Egész életemben hason alvó voltam, még a terhességem nagy részében is igyekeztem úgy helyezkedni, hogy amennyire lehet, lefelé forduljak. Aztán egyszer valaki szólt, hogy ez talán nem is egészséges.
Akkor kezdtem el tudatosabban utánanézni a különféle alvási pozícióknak, és mint kiderült, külön tudománya van annak, hogy hogyan érdemes aludnunk. A válasz azonban a kérdésre, hogy melyik a legegészségesebb alvási póz, nem is olyan egyszerű. A vizsgálatot ugyanis megnehezíti, hogy az emberek nem feltétlenül tudják megmondani, milyen pózban alszanak, legfeljebb azt, milyen pózban aludtak el.
Dán kutatók éppen ezért önkéntesek combjára, hátuk felső részére és felkarjára rögzített kis mozgásérzékelőket használtak. Ezt követően a vizsgálatban részt vevőket aludni küldték, hogy megállapítsák kedvenc alvási pozíciójukat.
Ugyanakkor úgy tűnik, az oldalunkon alvás iránti hajlam csak felnőttkorban alakul ki, mivel a háromévesnél idősebb gyermekek átlagosan ugyanannyi időt töltenek az oldalukon, a hátukon és az elöl alvással. A csecsemők viszont főként a hátukon alszanak. Ennek nagyrészt az az oka, hogy szüleik biztonsági okokból így helyezik őket a kiságyba, és a babák maguktól még nem tudnak pozíciót változtatni.
Az oldalon alvás a legnépszerűbb – de a legjobb is?
Egy nagyon kis körben végzett megfigyeléses vizsgálat, amelyben az emberek úgy aludhattak, ahogyan szerettek volna, azt találta, hogy azok, akik a jobb oldalukon feküdtek, valamivel jobban aludtak, mint azok, akik a bal oldalukon, őket pedig a hátukon fekvők követték.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy az oldalon alvás mindenkinek beválik, vagy hogy minden problémára csodaszer lenne. Nyugat-ausztráliai kutatók automatikus kamerák segítségével éjszakánként 12 órán át figyelték önkéntesek hálószobáit.
Ez a kifejezés ebben a kontextusban azt jelenti, hogy a megfigyelt önkéntesek az oldalukon, csavart helyzetben aludtak. (Például úgy, hogy a felső combjuk átnyúlt a másik combon, így megtekerve a gerincet). Ezzel szemben azok az emberek, akik egyenesebb, jobban kitámasztott oldalpozícióban aludtak, kisebb arányban számoltak be nyakfájásról.
Különböző problémákra más-más alvópóz lehet a megoldás
Azt persze nem tudta megállapítani a vizsgálat, hogy a „provokatív” pozícióban alvás okozta-e a nyakfájást, vagy az emberek azért vették fel ezt a pozíciót, mert csak így tudtak kényelmesen elhelyezkedni a nyakfájásuk miatt. Erre a kérdésre viszont választ rejthet egy másik tanulmány. Egy portugáliai fitneszprogramban részt vevő idős emberekkel végzett vizsgálat során a hátfájós embereket arra kérték, hogy az oldalukon aludjanak, a nyakfájósokat pedig arra, hogy próbáljanak meg háton aludni. Négy héttel később a résztvevők 90%-a azt mondta, hogy fájdalmai csökkentek. Fontos azonban megjegyezni, hogy a vizsgálatban mindössze 20 fő vett részt, vagyis az adatokból nem lehet messzemenő következtetéseket levonni.
Az ideális alvási pocízióról szóló kis számú tanulmány alapján így arra következtethetünk, hogy nincs egyetlen alvási póz, ami mindenkinek ideális. Érdemes azonban különféle testhelyzetekkel kísérletezni, és akár naplót is vezetni ezekről, hogy megtaláld, milyen alvópóz után ébredsz a leginkább kipihenten.