Holnap kiselőadást kell tartanod, és már most szorongsz? Egy olyan céghez mész állásinterjúra, amelynél szívesen dolgozol, mégis rosszul érzed magad? Esetleg már az is rosszul érint, ha a barátaiddal leültök egy körbe, és mindenkinek egyesével fel kell szólalnia? Hidd el, nem vagy egyedül! Sokan érezzük azt ilyen helyzetekben, hogy bárcsak világgá mehetnénk. De mivel ez az opció nem jelent valódi megoldást, és a legtöbbünk számára nem is kivitelezhető, sokkal célravezetőbb, ha te is elkezdesz dolgozni azon, hogy jobban viseld vagy akár meg is szeresd, ha mások előtt kell beszélned.
VIDEO Nyári horoszkóp: Mit hoznak idén nyáron a csillagok?
Sokakat érintő fóbiáról van szó
Ha te sem szeretsz mások előtt beszélni, legszívesebben mindig megúsznád az ilyen alkalmakat, és kifejezetten rosszul érzed magad, ha mégis fel kell szólalnod, nagy valószínűséggel neked is glosszofóbiád lehet. Ez nem más, mint a nyilvános beszédtől való félelem, rettegés. Ez a fóbia világszerte az emberek 3-5%-át érinti.
A glosszofóbiában szenvedőknél nyilvános beszéd esetén szorongásos tünetek, például szapora szívverés és stresszes gondolatok jelentkezhetnek, amikor például ötleteket osztanak meg vagy kérdéseket tesznek fel mások előtt, de még az is kiválthat ilyen tüneteket, ha mondjuk a barátaik, ismerőseik előtt kell felszólalniuk.
Akiket érint ez a szorongás, sajnos általában még több negatívummal szembesülhetnek. Rosszul érezhetik magukat már akkor is, ha egy idegennel kell beszélniük, vagy nyilvánosan kell enniük. Na de hogy honnan is ered ez a szorongás? Nos, a Harvard Business Review szerint onnan, hogy az őseink fenyegetésként fogták fel, ha figyelik őket, így az agyunk úgy fejlődött, hogy ilyen esetben harcoljunk vagy meneküljünk. A szervezetünk válasza pedig aktiválhatja az idegrendszerünket, és arra ösztönözhet minket, hogy inkább térjünk vissza egy számunkra biztonságos környezetbe.