8 hiba, amit minden kezdő szakács elkövet a konyhában – Igen, még te is!

8 hiba, amit minden kezdő szakács elkövet a konyhában – Igen, még te is!

Címlap / Otthon / Háztartás / 8 hiba, amit minden kezdő szakács elkövet a konyhában – Igen, még te is!

Az elmúlt évek főzős műsorai után szeretnéd azt hinni, hogy benned is egy igazi mesterszakács veszett el? Pedig könnyen lehet, hogy a legalapvetőbb dolgokat is rosszul csinálod.

Nem olvasod végig a receptet

Persze a legjobb az lenne, ha a kezdetektől úgy főznél, hogy csak a megérzéseidre hallgatsz és a végeredmény mégis isteni finom, ami után mindenki megnyalja a tíz ujját.

A valóságban azonban sok-sok gyakorlás és rengeteg recept után juthatsz csak el ide, addig pedig érdemes pontosan betartanod a leírtakat.

Mielőtt elkezded a főzést, alaposan olvasd el az összetevők listáját és gondold végig a teendőket!

 

Nem használod elég bátran a fűszereket

Miért olyan ízletesek az ételek egy étteremben?

A válasz a megfelelő fűszerezés.

Talán te is túlságosan csínján bánsz a sóval, pedig bátrabban kellene használnod már a főzés közben is.

Ha van időd és helyed, alakíts ki egy kis sarkot a konyhádban, ahol fűszernövényeket nevelsz: a frissen leszedett bazsalikom például összehasonlíthatatlanul jobb, mint a szárított változat.

 

Tompa késeket használsz

Amikor megvetted, még éles volt, mint a borotva, ma pedig már olyan, mintha egy tompa bottal próbálnád felvágni a zöldségeket?

A késeket – éppúgy, mint minden használati tárgyat – ápolni kell, és akkor veled maradnak akár egy életen át is.

Szerezz be egy szuper késélezőt és időről időre élezd meg a késeidet – ezzel nemcsak a főzés lesz hatékonyabb, de a véletlen baleseteket is megelőzheted.

Türelmetlen vagy

Természetes, hogy mielőbb kész szeretnél lenni a finomsággal, de ha nem várod meg, amíg felmelegszik a serpenyő és úgy dobálod bele az ételt, vagy ha túl magas hőfokon akarod elkészíteni az alapanyagot, mert azt gondolod, hogy úgy gyorsabb lesz, akkor bizony esélyed sincs az igazán jó végeredményre.

Nem kóstolgatsz főzés közben

A főzés során hozzáadott alapanyagok, fűszerek íze változik a különféle eljárások során, így mindenképp érdemes kóstolgatni közben, különben honnan is éreznéd, mi hiányzik még a főztödből?

Mindig tarts egy kanalat a serpenyő vagy a lábos mellett, és kóstolgass bátran – ez az, amiből a legtöbbet tanulhatsz.

 

Kiöntöd a tészta vizét

Ha megfőtt a tészta, egyszerűen csak leszűröd, a főzővíz pedig megy a lefolyóba?

Nagy hiba!

Tarts meg egy pohárkával a főzéshez használt vízből és használd fel a szószhoz, így ugyanis sokkal krémesebb lesz a végeredmény, mint a folyadék hozzáadása nélkül.

 

A hűtőből egyből a serpenyőbe teszed a húst

Akár serpenyőben, akár sütőben készíted el a húst, mindig legalább egy órával korábban vedd ki a hűtőből, hogy legyen ideje szobahőmérsékletűre felmelegedni.

Ez különösen akkor fontos, ha nagyobb hússzeleteket akarsz elkészíteni, hiszen így a hús belseje sem marad hideg, és nem fordulhat elő, hogy amíg a külső réteget túlsütöd, a belseje fel sem melegszik.

 

Nyitogatod a sütőt

Alig várod, hogy elkészüljön a piskóta vagy a csokis sütemény, amit betettél a sütőbe, olyannyira, hogy állandóan bekukucskálsz a sütőbe?

A nyitogatás okozta hőmérsékletváltozás azonban a legtöbb esetben kifejezetten rosszat tesz az ételnek, így inkább legyen gondod arra, hogy tiszta legyen a sütő ablaka és anélkül is lásd az ott készülő finomságot, hogy ki kellene nyitnod az ajtót.

VIDEO Üde tavaszi barackos smink

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!