Ugye neked is ismerősek az olyan klisék, hogy a férfiakat jobban érdeklik a technikai dolgok, a nőknek a konyhában a helye? Vagy hogy egy nő sokkal empatikusabb, mint egy férfi, de kevésbé jó az irányérzéke? Na és persze ott van az is, hogy a nők egyszerre több helyre képesek figyelni, míg a férfiak csak egyre. De vajon tényleg igaz, hogy másként működik a nők agya, mint a férfiaké? Mi a tudományos álláspont?
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
A férfiak agyának tömege többet nyom
Tekintve, hogy minden ember más, két teljesen egyforma agy sem létezik. A kutatók viszont felfedezték, hogy kifejezetten a nők és a férfiak agya között is vannak különbségek. Tény például, hogy a férfiak agyának nagyobb a súlya, és a nagyagyuk több idegsejttel rendelkezik, míg a nők agya barázdáltabb.
Egy 2013-as tanulmány azt is kimutatta, hogy a nők esetében a két agyfélteke szorosabban kapcsolódik egymáshoz. A férfiaknál pedig több kapcsolat van az egyik agyféltekén belül. Ezek a tények hamarosan ahhoz a feltételezéshez vezettek, hogy a nők emiatt valószínűleg hatékonyabban tudnak többfeladatos munkát ellátni, a férfiak pedig határozottabban. Azonban azóta kiderült, hogy ezek az összefüggések nem a nemhez kapcsolódóak, sokkal inkább az agy méretéhez.
Valóban vannak jelentős nemből adódó különbségek?
Egy kutatás során a marylandi National Institute for Mental Health kutatócsoportja nagyjából 1000 nő és férfi agyát vetette vizsgálat alá. Ekkor többek közt azt is figyelembe vették, hogyan épül fel az agy, és mely területek mikor aktívak, majd valódi különbséget találtak a nők és a férfiak agya között.
Megállapították például, hogy a nőknél több a szürkeállomány a frontális agyban, míg a férfiaknál az oldalsó és a hátsó területeken, többek közt az úgynevezett látóközpontban, ahol először tudatosul bennünk az, amit látunk, az arcok feldolgozását is beleértve. A nőknél hangsúlyosabb régiók pedig például a feladatok és az impulzusok kontrolljához kötődnek.
A cikk folytatódik, lapozz!