hogy igazán jól aludjunk.

Ennyire fontos a bőséges folyadékbevitel

A testünknek nap mint nap sok vízre – az általános ajánlások szerint felnőttként nagyjából 8 pohárra – van szüksége ahhoz, hogy jól funkcionáljon. Persze a napi folyadékbevitelünket fokozhatjuk például levesekkel, natúr teákkal vagy lédús gyümölcsökkel és zöldségekkel is. A lényeg az, hogy egy nap se feledkezzünk meg a hidratálásról, sokunk számára ez mégis nagy kihívást jelent.

Míg nyáron a nagy melegben, edzés után vagy egy diéta részeként a legtöbbünknek általában elsők közt jut eszébe, hogy bőségesen igyunk vizet, addig egy teljesen átlagos napon, amikor még az időjárás is enyhe, nem feltétlenül megy olyan könnyen, hogy rávegyük magunkat a vízivásra. Emiatt pedig egyes kutatások szerint egyéb kellemetlen következmények mellett még rosszul is aludhatunk.

Nem mindegy, hogyan fekszel le aludni

Mindenekelőtt fontos, hogy tudd, hogyan ismerheted fel, ha dehidratált vagy. Ha most te is arra gondolsz, hogy onnan tudhatod, ha szomjasnak érzed magad, akkor egyrészt ez igaz lehet, másrészt viszont bőven vannak olyan jelei, amelyekhez egy adott pillanatban nem feltétlenül társul szomjúságérzet. Ilyen lehet például az is, ha lomhának, fáradtnak, kimerültnek érzed magad, esetleg azt tapasztalod, hogy gyakran fáj a fejed.

Ha mindezen tünetek mellet általában nem is alszol eleget vagy gyakran ébredsz úgy, hogy bár elméletileg eleget aludtál, közben mégis fáradtnak érzed magad, akkor könnyen lehet, hogy ki vagy száradva.

Ha pedig – akár csak enyhén is – ki vagy száradva, amikor lefekszel aludni, az kihathat a cirkadián ritmusodra, ami aztán alvászavarokat, majd másnap álmosságot okozhat. Ráadásul még ha este hidratált is vagy, a rossz alvás önmagában is növelheti a kiszáradás esélyét.

Iuliia Pilipeichenko/istockphoto.com

Mi történhet, ha kiszáradva alszol?

Ha alvás közben ki vagy száradva – függetlenül attól, hogy milyen okból történik így – akkor bizony sok negatív következményt tapasztalhatsz. Annak ellenére ugyanis, hogy a testünk alvás közben többnyire mozdulatlan, fiziológiailag nagyon is aktív. Mivel pedig a víz nélkülözhetetlen a testünk minden funkciójához, az alvás alatt fennálló kiszáradás is befolyásolhatja azt a sok összetett folyamatot, amely a szervezetünkben zajlik.

A kiszáradás miatt alvás előtt, alatt és után is tapasztalhatunk fejfájást, lehetnek az éjszaka folyamán lábgörcseink, szomjasan ébredhetünk, szájszárazságot tapasztalhatunk. Felborulhat továbbá a szervezetünkben a melatonin termelése is, vagyis azé a hormoné, amely kulcsfontosságú szerepet játszik abban, mikor vagyunk ébren és mikor tudunk aludni. De még ha úgy is alszol el, hogy hidratált vagy, a pihentető és elegendő alvás hiányában (a kutatások szerint 6 óra vagy annál kevesebb alvás esetén) is felmerülhetnek a már említett negatív következmények.

Mit tegyél, hogy hidratált legyél és jobban aludj?

Szerencsére sok dolog van, ami támogathatja a hidratáltságodat és az elegendő, nyugodt, pihentető éjszakai alvást. Ilyen például, ha következetesen megpróbálsz minden nap nagyjából ugyanabban az időben felkelni és elaludni.

Sokat számít az is, ha figyelsz arra, hogy folyamatos legyen a folyadékpótlásod, ha egy nagy pohár vízzel indítod a napodat, sok gyümölcsöt és zöldséget eszel, a folyadékbeviteled nagyobb részét a víz teszi ki, és az is, ha az elalvás előtti 1-2 órában már csak kevés folyadékot fogyasztasz, hogy ne ébredj fel éjjel amiatt, mert fel kell keresned a mosdót.

Persze jó néhány egyéb elalvás is nyugodt éjszakát segítő trükk is van, így érdemes többféle módszerrel is kísérletezned. Ha esetleg egyik sem segítene, akkor pedig az a legbiztosabb, ha konzultálsz a háziorvosoddal vagy egy alvásszakértővel, hátha egy olyan probléma áll az alvási nehézségeid mögött, amire korábban nem is gondoltál. Összességében pedig csak nyerhetsz azzal, ha figyelsz a folyadékbeviteledre és azért is teszel, hogy eleget és jól aludj éjszakánként.

Forrás: betterup.com

VIDEO Üde tavaszi barackos smink

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!