A súlyunkért csak 20 százalékban felelősek a génjeink

A súlyunkért csak 20 százalékban felelősek a génjeink

Címlap / Életmód / Egészség / A súlyunkért csak 20 százalékban felelősek a génjeink

Mióta életmód tanácsadóként is dolgozom, gyakran találkozom azzal, hogy az emberek a génjeikre fogják a problémáikat.

Ez a probléma jellemző módon a túlsúly: ha a szülők, vagy bárki a közeli rokonságban elhízott, akkor az emberek hajlamosak rásütni, hogy „hát ilyen alkatot örököltem”. Ez vajon igaz? Jogos a felvetés? Igaz lehet, de csak nagyon kicsit arányban. A mostani becslések alapján kb. 20%-ban felelősek a génjeink, 80%-ban az életmódunk számít.

Amikor tehát azzal takarózunk egy probléma, pl. a súlyfelesleg kapcsán, hogy a szüleink is elhíztak, akkor az 80%-ban a valóság elferdítése. Sokkal többet számít, hogy ugyanazokat a rossz szokásokat űzzük magunk is. Ugyanúgy főzünk, velük nasizunk, hozzájuk hasonlóan keveset mozgunk, felnőttként pedig ezeket a mintákat visszük tovább.

Ezt felülírni nem könnyű, de érdemes megpróbálni, már csak azért is, mert a túlsúly, akárcsak a helytelen, egészségtelen életmód magával hoz számos betegséget, amire aztán rásüthetjük: ezt is örököltük. Tény, hogy léteznek örökletes betegségek, és a legnagyobb odafigyelés mellett is előfordulhat, hogy meg kell küzdenünk velük.

Ennek ellenére távolról sem mindegy, hogy szinte megágyazunk az adott betegségnek, minden körülményt ideálissá teszünk számára, vagy sikerül elérnünk, hogy „csak” egészen idős korunkra, vagy sose üsse fel a fejét. 

Az epigenetika segíthet

Ezzel a témával foglalkozik az epigenetika tudománya. A kutatók ebben a tudományágban (többek között) azt vizsgálják, miként módosítják génjeinket a környezeti tényezők, a választásaink.

Mára már egyértelmű, hogy a döntéseink, az életmódunk ki- és bekapcsolhatják azokat a géneket, amik különféle problémákhoz, betegségekhez vezethetnek.

A rossz döntések, a helytelen étkezés, a nem ideális túlsúly, az alvási szokások, a stressz kezelés, a mozgásszegény életmód, a káros szenvedélyek és a környezeti ártalmak értelemszerűen rontanak az egészségi állapotunkon, míg a megfelelő életvezetési praktikákról ennek ellenkezője mondható el.

Az epigenetika szerepe az egészség megőrzésében
AlenaPaulus/istockphoto.com

A mindennapos, apró döntéseink valós és jelentős hatást gyakorolnak testi és lelki egészségünkre, valamint a jóllétünkre.

Óriási jelentősége van annak, mennyire vigyázunk magunkra, milyen sok energiát és időt szánunk arra, hogy jobb életminőségben élhessünk. Nem csupán a környezetünkre és saját magunkra gyakorolt hatás miatt fontos ez, hanem mert a soron következő generációknak is át tudjuk adni mindezt.

A természet, az emberi szervezet csodálatos: kijavítja a hibákat. Ez azt jelenti, hogy ha te örököltél hajlamot egy betegségre, de mindent biztosítasz a szervezeted számára, hogy ezt a hibát kijavítsa, akkor generációról generációra kisebb esély lesz arra, hogy az utódaid a hajlamot magukban hordozzák. 

VIDEO 10 ecset, ami nélkül lehet sminkelni, de nem érdemes

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»