A 2024-es párizsi olimpiai játékok ígéretesen alakulnak nemcsak a helyszín miatt, hanem a számos új sportág bevezetése révén is, amelyek tovább színesítik az eseményeket. Az olimpiai játékok mindig is a sportok fejlődésének és népszerűsítésének jelentős platformja volt, és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) folyamatosan keresi az újabb és újabb lehetőségeket a program frissítésére. A 2024-es játékok sem kivételek ez alól. Nézzük melyek lesznek a legújabb sportágak és események az idei olimpián.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/9 Breaktánc
Az egyik legizgalmasabb új sportág, amely bemutatkozik Párizsban, a breaktánc. A breaktánc, vagy más néven breaking, a hip-hop kultúra részeként indult az 1970-es években New Yorkban, és azóta globális jelenséggé vált. A versenytánc ezen formája nemcsak a táncmozdulatokra összpontosít, hanem a kreativitásra, a stílusra és az egyéniségre is, amelyeket a bírák értékelnek. A versenyzők egyéni és páros formációkban mérik össze tudásukat, és látványos akrobatikus elemekkel tűzdelt koreográfiákat mutatnak be.
Az Nemzetközi Olimpiai Bizottság egyre nagyobb hangsúlyt fektet a nemek közötti egyenlőség előmozdítására, és ennek érdekében számos sportág vegyes váltó versenyeket vezetett be, hogy több éremszerzési lehetőséget biztosítson a nők számára. Az atlétikában a női gyaloglók a múltban sok egyenlőtlenséggel szembesültek. A gyaloglás először az 1908-as londoni játékokon szerepelt férfiak számára.
Ezzel szemben a nők csak 2000-ben kaptak olimpiai versenyt, a 20 kilométeres távot. A 2020-as nyári olimpiai játékok után a World Athletics úgy döntött, hogy eltávolítja a férfiak 50 kilométeres versenyét, nemcsak azért, mert a rövidebb távokat piacképesebbnek tartotta, hanem azért is, hogy helyet biztosítson egy vegyes váltó versenynek, amely mindkét nem számára lehetőséget ad két érem megszerzésére.
Amikor a szinkronúszás 1984-ben bekerült az olimpiai játékok programjába, csak nők versenyezhettek benne. Azonban férfiak már az 1940-es évektől kezdve részt vettek ebben a sportágban, de végül kiszorultak, mivel az egyetemek olyan sportokat kerestek, amelyekkel teljesíthették a Title IX követelményeit a női sportok támogatására. Míg a férfiak alacsonyabb szinteken továbbra is versenyeztek, a sportág irányító testülete, a World Aquatics csak 2015-ben engedte meg nekik, hogy részt vegyenek a világbajnokságokon.
2022-ben bejelentették, hogy a férfiak is versenyezhetnek az olimpián. Csak csapatversenyben indulhatnak, a duett továbbra is csak nők számára lesz elérhető, és a nyolcfős csapatban legfeljebb két férfi vehet részt. A vizes világszövetség reményei szerint legalább tíz ország válogatottja él majd a lehetőséggel, hogy férfiakat is nevezhetnek a csapatukba.
Hagyományosan az olimpiai kajak szlalom egyéni versenyszám, ahol a versenyzők az idő ellen versenyeznek, miközben egy zúgó vadvízi pályán haladnak végig. Az új kajak cross ezt egy teljes kontakt sporttá alakítja, mivel négy sportoló egyszerre ereszkedik le a vadvízi pályán, versengve, hogy elsőként érjenek célba. A versenyzők nem a vízből indulnak, hanem egy felső rámpáról esnek a pályára, lefelé és felfelé evezve a kapuk körül, miközben egymást lökdösik, hogy a legjobb útvonalat kapják. Egy további újdonság a forduló zóna, egy olyan szakasz a pályán, ahol az evezősöknek teljesen át kell fordulniuk a hajójukban, beleértve a teljes feji merülést is.
A vitorlázás, amely 1900 óta minden olimpián szerepel, folyamatosan fejlődik, hogy a sportágban népszerű hajókategóriákat mutassa be. 2024-ben a férfiak és nők kiteboardozása is bekerül a programba. Ebben a versenyben az atléták deszkákon egyensúlyoznak és egy nagy sárkányt tartanak, amely a szelet fogva hajtja őket a vízen. Elég erős szél esetén a versenyzők akár 74 kilométer per órás sebességet is elérhetnek. A játékosok látványos ugrásokkal és trükkökkel is elkápráztathatják a közönséget.
A sportmászás már a 2020-as tokiói olimpián is jelen volt, de a párizsi játékok alkalmával még nagyobb figyelmet kap. Ez a sportág három különböző versenyszámból áll: a gyorsasági mászásból, a boulderingből és a nehézségi mászásból. A versenyzőknek mindhárom számban helyt kell állniuk, ami különösen nagy kihívást jelent. A sportmászás nemcsak fizikai erőnlétet, hanem mentális koncentrációt és stratégiai gondolkodást is igényel.
A gördeszkázás is debütált Tokióban, de Párizsban újabb lendületet kap. Két fő versenyszám van: a park és a street. A park versenyszámban a versenyzők egy speciálisan kialakított pályán mutatják be trükkjeiket, míg a street versenyszámban a városi környezet elemeit imitáló akadályokat használják. A gördeszkázás az extrém sportok egyik legnépszerűbb ága, amely különösen a fiatalok körében népszerű, és az olimpiai szereplés további népszerűségét biztosítja.
Az e-sport, vagyis a versenyszerű videojáték egyelőre még nem hivatalos olimpiai sportág, de a 2024-es játékokon bemutató jelleggel szerepelni fog. Az e-sport egyre nagyobb teret hódít a fiatalok körében, és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság is felismerte ennek jelentőségét. A bemutató eseményeken népszerű játékokban mérhetik össze tudásukat a versenyzők, és ha sikeresnek bizonyul, a jövőben hivatalos sportágként is debütálhat.
A BMX freestyle, amely a kerékpáros sportok egyik ága, szintén folytatja olimpiai szereplését. A versenyzők látványos trükköket és ugrásokat mutatnak be egy speciálisan kialakított pályán. A sportág nagyfokú technikai tudást, kreativitást és bátorságot igényel, és különösen látványos a nézők számára.
A 2024-es párizsi olimpiai játékok izgalmas újdonságokat hoznak, amelyek nemcsak a sportolók számára jelentenek új kihívásokat, hanem a nézők számára is látványos és szórakoztató élményeket nyújtanak. Az új sportágak bevezetése hozzájárul az olimpiai mozgalom frissességéhez és változatosságához, valamint újabb lehetőségeket teremt a sportágak népszerűsítésére és a fiatalabb generációk bevonására. A párizsi játékok mindenképpen emlékezetesek lesznek, hiszen a hagyományos sportágak mellett ezek az újdonságok is helyet kapnak majd a világ legnagyobb sporteseményén.