Inkább két takaró alatt aludjatok a pároddal

Inkább két takaró alatt aludjatok a pároddal

Címlap / Életmód / Egészség / Inkább két takaró alatt aludjatok a pároddal

Nincs is jobb, mint egy fárasztó nap után összebújni életed párjával, és együtt aludni el – csakhogy szakértők szerint nem mindegy, hogy külön takaró alatt teszitek mindezt, vagy egy nagyot használtok. A kutatások szerint jobban jártok, ha mindenkinek van külön takarója, amit használ, ugyanis még azok is teljesen máshogy alszanak, akik évtizedek óta egymás mellett hajtják álomra a fejüket.

Az, aki valaha aludt már együtt a partnerével, tudja: egy másik ember nagyon könnyen meg tudja zavarni bárki nyugodt alvását. Nem bonyolult kitalálni, mitől lehet ez így: nem egyformán alszunk, nem egyforma hőmérsékletet szeretünk, egyikünk többet mocorog, míg a másik kevesebbet, és csak nyugalomban tud aludni – hogy a horkolásról már ne is beszéljünk.

Éppen ezért szakértők szerint érdemes azt is átgondolni, hogy érdemes-e egyáltalán egy takaró alatt aludni a párunkkal, ez is hozzáadhat ugyanis a konfliktusokhoz, és hosszú távon az alvásminőség romlásához.

Szerencsére itthon kevésbé elterjedt az egy nagy közös takaró, de azért bőven van, aki ilyennel alszik – szakértők szerint pedig nem kellene. Egy 2005-ös kutatás szerint a pároknál a partner okozza az alvási problémák legalább egyharmadát.

AllaSerebrina/depositphotos.com

Úgy, ahogyan nem alszunk egy párnán, úgy nem kellene egy takarót sem használnunk, mindegy, milyen nagyról van szó, az embernek ugyanis szüksége van némi személyes térre, hogy ki tudja pihenni magát. Nagyon ritka az, ha egy pár gyakorlatilag ugyanúgy alszik, ugyanannyira és ugyanakkor mozgolódik az éjszaka.

Az egyik legnagyobb különbség a párok között alvás tekintetében például az, hogy ki mennyire szereti betakarni magát, milyen hőmérsékleten alszik a legnyugodtabban.

Van, aki nyakig betakarózva szeret elaludni, és van, aki a hűvösre esküszik – ha peched van, pont olyan embert fogtál ki magad mellé, aki teljesen az ellenkezőjére van beállva, mint te.

Az is gyakori konfliktus, hogy van, aki a nehezebb takarókat szereti, és van, aki még a téli hidegben is inkább könnyű, nyári takaróval alszik.

Vannak azonban olyan alvásbeli különbségek, amelyeket a külön takaró sem old meg: az egyik ilyen például az, hogy milyen gyorsan alszotok el az ágyban. Van, aki azonnal lemegy alfába, ahogy a feje leér a párnára, de van, akinek tíz-húsz percbe is beletelhet, mire álom jön a szemére. Ez nemcsak akkor probléma, ha a gyorsabban alvó horkol, hanem akkor is, ha a másik felkelti a mocorgásával. 

Mivel az alvás nagyon fontos nagyjából a szervezet minden funkciója szempontjából, így nem szabad felelőtlenül kezelni, ha nem tudunk a párunk miatt megfelelően mélyen, vagy megfelelő sokáig aludni.

Persze nem kell más férj vagy feleség után néznie senkinek, sokkal inkább érdemes azon elgondolkodni – még ha furcsán hangzik is -, hogy másik szobában aludjunk a párunktól.

A kevés és felszínes alvás hosszú távú hatásai ugyanis túlnyúlnak azon, hogy fáradtnak érezzük magunkat: az immunrendszerünk állapota romolhat, elhízhatunk, hiszen a szervezetünk az ételből akarja majd visszapótolni az energiát, amit alvás közben nem tudott, és a komolyabb betegségeknek is megnő a kialakulási esélye. Ráadásul az agyi kapacitásunkat is ronthatja a helyzet: a memóriánk, a hatékonyságunk és a kognitív képességeink is megszenvedik a kevés alvást.

Forrás

VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!