A koronavírus-világjárvány megmutatta, milyen fontos, hogy jól működjön az immunrendszerünk. Hiába hisszük azonban, hogy mindent megteszünk az egészségünkért, vannak olyan szokások, amelyekkel szabotáljuk a test védelmi rendszerét. Ez a 7 például pont ilyen.
VIDEO A legerősebb csillagjegy párosok, akik tökéletes házastársak lesznek
1/7 Sok feldolgozott élelmiszert eszel
Lássuk be, néhanapján mindenkinek lecsúszik egy-két hamburger sültkrumplival, és ember legyen a talpán, aki mindig nemet tud mondani a csokinak vagy a sütinek.
Csakhogy ha túl sok feldolgozott élelmiszert eszel, mellé pedig kevés gyümölcsöt, zöldséget, és teljes értékű ételt, krónikus gyulladás keletkezhet a szervezetedben, ami minden betegség melegágya.
A sok cukor és zsír okozhat ilyen következményeket.
Sajnos teljesen romantizáljuk az elfoglalt életmódot, ami azzal jár, hogy nagyon korán kezdjük a munkát, és késő éjszakáig dolgozunk (ez a cikk is este 10-kor készül).
Ez azonban egyenes út egyrészt a kiégéshez, másrészt az immunrendszeredet is szabotálhatja.
Nem termelődik ugyanis elég citokin nevű sejt, ami segít legyűrni a fertőzéseket.
A koronavírus miatti korlátozások alatt szinte mindenki lényegesen többet iszik, mint amennyit egyébként szokott.
A túl sok alkohol szó szerint gátolhatja az immunsejtek működését.
Persze nem azt mondjuk, hogy munka után egy fél pohár bor a világ vége, de érdemes tudatosan odafigyelned arra, hogy mennyi alkoholt fogyasztasz, főleg, ha hétvégente rendszeresen online iszogatást is rendeztek a barátokkal.
Talán nem meglepő, de a dohányzás hosszú egészségkárosító listájára az immunrendszer helyes működésének szabotálását is fel lehet írni. A dohányzás hatására az immunrendszer gyengül, és nehezebben küzdi le a fertőzéseket.
Felborul a kényes egyensúlya is, ami az autoimmun betegségekre tehet hajlamosabbá. Bár ez egy stresszes időszak, lehet, hogy nincs is jobb, mint most leszokni, hogy ha végre feloldják a korlátozásokat, egészségesebben térhess vissza a mindennapjaidhoz.
Sokan nem számolnak azzal, hogy a mentális igénybevétel a testet is nagyon komolyan befolyásolhatja. A magas stressz-szint és a krónikus stressz például kompromitálja az immunrendszeredet is.
A kortizol nevű stresszhormon elnyomhatja azt a gyulladást, ami az immunrendszer sejtjeinek aktivizálásához elengedhetetlen, és a fehérvérsejtek helyes működésének is alapja. A fehérvérsejtek pedig nagyon fontos szerepet játszanak a fertőzések elleni védelemben.
Nagy divat most a testpozitivitás, de sajnos a szervezetnek továbbra sem tesz jót a túl sok extra zsír: szakértők szerint egy állandó alacsony gyulladásszintet tart fenn, ami megint csak az immunrendszeredet gyengíti. A zsírszövet adipocitokineket termel, amelyek elősegíthetik a gyulladásos folyamatokat.
Azt pedig a koronavírussal kapcsolatban is tudjuk, hogy a súlyos lefolyás egyik legnagyobb rizikófaktora az elhízás. Arról nem is beszélve, hogy a megfelelő testsúly akár éveket adhat hozzá az életedhez.
Ez ugyan nem szokás, és nem is megváltoztatható állapot, de fontos, hogy ezeket a betegségeket ne hagyd kezeletlenül, különben könnyebben elkaphatod a fertőzéseket, és azok súlyosabb lefolyásúak is lehetnek.
Ha teheted, és még csak hajlamos vagy az ilyen betegségre, tegyél meg mindent, hogy ne alakuljon ki tényleg, mert később nagyon megnehezítheti a mindennapi életedet.
Erre is vonatkozik az egészséges étkezés és a gyakori mozgás, a túlsúly kezelése és a megfelelő mennyiségű alvás is.