Nem hinnéd, de az egészséghez vezető út a lustaság – Bizonyított!

Nem hinnéd, de az egészséghez vezető út a lustaság – Bizonyított!

Címlap / Életmód / Egészség / Nem hinnéd, de az egészséghez vezető út a lustaság – Bizonyított! / 2. oldal

A lustaság nem feltétlen válik hátrányodra, sőt akár még a szövetségesed is lehet az életmódváltásban, feltéve, ha megérted a természetét és elfogadod, hogy alapvetően jelen van az életedben.

De hogyan kovácsolhatunk előnyt a lustaságunkból, ha szeretnénk magunkat rávenni az egyik legtöbb elszántságot, energiát és időráfordítást igénylő dologra, az életmódváltásra?

Thomas Rutledge professzor szerint úgy, hogy nem küzdünk a lustaságunk ellen, nem próbáljuk kiiktatni az életünkből, mint egy rossz szokást, hanem megfigyeljük „lusta agyunk” működését és kicsit a kedvére teszünk.

Ne kényszerítsük magunkat drasztikus megvonásokra és merőben új életmódra, mert nem fogunk tudni hosszú távon alkalmazkodni hozzájuk. Kis változtatásokat eszközöljünk. Ha szeretnénk egészségesebben étkezni és tudjuk, hogy a legjobb táplálék, amit mi magunk állítunk elő, akkor pakoljuk el az ételeket egy új módszer szerint.

Az egészséges étkek kerüljenek az alsó polcra a szekrényben, szemmagasságba a hűtőben. A nassolnivaló mehet a felső polcra (ha még maradt otthon ilyesmi). Amikor megéhezünk, ösztönösen gyors döntéseket hozunk és minél előbb enni szeretnénk, ezért a könnyen elérhető alapanyagokhoz fogunk nyúlni, nem azokat keresgéljük, ami nincs szem előtt.

Életmódváltás lusta emberként
Brooke Lark/unsplash.com

A mozgással is hasonló a helyzet

Ugyanez az elv igaz a testmozgásra is. Ha túl sok erőfeszítést, szervezést igényel a rendszeres sport, néhány fellángolásszerű alkalom után nem fogjuk csinálni. Nem mindenki hajlandó átvariálni az idejét és rendszeresen utazgatni egy edzőterembe, a legtöbben nem vagyunk ilyen elszántak. Ehelyett tegyük fel a kérdést magunknak: mi a legkényelmesebb módja a mozgásnak? Mi az a fizikai tevékenység, amelyet annyira könnyű elvégezni, hogy egy stresszes nap végén vagy kevés idő esetén is hajlandóak vagyunk rá?

Például egy könnyű 15- 20 perces séta sokkal nagyobb valószínűséggel válhat rendszeres szokássá, mint a kőkemény, 60 perces edzés. Lehet, hogy nem éget annyi kalóriát, viszont mégis elindít egy egészségesebb életmód útján, amely talán oda vezet, hogy maratont futunk. Ha otthon tornázunk, tartsuk könnyen elérhető és látható helyen az edzéshez szükséges eszközöket, motiválni fog. Azt üzeni, hogy nem kell sok energiát tenni a használatukért, szóval miért is ne vennénk kézbe azt a súlyzót?

Sokszor a kezdő lökés hiányzik és ilyenkor lendül akcióba a lustaságra való hajlam. „Mosásban van az edzőcuccom, a garázsból be nem cipelem a kondigépet, nincs kedvem edzős videókat keresgélni…”Cselezd ki a lustaságra hajlamos gondolkodásodat, könnyítsd meg az utat, hogy a jó irányba indulj el. 

Nem működik, ha ostorozzuk magunkat a lustaságunk miatt, éppen ezért eredménytelenek a nagy fogadalmak is. Túl sokat várunk el magunktól és nem számolunk alapvető természetünkkel, mely arra buzdít, hogy a könnyebb, kevesebb energiát igénylő cselekvéseket válasszuk. Jobb, ha a nézőpontot változtatjuk meg és elfogadunk olyan stratégiákat, amelyek minimalizálják az egészséges életmódhoz szükséges időt és energiát. Lusta természetünket nem kiiktatni kell, hanem kicsit kiszolgálni, úgy, hogy a javunkra váljon.

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»