Ismerős az érzés, amikor elmerültél valamiben, és egyszer csak hirtelen egy határozott illatot észlelsz a levegőben? Olyan erős, hogy megállsz és körbenézel. Egy részletes emlék aktiválódik, és visszakerülsz egy édes gyermekkori pillanatba, vagy talán egy első kirándulásra egy szeretett személlyel. Emlékszel és mosolyogsz. Ilyen erős lehet bizonyos illóolajok csábító ereje, ezáltal pedig valóban boldoggá tesznek.
1/7 Miért olyan erős bizonyos illóolajok hatása?
Amikor belélegzünk bizonyos illatokat, képesek serkenteni a neurotranszmitterek, például a szerotonin vagy a dopamin felszabadulását. Az emlékeknek és érzelmeknek otthont adó limbikus rendszer az agyunk legegyszerűbben működő része, és ha stimulálják, sok emlékünkhöz és korábbi érzésünkhöz könnyebben hozzáférhetünk, egyúttal pedig jobban is érezhetjük magunkat.
Ilyen hatás mellett nem meglepő, hogy a növényi aromák az idők során a spirituális szertartások fontos részét képezték. Fűszereket, gyantákat és illóolajokat használtak a vallási szertartások során a megtisztuláshoz és a felkenéshez. De a kínai orvoslás és a holisztikus egészségügyi szakemberek is hisznek az aroma gyógyító erejében, míg a rendkívül sikeres parfümipar azon a felvetésen alapul, hogy az illat magával ragadó, csábító és serkentő.
Az alternatív egészségügyi szakemberek gyakran használják az aromaterápiát a fizikai betegségek gyógyításához, de az illóolajokat sokan hangulatjavítóként is használják. Néhány kisebb tudományos tanulmány már született ezen dolgok magyarázatára, de komolyabb eredmények még nem születtek. Addig is a legjobb teszt az, hogy kinyitsz egy üveg illóolajat, becsukod a szemed, és lassan, mélyen lélegzel. Az eredmények lenyűgözőek lehetnek.
A cikk a hirdetés alatt folytatódik!
2/7 Levendula illóolaj
A levendulaolajat lágy és gyengéd illatának köszönhetően gyakran hangulatstabilizálóként használják, és a depresszió enyhítésében is segíthet. Egy tanulmány szerint pedig a szorongásos betegségekben szenvedők olyan tüneteit is képes javítani, mint a nyugtalanság, az alvászavarok, valamint a szomatikus panaszok, de az általános közérzetre és általánosságban az életminőségre is jó hatással van.