Régen nem különösebben érdekelt a mosogatószivacsom, cseréltem, mikor úgy láttam, elhasználódott.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Azonban az elmúlt években a háztartást is megreformáltam és nem csak környezetkímélő mosogatószerekre váltottam, hanem szivacsból is természetbarát, lebomló változatot tartok itthon. Ez viszont nem elég, mert sajnos a kutatásokból tudjuk, hogy a konyhai szivacs mindig ideális környezetet tud teremteni a kórokozók számára.
Koszosabb lehet, mint bármi más a házadban
Megdöbbentő, de a Duke Egyetem új tanulmánya kimutatta, hogy egy átlagos konyhai mosogatószivacsban több baktériumfaj tanyázik, mint egy laboratóriumi Petri-csészében. Ennél is érdekesebb, hogy a baktériumok nem azért szaporodnak el, mert annyi lenne belőlük a konyhánkban, vagy a közvetlen környezetünkben. Egyszerűen azért, mert magának a szivacsnak az állaga olyan, hogy örömmel tanyáznak benne a kórokozók.
A kutatók körülbelül 80 különböző E.coli törzset azonosítottak a vizsgálatok során, valamint nyomon követték populációjuk növekedését. Ezután különféle kombinációkban keverték össze a baktériumokat laboratóriumi növesztő lemezeken – mégpedig olyanokon, amiken eltérő mennyiségű és méretű lyukakat hoztak létre. Volt olyan lemez, amin 6 nagy lyuk volt, de olyan is, amin 1536 apró. Kiderült, hogy nem volt jelentősebb eltérés a két közeg között, tehát nem a lyukak számában kell keresni a megoldást.
A cikk folytatódik, lapozz!