A szódabikarbóna (nátrium-hidrogénkarbonát) egy konyhai alapanyag, amely csodákra képes a ruhák, készülékek és még a bűzös vagy eldugult lefolyók tisztításában is.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
Amire szükséged lesz:
Eszközök:
- Edény
- Tölcsér
Alapanyagok:
- Forrásban lévő víz
- Mosogatószer
- Szódabikarbóna
- Desztillált fehér ecet
- Só
Hogyan tisztítsd meg az eltömődött lefolyót szódabikarbónával és ecettel?
- Forrald fel vizet egy teáskannában a tűzhelyen vagy egy nagy, önthető mérőpohárban a mikrohullámú sütőben.
- Spriccelj egy kevés zsíroldó mosogatószert a lefolyóba, és óvatosan öntsd le a forró vizet a csőbe. A mosogatószer segít feloldani a zsíros dugulásokat.
- Ezután önts egy csésze szódabikarbónát a lefolyóba. Ehhez használhatsz mérőpoharat, vagy tölcsért, ha kisebb a lefolyó, és emiatt nehéz közvetlenül a lefolyónyílásba önteni a port.
- A szódabikarbóna bejuttatása után önts egy csésze desztillált fehér ecetet a lefolyóba. Ne lepődjön meg a bekövetkező hallható reakción, ez a sistergés csak azt jelenti, hogy a szódabikarbóna működésbe lépett. A szódabikarbóna lúgos anyag, az ecet pedig enyhe ecetsav. Amikor a kettő összekeveredik, hallani fogod, ahogyan reakcióba lépnek, hogy semlegesítsék egymást; ez a pezsgés az, ami elmozdítja a lefolyó dugulását okozó szennyeződéseket.
- Miután a pezsgés alábbhagy, várj öt percet. Ez idő alatt melegíts fel két csésze vizet forrásig, és ezzel is öblítsd át a lefolyót.
- Ha a lefolyó már átengedi a vizet, engedj bele forró csapvizet, hogy minden törmeléket leöblíts. Ha nem folyik le, ismételd meg az előző lépéseket.
- Ha a lefolyó dugulása két vagy több próbálkozás után sem szűnik meg, próbálkozz meg az alább ismertetett szódabikarbónás-sós módszert.
Hogyan tisztítsd meg az eldugult lefolyót sóval és szódabikarbónával?
Ha a szódabikarbóna-ecet módszer nem oldja fel a lefolyó dugulását, akkor a só és szódabikarbóna módszer még mindig beválhat. Ez a módszer akkor működik a legjobban, ha közvetlenül lefekvés előtt végzed el, és a lefolyót reggelig már nem használod.
- Önts egy csésze szódabikarbónát az eldugult lefolyóba.
- A szódabikarbónát követően önts 1/2 csésze sót is a lefolyóba. Hagyd ezt a keveréket a lefolyóban néhány órán át, vagy, ha lehet, egész éjszaka dolgozni.
- Reggel melegíts fel két csésze vizet, majd öntsd a forró vizet a lefolyóba.
- Ha a lefolyó elkezd lefolyni, folytasd az öblítést forró csapvízzel. Ha nem, akkor meg kell ismételned a folyamatot, vagy meg kell próbálni újra a szódabikarbónás-ecetes módszert.
- Ha egyik szódabikarbónás módszer sem nyitja meg a lefolyót, valószínűleg szét kell szerelni a lefolyót a dugulás megszüntetéséhez.
Milyen gyakran kell tisztítani a lefolyókat?
Heti rendszerességgel öblítsd át a lefolyót forró vízzel, amelyet folyékony zsír elleni mosogatószerrel keversz össze. Tisztítsd meg a lefolyót szódabikarbónával, amint észreveszed, hogy a víz lassan folyik le. Ezt az eljárást a lefolyók rendszeres karbantartási módszereként is alkalmazhatod. Ha például egy doboz nyitott szódabikarbónát tartasz a hűtőszekrényében a szagok elnyelésére, cserekor a régi szódabikarbónát felhasználhatod a konyhai lefolyó átöblítésére.
Tippek a lefolyók tisztán tartásához
- Mindig használj szűrőkosarat a lefolyókban, hogy a haj és az ételmaradékok ne kerüljenek a csőbe.
- Soha ne önts olajat vagy zsírt a lefolyóba. Ha zsíros vagy olajos ételeket főzöl, mosogatás előtt töröld le az edényeket papírtörlővel, így kevesebb zsír és olaj kerül a lefolyóba, hogy ott dugulást okozzon.
- Rendszeresen önts a lefolyóba forró vizet zsíroldó mosogatószerrel, hogy megakadályozd a zsíros dugulások kialakulását.
Nyitókép: deepblue4you/istockphoto.com