Nem szeretsz mások előtt beszélni? Ezek a trükkök segíthetnek

Nem szeretsz mások előtt beszélni? Ezek a trükkök segíthetnek

Címlap / Életmód / Lélek / Nem szeretsz mások előtt beszélni? Ezek a trükkök segíthetnek

Holnap kiselőadást kell tartanod, és már most szorongsz? Egy olyan céghez mész állásinterjúra, amelynél szívesen dolgozol, mégis rosszul érzed magad? Esetleg már az is rosszul érint, ha a barátaiddal leültök egy körbe, és mindenkinek egyesével fel kell szólalnia? Hidd el, nem vagy egyedül! Sokan érezzük azt ilyen helyzetekben, hogy bárcsak világgá mehetnénk. De mivel ez az opció nem jelent valódi megoldást, és a legtöbbünk számára nem is kivitelezhető, sokkal célravezetőbb, ha te is elkezdesz dolgozni azon, hogy jobban viseld vagy akár meg is szeresd, ha mások előtt kell beszélned.

Sokakat érintő fóbiáról van szó

Ha te sem szeretsz mások előtt beszélni, legszívesebben mindig megúsznád az ilyen alkalmakat, és kifejezetten rosszul érzed magad, ha mégis fel kell szólalnod, nagy valószínűséggel neked is glosszofóbiád lehet. Ez nem más, mint a nyilvános beszédtől való félelem, rettegés. Ez a fóbia világszerte az emberek 3-5%-át érinti.

A glosszofóbiában szenvedőknél nyilvános beszéd esetén szorongásos tünetek, például szapora szívverés és stresszes gondolatok jelentkezhetnek, amikor például ötleteket osztanak meg vagy kérdéseket tesznek fel mások előtt, de még az is kiválthat ilyen tüneteket, ha mondjuk a barátaik, ismerőseik előtt kell felszólalniuk. 

Akiket érint ez a szorongás, sajnos általában még több negatívummal szembesülhetnek. Rosszul érezhetik magukat már akkor is, ha egy idegennel kell beszélniük, vagy nyilvánosan kell enniük. Na de hogy honnan is ered ez a szorongás? Nos, a Harvard Business Review szerint onnan, hogy az őseink fenyegetésként fogták fel, ha figyelik őket, így az agyunk úgy fejlődött, hogy ilyen esetben harcoljunk vagy meneküljünk. A szervezetünk válasza pedig aktiválhatja az idegrendszerünket, és arra ösztönözhet minket, hogy inkább térjünk vissza egy számunkra biztonságos környezetbe.

Sok kellemetlen tünettel járhat

A nyilvános beszédtől való félelmet, rettegést minden esetben komolyan kell venni. Ugyanis bár az, hogy mások előtt beszélünk, nem jár valódi fizikai veszélyekkel, amit viszont kiválthat belőlünk az, ha tartunk tőle, már annál inkább. Többek közt fokozott pulzusszámot, fejfájást, hányingert, a koncentráció hiányát, légszomjat, kellemetlen gondolatokat, remegő kezeket és lábakat, sőt még pánikrohamot is okozhat.

South_agency/istockphoto.com

Mit tehetsz ellene?

Ha félsz vagy egyenesen rettegsz a nyilvános beszédtől, nem is lehet kérdéses, hogy érdemes tudatosan tenned a leküzdéséért. Először is nagyon fontos, hogy ne várd el magadtól azt, hogy tökéletesen szólalj fel vagy oszd meg a gondolataidat, kérdéseidet másokkal, hiszen olykor mindenki hibázik. Inkább próbáld meg felfogni az egészet úgy, hogy minden egyes alkalom lehetőséget jelent arra, hogy tanulj és fejlődj. Még akkor is, ha ez időnként néhány szünetet vagy nyelvbotlást is magában foglal. Ha pedig sikerélményre teszel szert, azért mindig legyél büszke magadra.

Sokat számít az is, ha mersz önmagad lenni, és ragaszkodsz ahhoz a beszédstílushoz, amit te igazán kényelmesnek érzel. Ha ugyanis másokat próbálsz meg utánozni, az elterelheti a figyelmedet és természetellenesnek is tűnhet. Aztán persze ott van az is, hogy a nyilvános beszédnek mindig megvan a maga oka, elég csak arra gondolnunk, hogy ha például egy vizsgán kiselőadást kell tartanunk. Ezért a célt is folyamatosan tartsd szem előtt, hiszen szinte biztos, hogy a javadat szolgálja.

A felkészülés és a gyakorlás is aranyat érhet, hiszen ezáltal legalább nagyrészt megszűnhet az ismeretlentől való félelem.

De számíthat az is, ha magabiztos a kiállásod, és szemkontaktust is tartasz a közönséggel. Nagy valószínűséggel így bőven találkozhatsz támogató pillantásokkal. Illetve vannak természetesen kifejezetten olyan tanfolyamok és programok, amelyek a nyilvános beszédet fejlesztik, akár ezeken is érdemes lehet részt venned. 

Végül, de nem utolsó sorban, ha úgy érzed, hogy egyedül túl nagy teher neked a nyilvános beszédtől való félelem, avass be néhány számodra fontos embert is, akikről úgy gondolod, hogy képesek lehetnek biztatni, vagy egy mentálhigiénés szakember segítségét is kérheted. Bár lehet, hogy sok türelemre is szükséged lesz, de ha megértő vagy magaddal, előbb vagy utóbb biztosan meg fogod találni a módját annak, hogy magad mögött hagyd ezt a félelmet.

Forrás: betterup.com

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!