Így nevelhetsz valóban sikeres gyereket a pszichológus szerint 

Így nevelhetsz valóban sikeres gyereket a pszichológus szerint 

Címlap / Életmód / Család / Így nevelhetsz valóban sikeres gyereket a pszichológus szerint 

Dr. Aliza Pressman fejlődéspszichológus már 20 éve foglalkozik gyerekekkel és munkássága alatt főleg azt tanulmányozta, hogyan tudunk igazán jól gondoskodni gyermekeinkről.

Úgy véli, hogy az egyik általánosan figyelmen kívül hagyott képesség, amivel nem foglalkozunk eleget a gyermekek nevelése során, a belső hatékonyságuk fokozása. Nem mutatjuk meg nekik, miként tudják megerősíteni ezt a nagyon lényeges, sikerüket alapvetően meghatározó tulajdonságot.

Mi is az a belső hatékonyság?

A belső hatékonyság nem mást, mint az önbizalmunk egy jelentős része: hitünk abban, hogy meg tudjuk tenni mindazt, ami céljaink eléréshez szükséges. Önhittség, de egyfajta hajtóerő is, ami által a gyerekek azt érzik, hogy egy-egy problémát a legeslegelejétől képesek megoldani, tehát kitalálni a megoldást és véghezvinni a szükséges tervet. Azok a gyerekek, akiknél erős a belső hatékonyság érzése, nagyobb valószínűséggel tűznek ki célokat maguk elé és tesznek erőfeszítéseket a megoldás érdekében. Márpedig éppen ez a siker alapja, nem igaz?

Dr. Aliza Pressman szerint a kutatások azt mutatják, hogy a gyerekek 4 fő forrásból nyerik a belső hatékonyságot:

1. Megtapasztalják, hogy rendbe tudják tenni a dolgokat

Ahhoz, hogy ez a mindennapok része legyen, a gyerekeket koruknak megfelelő kihívások elé kell állítani. Kontraproduktív, ha olyat kérsz tőle, amit életkorából adódóan nem tud megoldani, de produktív, ha sikeresen elintézi a rábízott feladatokat.

Tipp: Bátorítsd gyermekedet, hogy kipróbáljon valami újat, amiben nem feltétlenül jó egyből. Fontos, hogy ne azt hangsúlyozd, hogy „gyakorlat teszi a mestert”, hanem azt, hogy nem csak a tökéletesen sikerült eredmények lehetnek kiválóak.

2. Megnézik, mások hogy csinálják

Fontos, hogy a gyerekek lássák, hogy mások (akik hozzájuk hasonlóak, pl. életkorban, érdeklődési körben, stb.) sikereket érnek el, hiszen ahogy mi is, úgy ők is inspirációt látnak ezekben a kortársakban. 

Tipp: Mindig emeld ki gyermekednek, ha valódi erőfeszítéseket tesz – eredménytől függetlenül! 

AleksandarNakic/istockphoto.com

3. Szembesülnek vele, hogy már sok mindent jól megcsináltak

Ez akkor lehetséges, ha időről időre megkapják az őket megillető dicséretet. Tanulmányokkal igazolták, hogy az optimista emberek nem feltétlenül gyűjtöttek több, pozitív tapasztalást, mint pesszimista társaik, ellenben élénkebben emlékeznek sikereikre. Szóval, ideje ma is megdicsérned gyermekedet!

Tipp: Segíts, hogy lássa az összefüggést a befektetett energia és az eredmény között! Ha pl. végre írt egy vázlatot az esszéhez, amire így jó jegyet kapott, akkor mondd: „Láttam, hogy vázlatot írtál ehhez az esszéhez. Nagyon jól tetted, biztos ez az egyik oka annak, hogy ilyen jól sikerült!”

4. Jól érzik magukat a bőrükben

Ha a gyerekek stresszesek, szoronganak, mikor feladat elé állnak, akkor kisebb eséllyel vágnak neki a projektnek és könnyebben hibáznak. Ezért szülőként érdemes megtanítani nekik pl. a tudatos légzést vagy különféle, megnyugtató technikákat annak érdekében, hogy biztosak legyenek benne: összpontosítással menni fog!

Tipp: Ha valamiben hibázik a gyermeked, akkor sose javítsd ki durván. Mindig fogalmazz úgy, hogy a lehetőséget lássa a problémában is!

A szülői támogatás és iránymutatás segít a gyerekeknek abban, hogy kialakítsák és megerősítsék belső hatékonyságukat, ami majd hozzásegíti őket a hosszú távú sikerekhez.

Nyitókép: StefaNikolic/istockphoto.com

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!