Helytől és időtől függetlenül: 7 tipp a rugalmas munkavégzésért

Helytől és időtől függetlenül: 7 tipp a rugalmas munkavégzésért

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Helytől és időtől függetlenül: 7 tipp a rugalmas munkavégzésért

Szereted a munkád, de a feladataid egy részét szívesebben végeznéd otthonról vagy más időpontban? Amennyiben tényleg csak a hely- vagy időfaktor nem stimmel, határozott fellépéssel és megfelelő érvekkel könnyen orvosolhatod a problémát. Bemutatjuk, milyen lépésekkel harcolhatod ki a rugalmas munkavégzést a főnöködnél.

Készíts listát!

Vesd papírra, hogy milyen feladatokkal jár a jelenlegi munkaköröd. Minden apró folyamatot rögzíts, amit a nap során végzel. Miután ezzel készen vagy, elemezd, hogy ezek közül melyeket végezhetnéd otthonról, vagy akár más időpontban is.
Győződj meg róla, hogy a megváltozott körülmények is biztosítják a lehetőséget a zökkenőmentes munkavégzésre!

Írj ajánlatot!

Az ajánlatírás manapság sokak munkakörének részét képezi, mégsem gondolnak rá, hogy ezzel a módszerrel akár saját érdeket is lehet érvényesíteni.
Egy alaposan megszerkesztett, pontokba szedett, érvekkel alátámasztott, ajánlatszerű írásbeli kommunikációs segédlet megkönnyíti a dolgod, amikor valamit el akarsz érni a feletteseidnél. Természetesen ettől még személyes beszélgetésre is szükség van, de mindenképpen profi kezdet!

Készülj példákkal!

Ez olyan helyzet, amikor érdemes példákkal alátámasztanod, hogy az általad ajánlott modell működőképes. Nyugodtan mondj konkrét neveket és feladatköröket, amelyek bizonyítottan, bevált módon otthonról vagy rugalmas munkaidőben is végezhetőek.
Akár kutatásokat is idézhetsz, amik számszerűen összegzik, hogy a munkavállalók teljesítőképessége és motivációja mennyivel jobb otthoni környezetben.

Csempéssz bele rendszerességet!

A legtöbb főnök azért tekint ferde szemmel az otthoni vagy rugalmas munkavégzésre, mert úgy érzi, hogy az alkalmazott így kicsúszhat az irányítása alól.
Ha biztosítod róla, hogy mindennap egy bizonyos időintervallumban fixen rendelkezésre fogsz állni, illetve kijelented, hogy a munkakapacitásod 100%-át hajlandó vagy a melóra összpontosítani, máris enyhítheted ezt a félelmet. (Utóbbit, persze, senki sem tudja ellenőrizni, de ez egy bizalmi helyzet.)

Ajánlj próbaidőt!

Ajánld fel a főnöködnek, hogy egy vagy két héten át kipróbáljátok az általad említett munkarendet. Így lehetőséget biztosítasz neki arra, hogy visszakozzon, ha mégsem tetszik neki a helyzet, illetve építő jellegű észrevételeket tegyen.
Amennyiben ügyes vagy, még a leginkább szőrösszívű felettest is meggyőzheted róla, hogy otthonról éppen olyan jól dolgozol, mint az irodában.

Mindig legyél profi!

Ha sikerül kiharcolnod az otthoni vagy rugalmas munkavégzést – akár próbaidőre, akár állandó jelleggel –, ügyelj rá, hogy senkinek se dicsekedj a fantasztikus feladatmegosztási képességeidről: főleg arról ne, milyen jól tudsz egyszerre dolgozni és házimunkát végezni vagy szórakozni!
Elismerésre méltó, ha képes vagy erre a bravúrra, de ezt a titkot tartsd meg magadnak, mert a cégnél valószínűleg nem fogják díjazni.

Kommunikálj ügyesen!

A rugalmas munkabeosztású profik titka, hogy úgy csinálnak, mintha mindig rendelkezésre állnának – még a hivatalos munkaidő után is! Ez nem azt jelenti, hogy hajnaltól éjjelig a számítógép előtt kell rostokolnod. Sőt, egy okostelefon segítségével gyakorlatilag jöhetsz-mehetsz, ha gyakran rá tudsz nézni az e-mailjeidre, tehát kommunikációképes vagy.
A rugalmas munkabeosztásnál elengedhetetlen, hogy felállíts bizonyos korlátokat. Ha nem teszed meg, könnyen sérülhet a magánszférád vagy romolhat a munkád minősége. Döntsd el előre, melyik mennyi időt ér meg!

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!