Kipróbáltam az itthon kapható húspótlókat: leesett az állam tőlük

Kipróbáltam az itthon kapható húspótlókat: leesett az állam tőlük

Címlap / Életmód / Egészség / Kipróbáltam az itthon kapható húspótlókat: leesett az állam tőlük

Lassan három éve már, hogy növényi étrendre váltottam. Az elején próbáltam pótolni a húsokat, sajtokat, aztán teljesen elengedtem ezt a vonalat, és a lehető legtermészetesebb étkezésre törekedtem.

Az én étrendemre még mindig ez áll, nem ragaszkodom a régi főzési szokásaimhoz. Számomra tökéletes fogás egy Buddha tál, egy zöldséges rizs, vagy egy erdei gombapörkölt kovászos kenyérrel. Az elmúlt években viszont óriásit nőtt itthon a kínálat a vegán késztermékek terén és a kíváncsiságom nem hagyott nyugodni. Ehhez csatlakozott az itthoni igény is, mert a családom többi tagja egyre inkább érdeklődik az étrendem iránt. Szívesen kóstolgatják azt, amit főzök, és ők is szeretnének kevesebb állati eredetű „terméket” fogyasztani.

Egyértelmű motivációim voltak a váltásra, mert ezt megkövetelte az egészségem, és az élővilág iránti tiszteletem, szeretetem miatt képtelen voltam ételként tekinteni az állatokra. Azóta már azt is tudom, hogy a vegán étrenddel nem csak az állatok életét mentem meg, hanem nagyban hozzájárulok a környezetvédelemhez is. Szeretem megmutatni az előnyöket azoknak, akik érdeklődnek. Szívesen főzök nekik kizárólag növényekből, a hagyományosra megszólalási emlékeztető ételeket, hogy ezzel is bebizonyítsam, a növényi étrend nem jár lemondással. Ezek ellenére a legtöbb húspótló, vagy vegán készétel ugyan egészségesebb, mint pl. a gyorséttermi menü, azért nem szabad, hogy ezek képezzék az étrendünk alapját. Minél kevesebb a feldolgozott élelmiszer az étrendünkben és minél több a természetes, friss alapanyag, annál egészségesebbek leszünk – akár vegánok vagyunk, akár nem. 

Vegán májkrémek

A kedvenc vegán szendvicskrémeim házilag készülnek. Nagyon szeretem a hagyma, sörélesztő és fűszerek segítségével készült pástétomot, de az avokádókrém, a salsa és a hummusz is nagy sláger a családban. Mindig van viszont a hűtőben növényi májkrémünk, mert ezt bármikor magunkkal tudjuk vinni, és itthon is szeretjük szendvicsre, vagy melegszendvicsre kenni. A Hamé márka vegetáriánus pástétomának egyelőre három ízesítése van, és a neve ellenére teljesen vegán. Létezik olajbogyós, natúr és paprikás is, nálunk az olajbogyós az abszolút befutó.

Az Unicarm Vegetal pástétomot már egy kicsit nehezebb beszerezni, én ezt a terméket csak online, illetve gyógyászati szakboltban láttam, de érdemes próbát tenni vele. Nagyon krémes és finom, rendszeres vendég nálunk. Ez a termék ráadásul szintén több ízesítésben beszerezhető, van belőle paprikás, gombás és natúr is.

Oksana Kiian/istockphoto.com

Vegán szalámik

Biztos vagyok benne, hogy a felsoroltakon túl is kaphatóak vegán májkrém itthon, de a szalámik terén már most sokkal szélesebb a kínálat. Lassan ki lehet jelenteni, hogy minden nagyobb áruházláncnak van már saját, vegán szalámija, még ha nem is feltétlenül sajátmárkás.

Az Aldi vegetáriánus szalámija ugyan nem teljesen növényi, de ha megkóstolnád az első húsmentes szalámidat, akkor én ezt a terméket ajánlanám. Ha fontos számodra, hogy ne csak vegetáriánus, hanem vegán szalámit fogyassz, akkor az egyik legfinomabb változat a Violife növényi csirkeízesítésű szelet. Ennek nagy hátránya, hogy sajnos elég drága, viszont a Pápai hús néhány hete dobta piacra a Queen of Peas vegán termékcsaládját, ami kb. fele annyiba kerül. Nem fogadtam kitörő lelkesedéssel, mert borsófehérje alapú, és bár a borsót imádom, a belőle készült fehérjékkel nincsen túl jó tapasztalatom. Szerencsére adtam egy esélyt a termékcsaládnak, és nem bántam meg, mert valóban finom szendvicseket lehet készíteni belőlük. Széles az ízválaszték, van metélőhagymás, fokhagymás, paprikás, natúr szelet is, illetve négy ízben készültek túraszeletek is. Utóbbiak engem annyira nem győztek meg, de kicsit megpirítva melegszendvicsen és pizzán azért elfogytak.

istockphoto

Ha klasszikus magyar ízekre vágyunk, akkor a Vega-farm magyaros ízesítésű vegán gabonarúdját vesszük. Ezt a terméket mindenkinek nyugodt szívvel szoktam ajánlani. Isteni a fűszerezése és nagyon finom szendvicsekbe, rakott ételekbe rakva, vagy akár kolbászkrémként elkészítve. Létezik belőle csípős és csemege is, mindegyik mennyei. Egyetlen hátránya, hogy sajnos könnyen morzsálódik, nehéz szeletelni, viszont ezt ellensúlyozza a kedvező ára és az összetétele is, ami az egyik legtermészetesebb a kínálatban. Búza, szójabab, hántolt árpa, zabpehely, étolaj, fokhagyma, őrölt paprika, só, fűszerek – ebből áll ez a csodás, növényi finomság!

Növényi húshelyettesítők

A növényi étrendet szerintem akkor lehet hosszútávon egészségesen és változatosan folytatni, ha elengedjük a régi főzési szokásokat, és nem akarunk mindent leutánozni, amit megszoktunk. Ez pár hónapig nehéz, de valójában nem leszűkíti a lehetőségeket, hanem új kapukat nyit meg. Emlékszem, amikor először félretettem a húst, a tojást és a tejtermékeket, ráadásul pótlókat sem használtam, akkor nagyon tanácstalanul álltam. Most akkor mit főzzek?

Aztán rájöttem, hogy néhány változtatással az összes megszokott és szeretett levest és főzeléket el tudom készíteni. Csak növényi tejföllel habarom be őket, vagy egyszerűen kevés rizsliszttel besűrítem. Elkezdtem kutakodni új alapanyagok iránt és rá kellett jönnöm, mennyire egyoldalúan főztem korábban. Minimum ötször annyi alapanyagot használok most, mint régen: új gabonaféléket, zöldségeket vásároltam. Nem is beszélve arról, mennyit tanultam a fűszerekről, gyógynövényekről, és hogy ezeket már tudatosan, jótékony hatásaikat ismerve használom a főzés során. De térjünk vissza a húshelyettesítőkre!

Az omlós, „szálas” hús helyettesítésére a legjobb és legegészségesebb alapanyag a jackfruit. Ezt a gyümölcsöt itthon vákuumcsomagolt és konzerv változatban lehet megvenni. Mindig alaposan leöblítem, gazdagon fűszerezem, bepácolom és kevés olajon ropogósra pirítom. Ránézésre megdöbbentően hasonlít a pirított húsokra, szerintem finom is, de azért nem lehet összekeverni a sarki gyrosszal. 

istockphoto

Ha pörköltszerű fogásra vágyunk, akkor az itthon is régóta vásárolható szójakockákhoz fordulok segítségért. Ezeket elég fűszeres vízben kicsit megfőzni, aztán úgy elkészíteni, mintha felkockázott hússal lenne dolgunk. Állagra és kinézetre is egyértelműen hússzerűek, bár szerintem több fűszert igényelnek, hogy igazán ízletesek legyenek. A család megállapította, hogy egy kicsit zúzapörkölt ízük van, így csak azoknak ajánlom nyugodt szívvel, akik szeretik, vagy szerették azt az ízvilágot. Egyébként a szójakockát sokszor a menzákon is használják, hiszen segítségükkel könnyen növelhető az ételek fehérjetartalma, miközben a zsírtartalom alacsonyabbá válik. Hússal összefőzve senkinek nem tűnik fel a kiegészítés.

bhofack2/istockphoto.com

Bolti változatok

Nálam nem győzött az Aldi Just veg vegán kínálata, legalábbis a borsófehérje alapú termékek számomra finoman szólva is a lista végén kullognak. Ugyanakkor a rántani való növényi húsok, amikből lehet venni vegán csirkefalatkákat, bécsi szeletet és halfilét is, egyenesen tökéletesek. Villámgyorsan elkészülnek, állaguk és ízük is egyaránt finom. Vegán majonézes szendvicsbe szoktam tenni őket, vagy hagyományosan krumplival, esetleg főzelék feltétként fogyasztjuk őket. Van olyan vegán ismerősöm, aki alig bírt enni belőle, mert annyira emlékeztette a hús ízére és állagára. 

istockphoto

Nemrég érkezett meg hazánkba is a Lidl Next Level márkája, ami egyelőre vegán darált húst és hamburgerpogácsát jelent. Én ezzel a termékkel voltam úgy, ahogy a korábban említett ismerősöm. Annyira (marha)hús íze volt, hogy nehezen vonatkoztattam el tőle, hogy növényi fogást eszem. Nem állítom ugyanakkor, hogy a Next Level teljesen ugyanaz, mint a darált marhahús, de nagyon hasonlít rá, főleg jól fűszerezve, a szokásos módon elkészítve. Hátránya az, hogy egyelőre sajnos nagyon drága, de reméljük, hogy a kínálat növekedésével az árak is csökkenni fognak.

VIDEO 10 ecset, ami nélkül lehet sminkelni, de nem érdemes

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!