Pokoli kínokat okozhatnak az elmacskásodott ízületek! Így előzheted meg

Pokoli kínokat okozhatnak az elmacskásodott ízületek! Így előzheted meg

Címlap / Életmód / Egészség / Pokoli kínokat okozhatnak az elmacskásodott ízületek! Így előzheted meg

Fáj a térded, a bokád, vállad, a csuklód vagy a könyököd? Ha probléma van az ízületeiddel, akár a mindennapi teendők is pokoli kínná válhatnak számodra. Az ülő életmód révén már a fiatalokat is sújtják a panaszok. Eláruljuk, hogyan előzheted meg a bajt.

Mozgasd át magad!

Ízületeid számára enyhülést hoz, ha munka, olvasás vagy tévénézés közben legalább óránként nyújtózol egy kicsit, s módszeresen átmozgatod a tagjaid. A gyakori testhelyzetváltás biztosítja a sejtek megfelelő vérellátását.
Ha arra eszmélsz, hogy mondjuk elzsibbadt a lábad, az már régen rossz – még a tested jelzése előtt kell cselekedned! A megfelelően beállított szék is sokat segíthet ízületeid állapotán.

Az ízületi gyulladás (artritisz)

Túlterhelés vagy sérülés esetén az ízületi belhártyán gyulladás alakulhat ki, mely a környező szövetekre is átterjed. A panaszok az esti órákban fokozódnak, és a kora reggeli órákban kínoznak a legerősebben.
Akár több ízületet érinthet egyszerre. Egyszerű vérvétellel általában megállapítható a gyulladás mértéke. A kezelés a fájdalomcsillapítás mellett a kiváltó tényezők megkeresésére és fölszámolására terjed ki.

Védd az ízületeid!

Tévedés, hogy a mozgásért felelős szervrendszered kizárólag időskorban szorul védelemre. Egészséged szempontjából az lenne a legkedvezőbb, ha a gyermekek és a felnőttek egyaránt könyök-, csukló- és térdvédőt viselnének sportoláshoz.
Rendkívül fontos, hogy már az első ízületi panaszokra odafigyelj: ha egymás után több alkalommal is fájdalom jelentkezik, mindenképpen fordulj orvoshoz!

Ideális testsúly

Az ízületi gondok leggyakoribb közvetlen kiváltó oka a túlsúly. Ha a csípődnek, a térdednek és a hátadnak nagyobb testtömeget kell cipelnie, természetellenes irányból és mértékben hatnak rá fizikai erők.
Öt kiló súlytöbblet már sokat jelent, tehát ugyanennyi fogyással is óriási lépést tehetsz a fájdalommentes mozgásért. Rendkívül fontos azonban, hogy ne egyik napról a másikra válj otthonülőből elemes nyuszivá, mert csak a fokozatos terhelésre reagálnak jól az ízületek!

Ne nyújts edzés előtt!

Számtalan olyan cikk kering a neten, amelyben ortopédus szakorvosok kiemelik, hogy a nyújtás az edzés leglényegesebb része.
Tény, hogy a napi rendszerességű nyújtás pozitív hatású, ám a nem bemelegített ízületek nyújtása súlyos következményekkel járhat. Éppen ezért csak akkor nyújts, ha már túl vagy a bemelegítésen – de a legjobb, ha az edzés végére hagyod ezt a mozdulatsort!

Kis intenzitású edzés

Ízületeid számára nem a legnagyobb erőkifejtéssel járó sportok jelentik az egészség zálogát, hanem a viszonylag tempós séta, biciklizés vagy úszás. Ha ugyanis állandóan csak a gyors átmozgatásra és a leizzadásra hajtasz, nő a sérülés kockázata.
A súlyzós edzés is jót tehet, amennyiben egészen kicsi súlyt emelsz. Meglévő ízületi gyulladás esetén mindenképpen kérdezd ki a kezelőorvosod véleményét, mielőtt sportolni kezdesz!

Erősítsd az izmokat!

Az erősebb izomzat tehermentesíti az ízületeket. Kutatások bizonyítják például, hogy a gyenge combizom növeli a térdben jelentkező gyulladás kockázatát. Már enyhe erősítéssel is érezhető javulást érhetsz el, ám a mozgás során érdemes elkerülnöd a gyors és ismétlődő gyakorlatokat, hiszen azok további terhet rónak az amúgy is szenvedő ízületre. Az ízületi gyulladás könnyen a 22-es csapdájába ejthet: fáj mozogni, de mégis muszáj lenne ahhoz, hogy javuljon a helyzet. Sokan a kényelmesebbnek tűnő megoldást választják, folytonos pihenésre ítélve a testüket. Ez azonban akár az ízületek leépüléséhez is vezethet, ami korunk jelenségeként már messze nem csak a nyugdíjasokat fenyegeti.

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!