Ismered a Harvard diétát? Ezért próbáld ki minél előbb

Ismered a Harvard diétát? Ezért próbáld ki minél előbb

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Ismered a Harvard diétát? Ezért próbáld ki minél előbb

Sokan szeretnénk tudni a hosszú élet és az egészségünk megőrzésének a kulcsát, annyi azonban biztos, hogy nincs egyetlen varázsszer, ami biztos megoldást jelentene. Ez azonban még nem jelenti azt, hogy ne kellene tudatosan dolgoznunk azért, hogy sokáig egészségesen éljünk, na és persze azon is, hogy közben boldogok is legyünk. Erre kíván most egyfajta megoldást az egyre nagyobb népszerűségnek örvendő Harvard diéta.

Mi pontosan a Harvard diéta?

A Harvard diéta valójában nem más, mint egy iránymutatás, ami arra világít rá, hogy milyen élelmiszereknek kellene a tányérunkra kerülnie, és melyeket lenne érdemesebb hanyagolnunk. Nagy vonalakban a több zöldség fogyasztását, a teljes kiőrlésű gabonafélék választását, a cukros italok kerülését és a fehérjebevitel korlátozását szorgalmazza. A kutatások alapján pedig jó eséllyel segíthet megelőzni a szív- és érrendszeri betegségeket, különféle ráktípusok kialakulását és a 2-es típusú cukorbetegséget.

Nem mindegy, milyen szénhidrátokat fogyasztasz

A Harvard diéta egyik különlegessége, hogy a szénhidrátok típusa sokkal fontosabb, mint a pontos mennyiségük. Ennek oka nem más, mint hogy egyes szénhidrátok, például sok zöldség (a burgonyát nem beleértve), a gyümölcsök, a teljes kiőrlésű gabonafélék vagy a bab egészségesebbnek mondhatóak, mint mások.

Emellett ez a diéta azt is támogatja, hogy egészséges olajokat használjunk az ételeink elkészítéséhez, és nem ad meg egy pontos arányt arra vonatkozóan, hogy mennyi egészséges zsírforrást fogyaszthatunk naponta.

nensuria/istockphoto.com

Mit tegyél, ha kipróbálnád?

Ha az eddigiek alapján te is szimpatikusnak találod a Harvard diétát, akkor egyeztess róla a háziorvosoddal is, és ha egyetért vele, hogy kipróbáld, már bele is vághatsz. Szerencsére egyáltalán nem bonyolult, se nem drasztikus, így aligha valószínű, hogy ne válna a javadra. Természetesen mindig vedd figyelembe a tested jelzéseit is. Mellette pedig van néhány egyszerű lépés, aminek a betartásával elsajátíthatod a Harvard diétát:

  1. Az étkezéseid nagy része, legalább az aktuális tányérod fele álljon gyümölcsből vagy zöldségből, esetleg ezek kombinációjából.  Törekedj a változatosságra, adj teret a színeknek. Ne feledd azt sem, hogy a Harvard diétában a burgonya nem minősül egészségesebb zöldségnek, mivel negatív hatással lehet a vércukorszintünkre.
  2. A tányérod negyedét töltsék ki teljes kiőrlésű gabonafélék. Lehet teljes kiőrlésű búza, árpa, quinoa, zab vagy például barna rizs. De lehetnek teljes kiőrlésű gabonából készült ételek is, mint például a teljes kiőrlésű tészták. Ezek az opciók azért is előnyösek, mert enyhébb hatással vannak a vércukorszintre és az inzulinra, mint a fehér kenyér, a fehér rizs és más finomított gabonafélék. 
  3. A tányérod egy negyedére kerüljenek még fehérjék, méghozzá egészségesebb opciók. Ilyenek például a halak, a szárnyasok, a bab és a diófélék. Ezeket keverheted salátákba, de más, tányérra kerülő finomságokkal, például zöldségekkel is jól párosíthatóak. A vörös húsok fogyasztását minimalizáld, a feldolgozott húsokat, például a szalonnát és a kolbászt pedig próbáld meg kerülni.
  4. Használ egészséges növényi olajokat, közben persze a mértékletességre is törekedj. Jó opció lehet az olíva, a repce, az avokádó, a kukorica, a napraforgó vagy például a földimogyoró alapú olaj is. Arra figyelj, hogy kerüld a hidrogénezett vagy részben hidrogénezett olajokat, mert egészségtelen transzzsírokat tartalmaznak. 
  5. Ragaszkodj a víz, a kávé vagy a tea fogyasztásához, különösen a legelsőhöz, a cukros italokat viszont igyekezz mellőzni. A tej és a tejtermékek fogyasztását is próbáld meg mérsékelni, a klasszikus, bolti, hozzáadott cukrot nem tartalmazó gyümölcslevekből pedig érdemes napi egy kis pohárnál maradnod.
  6. Természetesen az egészséges, tudatos étkezés rengeteget számít, de a Harvard diéta is felhívja a figyelmet arra, hogy az aktív életmód és a rendszeres testmozgás is kulcsfontosságú. Próbálj meg minden nap arra törekedni, hogy amikor van reális választási lehetőséged, akkor sétálj, kelj fel óránként akkor is, ha ülőmunkát végzel. Emellett legyen olyan komolyabb aktív testmozgásod, például jóga, teniszezés vagy mondjuk szobabiciklizés, amit hetente többször is szívesen végzel.

Forrás: thehealthy.com

VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!