A kutyák tényleg utálják a macskákat? Ezt mondja a szakértő

A kutyák tényleg utálják a macskákat? Ezt mondja a szakértő

Címlap / Életmód / Család / A kutyák tényleg utálják a macskákat? Ezt mondja a szakértő

Létezik kutya-macska barátság? Az állatorvosok szerint igen, bár az sem véletlen, hogy a két faj között gyakoriak a konfliktusok.

Tényleg utálják a kutyák a macskákat?

Az igazság az, hogy a kutyák nem utálják a macskákat, de két különböző fajról van szó, és félreértések mindig előfordulnak. A kutyák és a macskák ettől még nem ősellenségek, ahogyan azt például a mesékben látni, és az emberekhez hasonlóan ők is kialakíthatnak mély, tartós kapcsolatokat, de persze lehetnek konfliktusaik is. És van néhány tényező, ami miatt a kutyák és a macskák nehezebben jöhetnek ki egymással.

  1. A kutya vadászösztöne: Annak a mítosznak a gyökere, hogy a kutyák gyűlölik a macskákat, a kutyáknak a farkas őseiktől örökölt ösztönös igényéből eredhet, hogy mozgó tárgyakat üldözzenek és kapjanak el. Ez a zsákmányszerzési ösztön alapvető szerepet játszott a farkasok és a korai kutyák túlélésében, mivel biztosította, hogy élelmet tudjanak szerezni maguknak és a falkájuknak. Bár a háziasított kutyáknak már nem kell vadászniuk a táplálékukért, a macskák gyors mozgása kiválthatja ezt a mélyen gyökerező ösztönt. A kutyák ilyenkor azt gondolják, hogy a macska valami olyasmi, amit üldözni kell.
  2. Különböző kommunikációs stílusok: Míg a kutyák ugatnak, csóválják a farkukat és rengeteg kutyapuszit adnak, hogy kifejezzék érzéseiket, addig a macskák testbeszéde teljesen más. A macskák gyakran finomabban kommunikálják érzéseiket, ami félreértéseket okozhat mindkét oldalon. Ha például egy macska a farkát suhintgatja, az ingerültséget jelezhet, vagy azt fejezi ki, hogy egyedül akar maradni, a kutya azonban ezt játékra való felhívásként értelmezheti.
  3. Különböző igények: Nem a kommunikációs stílus az egyetlen különbség a kutyák és a macskák között. A személyiségbeli különbségek is szerepet játszhatnak. A két faj közül a kutyák gyakran a nyitottabbak, vagy azt is mondhatnánk, hogy nincsenek személyes határaik. A macskák ezzel szemben jobban értékelik a személyes teret és a határokat. Ezek az eltérő igények néha konfliktusokhoz vezethetnek. Például egy kutya lelkes játékkísérlete túlterhelheti a macskát, ami ahhoz vezethet, hogy a macska fenyegetve vagy stresszesnek érzi magát.
dageldog/istockphoto.com

Meg tudnak tanulni együtt élni?

Akár hiszed, akár nem, a kutyák és a macskák nem csak nem halálos ellenségek. Szinte bármelyik kutya és macska megtanulhat kijönni egymással, feltéve, hogy a gazdik nagyon türelmesek és hajlandóak az állatuk tempóját követni. Természetesen vannak bizonyos kutyafajták, amelyek alkalmazkodó személyiségek, például a golden retrieverek, a labrador retrieverek és az uszkárok, és macskabarát kutyáknak számítanak.

Az, hogy egy kutya és egy macska mennyire valószínűen lesznek barátok, kevésbé a fajtán és inkább az egyes kutyák egyéni temperamentumán és szocializációján múlik.

Ha azt szeretnéd, hogy kedvenceid megszeressék egymás társaságát, apró lépésekben mutasd be a két állatot egymásnak. A szakértők azt is javasolják, hogy ne kiabálj a kutyára, ha kergetni kezdi a macskát, mert nem fogja érteni a játékra adott negatív reakciódat. Mindez csak további stresszt eredményez, és megmérgezheti a kutya és macska barátságát. Alkalmazz inkább jutalmazást és pozitív megerősítést minden olyan alkalommal, amikor a kutya és a macska békében vannak egymás mellett.

Szintén fontos, hogy a kutyádat alaposan lemozgasd és eleget játssz vele. Ha nem a cicával akarja levezetni a fölösleges energiáit, attól az egész háztartás nyugodtabb lesz.

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!