Egy új tanulmány szerint a fiatal felnőttek közül már 4-ből 1 egyáltalán nem tervezi azt, hogy családot alapít, ami minden eddiginél magasabb arány.
A kutatás, amely 1000, 18 és 34 év közötti felnőtt részvételével zajlott, rávilágított, hogy ennek a két generációnak a tagjai közül már csak minden második gondolja úgy, hogy ideális körülmények mellett gyermeket fog vállalni.
Az se biztos, hogy minden második felnőtt szülő lesz
A résztvevők mindössze 55%-a nyilatkozott úgy, hogy tervezi a gyermekáldást a jövőben, 20% bizonytalanságnak adott hangot. Azok, akik gyereket terveznek, elsősorban az örömre és a szeretetre számítanak a családalapítás során és a kiteljesedésükhöz is fontosnak tartják a gyermekvállalást. Azonban még mindig volt 26%, aki kiemelte, hogy leendő gyermekére időskori társként és támogató félként számít. Egyébként a kutatásból az is kiderült, hogy a fiatal felnőttek a 28 éves életkort jelölték meg ideális gyermekvállalási kornak.
Vannak, akik már most eltökéltek a nemleges válasz mellett
A fennmaradó 25% magabiztosan állította, hogy garantáltan nem fog családot alapítani, bármilyen körülmények is adódnak az életében. Ezt erősíti az az arány is, miszerint a megkérdezettek kevesebb, mint fele (49%) gondolja úgy, hogy a gyermekvállalás fontos a személyes kiteljesedése szempontjából. Ráadásul még azok sem terveznek 2-nél több gyermeket, akik családra vágynak (túlnyomórészt az anyagi indokok végett).
Ezek a kérdések egyébként azokat a leendő szülőket is nyomasztják, akik a körülmények és lehetőségek ellenére szeretnének gyermeket vállalni. Őket ugyancsak az általános anyagi korlátok és az időhiány az, ami gátolja az önfeledt családalapításban. Gyakran aggodalmak merülnek fel a környezeti hatások miatt is, beleértve az erőforrások felhasználását és az éghajlati változásokat.
Nem minden a társadalmi nyomás, a család is közbeszól
Bár a társadalmi nyomás a megkérdezettek szerint továbbra is jelentős (71%), és a családtagok részéről is gyakran érzik ugyanezt a fiatalok (40% mondta ezt), az érintett generációk mégis egyre inkább szembemennek az elvárásokkal. A legtöbbet az édesanyák lobbiznak az unokáért. Ők 68%-ban helyeznek nyomást a fiatalokra, majd őket követik a sorban a nagymamák és az édesapák.
Összességében látható, hogy a gyerekmentes generáció lassan nem csak elméletben létezik, hanem valósággá is válik. Egyre többen döntenek úgy, hogy nem vállalnak gyermeket a különféle gazdasági és társadalmi okok miatt.