Egyre többen döntenek úgy, hogy a klímaváltozás miatt nem alapítanak családot 

Egyre többen döntenek úgy, hogy a klímaváltozás miatt nem alapítanak családot 

Címlap / Életmód / Család / Egyre többen döntenek úgy, hogy a klímaváltozás miatt nem alapítanak családot 

A klímaszorongás minduntalan jelentősebb méreteket ölt, amin nem is érdemes csodálkoznunk: egyre nagyobb réteg érzi a saját bőrén az éghajlatváltozás körülményeit.

Mi még viszonylag szerencsés helyen élünk, ezért itthoni szemmel, főleg, ha társul hozzá némi szkepticizmus, nehéz azonosulni az említett nézőponttal. Ráfoghatjuk a médiára is, hogy mindenhonnan a rossz hírek ömlenek ránk: földrengés, tornádó, tűzvész, szárazság, vagy éppen áradás. Az elmúlt időszakban viszont mi is megtapasztalhattuk azt, amire a szakértők figyelmeztettek minket: számolhatunk a klímaváltozás okozta szélsőségekkel.

A nyár tikkasztóan forró és rendkívül száraz volt, én is végignéztem, ahogy hónapokon keresztül repedezett volt a patakmeder, pedig mióta az eszemet tudom, ilyen maximum néhány hétig fordult elő – akkor is nagyon ritkán. Most januárban pedig annyit esett az eső, hogy túlcsordultak a helyi vízesések. Egyik pillanatról a másikra leesik 20 centi hó, ami túlzás nélkül elolvad másnapra… Nem csodálom, ha az emberek kedve elmegy a (további) gyermekek vállalásától, hiszen erre a bizonytalanságra még számos tényező rátesz egy hatalmas lapáttal. 

Már számszerűsítették is a kutatók, pontosan milyen adatokról van szó

Az Elabe kutatócég által készített felmérésből kiderült, hogy a klímaválság elharapódzásától tartva, a megkérdezettek közel harmada erőteljesen fontolgatja, hogy elhalasztja a gyermekvállalást. Ez egyébként a világ számos országában érezhető tendencia, bár természetesen nem minden indok erre az egy okra vezethető vissza.

Az elöregedő társadalom problémája viszont a teljes rendszer összeomlásával fenyeget pl. Japánban és a friss adatok szerint hazánkban tovább csökken a születési ráta – pedig eddig is alacsonyabb volt a „szükségesnél”.

A kutatás egyébként meglehetősen nagyszabású volt, 25 országban készítették és 25 000 embert kérdeztek meg a jövőbeli terveiről. A világ lakosságának 30%-a aggódik a jövő miatt és gyakran fél a hosszú távú tervektől. Aggodalom szintjén vezeti a sort India a maga 58%-ával, de magas az eredmény Lengyelországban, Japánban, Brazíliában és Mexikóban, Kolumbiában is. Az Egyesült Államokban a megkérdezettek negyede jelölte, hogy súlyosan szorong az éghajlatváltozás miatt.

oneinchpunch/depositphotos.com

Nem mindenhol hisznek a klímaváltozásban

Sokan gondolják úgy, akár politikai befolyásoltság, akár egyéb miatt, hogy a klímaváltozás nem valós, és a kutatók hamis tényekkel ferdítik el az igazságot. A tagadók között olyan országok vezetik a listát, mint az Egyesült Arab Emírségek és Szaúd-Arábia. Ez nem túl meglepő, tekintve a társadalmi berendezkedésüket és azt, mit értek el a folyékony aranynak hála. A szaúdiak 41%-a azt mondta, szerinte nem történik semmi említésre méltó, 15% szerint a jelenségek természetesek. 10% szerint viszont nem tudni, hogy az időjárási viszontagságok hátterében mi áll. 

Ehhez a felsoroláshoz egyébként csatlakozik az USA, Nigéria és Ausztrália, valamint érdekes módon Finnország és Hollandia – pedig éppen utóbbi az, ami a kutatók szerint elsők között kerülhet víz alá a tengerszint emelkedésének köszönhetően. 

Az öko-szorongás a bolygó jövőjével kapcsolatos félelem érzésére utal

Ahogy egyre gyakoribbá válnak a szélsőséges időjárási jelenségek, úgy válik ez az érzés általánosabbá. Ebből az új felmérésből is kiderült, hogy óriási hatással van az emberekre a klíma és nem csak a tényleges életvitelt tekintve, hanem már magát a tervezést is. 

Mindennek van egyébként több pozitív hozadéka is. Az egyik az, hogy ha globálisan nézzük a kérdést, akkor nem feltétlenül hátrány, hogy csökkenni kezd a bolygón élők száma. A másik, hogy minél többen aggódnak az éghajlatváltozás miatt, annál többen kezdenek tenni ellene. Ma már a bolygó lakosságának 75%-a azt gondolja, hogy az éghajlatváltozást az emberek okozzák. A szorongásból pedig az egyik legjobb kiút, ha úgy érezzük, valamit mi is tehetünk – ez szerencsére pont igaz az ökológiai lábnyomunkra. 

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!