Ennyi ideig használd a mosogatószivacsot! Igazi baktériumtanya lehet

Ennyi ideig használd a mosogatószivacsot! Igazi baktériumtanya lehet

Címlap / Otthon / Háztartás / Ennyi ideig használd a mosogatószivacsot! Igazi baktériumtanya lehet

Régen nem különösebben érdekelt a mosogatószivacsom, cseréltem, mikor úgy láttam, elhasználódott.

Azonban az elmúlt években a háztartást is megreformáltam és nem csak környezetkímélő mosogatószerekre váltottam, hanem szivacsból is természetbarát, lebomló változatot tartok itthon. Ez viszont nem elég, mert sajnos a kutatásokból tudjuk, hogy a konyhai szivacs mindig ideális környezetet tud teremteni a kórokozók számára. 

Koszosabb lehet, mint bármi más a házadban

Megdöbbentő, de a Duke Egyetem új tanulmánya kimutatta, hogy egy átlagos konyhai mosogatószivacsban több baktériumfaj tanyázik, mint egy laboratóriumi Petri-csészében. Ennél is érdekesebb, hogy a baktériumok nem azért szaporodnak el, mert annyi lenne belőlük a konyhánkban, vagy a közvetlen környezetünkben. Egyszerűen azért, mert magának a szivacsnak az állaga olyan, hogy örömmel tanyáznak benne a kórokozók. 

A kutatók körülbelül 80 különböző E.coli törzset azonosítottak a vizsgálatok során, valamint nyomon követték populációjuk növekedését. Ezután különféle kombinációkban keverték össze a baktériumokat laboratóriumi növesztő lemezeken – mégpedig olyanokon, amiken eltérő mennyiségű és méretű lyukakat hoztak létre. Volt olyan lemez, amin 6 nagy lyuk volt, de olyan is, amin 1536 apró. Kiderült, hogy nem volt jelentősebb eltérés a két közeg között, tehát nem a lyukak számában kell keresni a megoldást.

A nagy lyukak olyan környezetet teremtettek, amikben a fajok szabadon keveredhettek egymással, míg a kicsik olyat, amiben a meglévő fajok szaporodni tudtak.

Ennek oka az, hogy egyes baktériumok elszeparáltan, néhány másik fajjal tudnak jól együttműködve szaporodni, míg mások akkor érzik jobban magukat, ha kis közösségé fejlődnek „önállóan”. 

Miért olyan ideális a szivacsok textúrája a baktériumok számára?

Lingchong You, a Duke orvosbiológiai-mérnök professzora szerint az eredményekből kiderül, hogy a konyhai szivacsok miért bizonyulnak ideális közegnek a baktériumok számára. Az ok, hogy olyan az állaguk, ami kiszolgálja mindkét típus igényeit.

Ráadásul, a kutatók lefuttatták a tesztet egy háztartási szivacs csíkjával is. Kiderült, hogy ez még jobb „inkubátor” volt a mikrobiális sokféleség számára, mint az általuk tesztelt laboratóriumi berendezés. Tehát bizonyítékkal is alátámasztották mindazt, amit már eleve feltételeztek a mosogatószivacsokról. Az eredmények azt sugallják, hogy a strukturális környezetet újra kellene gondolniuk azoknak az iparágaknak, amelyek szivacsgyártással, vagy konyhai higiéniával foglalkoznak. 

cottonbro/pexels.com

Milyen gyakran kell cserélnünk a szivacsot?

Az általános ajánlások szerint hetente lenne ildomos sort kerítenünk erre és addig is figyelnünk kellene a megfelelő használatra. A mosogatószivacsot mindig, alaposan ki kell facsarni, és olyan felületre helyezni, hogy teljesen kifolyhasson belőle a víz, minél előbb megszáradhasson. Esetleg érdemes lehet két szivacsot is használnod. A legtöbb baktérium ugyanis elpusztul, ha eltűnik a meleg, nedves közeg – így nagyobb eséllyel tudod a táptalajt teljesen kiszárítani.

Jobb, ha külön szivacsot használsz a nagyon koszos edényekhez és egy másikat a poharakhoz, evőeszközökhöz, illetve érdemes bevetni a mosogatógépet is. Fontos, hogy a mosogatószivaccsal ne takarítsd le a pultot! Továbbá ügyelj arra, hogy a nyers húsok feldolgozására használt deszkát még véletlenül se olyan szivaccsal tisztítsd, amivel majd egy közvetlen étkezésre szánt eszközt akarsz elmosni.

Mielőtt nagyon aggódnál: valóban hihetetlenül szennyezettek tudnak lenni a szivacsok, de a jó hír az, hogy az átlagosan 360 baktériumfajból mindössze 5-10 ami, ami veszélyes lehet egy legyengültebb immunrendszerű személy számára. 

VIDEO Így készíts pár perc alatt merész, füstös szemsminket

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!