A mióma 3+1 alattomos tünete – Ezért annyira fontos rendszeresen szűrni

A mióma 3+1 alattomos tünete – Ezért annyira fontos rendszeresen szűrni

Címlap / Életmód / Egészség / A mióma 3+1 alattomos tünete – Ezért annyira fontos rendszeresen szűrni

Egészségünk és alapvető jóllétünk biztosítása mindennapjaink feladatához tartozik. Az utódnemzés női résztvevőiként pedig kiemelt figyelmet kell fordítanunk egyes nőgyógyászati vizsgálatokra, és arra, hogy női nemi szerveink mind kívül, mind pedig belül egész életünkön át teljes egészségnek örvendjenek.

Ennek megfelelően minden évben alapvető kötelességünk, hogy bizonyos szűrővizsgálatokra ellátogassunk, melyek egyaránt jelenthetik mellünk időszakos vizsgálatát, illetve méhünk és petefészkeink átfogó ellenőrzését is. 

Sajnos olykor az ember elodázza ezeket a rendszeres orvosi látogatásokat. Baj esetén pedig sokan nem mindig időben ismerik fel az egyes tüneteket, amik komoly nőgyógyászati problémák kialakulásához is vezethetnek. Tény, hogy a nőgyógyászati vizsgálat nem a legkellemesebb program, amit az ember lánya el tud képzelni magának, de nagyon fontos a folyamatos szűrés, hogy az egyes betegségeket kiküszöböljük, ha pedig már felütötték a fejüket, meggyógyítsuk. Például a miómát.

Mi is az a mióma?

A mióma egy olyan elváltozás, melyet akár egy rutinszerű kontrollvizsgálat során is felfedezhet a szakorvos. A méh jóindulatú daganatos elváltozása a méh simaizomszövetén keletkezik. A daganat mérete páciensenként változhat, így a nagyon aprótól egészen a dinnye nagyságúig bármilyen nagyságot ölthet.

Kialakulásának oka egyelőre nem teljes bizonyossággal ismert, de valószínű, hogy hormonális indokok és a petefészek rendellenes működése állnak a háttérben, illetve a stressz és egyes vitaminok és ásványi anyagok hiánya is kiemelt kockázati tényezőnek számítanak.

A páciensek gyakran még fiatalabb korban tapasztalják a méhmiómát, aminek egyes esetekben igen jellegzetes tünetei lehetnek. Jó hír, hogyha ezeket felfedezni véljük magunkon, könnyedén rájöhetünk, hogy valami nem stimmel a szervezetünkben, és szükséges ellátogatnunk a nőgyógyászhoz. Problémát vethet fel azonban, hogy a mióma olykor tünetmentes, így sokszor az ember észre sem veszi, hogy valamilyen gond van a méhét illetően. Mire pedig orvosi vizsgálatra kerül sor, az esetek egy részében már bizonyos szövődmények is megjelenhetnek. Ezért fontos a rendszeres kontroll és szűrővizsgálat, hogy ha baj van, azonnal lehessen reagálni.

A méhmióma tünetei

  1. Menstruációs problémák: leggyakoribb tünete a nagyon erős havi vérzés, mely igen nagy mennyiségű lehet, és alhasi fájdalommal jár együtt. Az is előfordulhat, hogy két ciklus között pluszban megjön a menstruáció, mely kisebb volumenű, mégis egy nem várt időszakban következik be – rendszertelen jelleggel.
  2. Alhasi fájdalom: mivel a mióma mérete változó lehet, így könnyedén előfordul, hogy nagysága miatt az alhas tájékán nyomásra fájdalmas panaszokat okoz. A göbök méretének megnagyobbodásával megnyomódhat a húgyhólyag vagy a végbél is, amit a beteg szintén megérezhet. Egyes esetekben a méhmióma magas lázzal vagy hőemelkedéssel is járhat.
  3. Teherbeesési gondok: sok nőnél akkor derül ki a jóindulatú daganat, amikor többszöri próbálkozásra sem sikerül teherbe esnie. Ez pedig szintén csak a nőgyógyászati vizsgálatokon derül ki, amikor a páciens termékenységi problémákkal fordul orvoshoz. A daganat ugyanis képes eltorzítani a méhet és annak alakját, illetve egyes esetekben elzárhatja a petevezetéket is, ami nemzési képtelenséghez vezethet.
  4. Fájdalom a szexuális együttlétkor: olykor előfordul (bár elenyészően ritka), hogy a közös nemi együttlétek is kellemetlenek lehetnek akkor, ha mióma van a méhen. A közösülés fájdalommal járhat, és az aktus közben és végén erős vizelési inger is tapasztalható.
A méhmióma tünetei
RossHelen/istockphoto.com

Hogyan kezelhető a méh daganata?

Nem kell aggódni azonban, hiszen, ha a mióma a szakorvos megállapítása alapján akkora méretű, hogy nem kell vele különösképpen foglalkozni, nem igényel semmilyen beavatkozást. Mindennek ellenére a nőgyógyászati szűrés sűrűbb időközönként javasolt, hiszen folyamatosan figyelemmel kell kísérni a daganat méretének változását. Az is előfordulhat ugyanis, hogy a jóindulatú daganat felszívódik, és nincs további teendő vele. 

Abban az esetben azonban, ha nagyobb méreteket ölt, esetleg már a kezdetekkor komoly egészségügyi problémákat okoz, műtéti beavatkozásra is sor kerülhet. Itt sem kell aggódni, hiszen az orvos a műtétet mindig saját egészségünk megóvása érdekében javasolja. A beavatkozás történhet laporoszkópiás eljárással vagy feltárásos műtéttel is. Fontos megjegyezni, hogy a méhmióma eltávolítása nem feltétlen egyenlő a méh teljes eltávolításával; arra csak végső, speciális esetekben lehet szükség.

Hogyha a fenti női tüneteket tapasztaljuk, feltétlen forduljunk orvoshoz, aki egy rutinvizsgálat keretein belül megállapítja, miről van szó, és ha kiderül, hogy mióma áll a háttérben, dönt a helyes eljárásmódokról.

Ne essünk pánikba, hiszen sajnos ez a betegség igen gyakorian fordul elő a nők körében, azonban a mai orvostudomány már számos megoldást kínál kezelésére. Mindig tartsuk be a nőgyógyász szakorvos javaslatait, és évi rendszerességgel akkor is látogassunk el szűrővizsgálatra, ha nincsen semmilyen panaszunk.

Nyitókép: supersizer/istockphoto.com

VIDEO Üde tavaszi barackos smink

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!