Család-para: meddig tolódik még a gyermekvállalás ideje?

Család-para: meddig tolódik még a gyermekvállalás ideje?

Címlap / Életmód / Család / Család-para: meddig tolódik még a gyermekvállalás ideje?

Az elmúlt években egyre inkább az a trend hazánkban, hogy a huszonévesek helyett a harmincas hölgyek körében a legnagyobb a szülési hajlandóság. A változásnak elsősorban olyan társadalmi okai vannak, hogy egyre jobban kitolódnak a tanulmányok, a fiatalok később kezdik el a pályafutásukat, és később önállósodnak, költöznek el otthonról, illetve lesznek anyagilag függetlenek, mint ahogy az idősebb generációknál korábban tapasztalható volt.

Néhány esetben, ahogy a huszonéves lányok elkezdenek a saját lábukra állni, a szüleiknél felmerül a kérdés, hogy mikor lesz belőlük nagyszülő, mikor szeretne gyermekük maga is szülővé válni, és esetleg sürgetik is őt ebben. Megkérdeztünk egy szakembert a témában, hogy mi lehet az oka, ha előfordul ez a fajta sürgetés, illetve arról, véleménye szerint mit kell szem előtt tartani a gyermekvállalás esetében.

Skultéti-Szabó Katalin klinikai szakpszichológus szerint ez a probléma egyáltalán nem általánosítható, de természetesen vannak szülők, akik a felnőtté válás, család alapítás komolyságát, a felnőtt élet kezdetét a gyermekvállaláshoz kötik.

Ezek a szülők azok, akik számára ez a kérdés elementális fontossággal bír, és ennek a gyökerei arra vezethetők vissza, hogy valószínűleg náluk is ez az elvárás fogalmazódott meg a szüleik részéről, tehát egyfajta mintát követnek. Más részről a félelem is közrejátszhat arra vonatkozóan, hogy a lány ki ne csússzon a biológiai érettség ciklusából.

“Jó azt a gyereket letudni minél előbb” – felfogás is megfogalmazódik benne, ami a szülői félelem áthárítása a  fiatal szülőre illetve lehet egyfajta türelmetlenség is, ami a biztos és komoly felnőtt lét egyik tagadhatatlan bizonyítékát jelenti a felmenő részére” – magyarázta a szakember.

Véleménye szerint a nagyszülők szeme előtt még az a régebbi példa is lebeghet, hogy a szocializmusban a rendszer képes volt azt az illúziót sugallni, hogy a gyerekvállalás nem terheli meg a családi büdzsét végzetesen, ami viszont mára már láthatóan és gyökeresen megváltozott.

A gyerekvállalás ideje egyre jobban kitolódik, köszönhetően az egzisztenciális bizonytalanságnak. A jelenlegi rend a korábbi felfogás ellenkezőjét, az öngondoskodást állítja középpontba. Az állami igyekszik kivonulni a korábban ismert jótékony szerepből, így a családok ezzel magukra is maradnak, így óvatosabban kezelik ezt a helyzetet” – tudtuk meg Skultéti-Szabó Katalintól.

A gyerekvállalásnak természetesen akkor jön el az ideje, amikor a pár úgy érzi, minden szempontból felkészült erre: egzisztenciálisan és lelki értelemben is készen állnak arra, hogy útnak indítsanak egy új életet.

Ennek siettetése károsan hathat a szülők és a nagyszülők viszonyára, fölösleges feszültségeket okozhat, hiszen nem a nagyszülők vágnak bele a gyerekvállalásba” – vélekedett a szakember. Azért sem éri meg siettetnie a szülőknek a fiatalokat a gyerekvállalásra, mert ez nem csak bizalmatlanságot szülhet a részükről, de akár el is üldözheti őket a folyamatos stressz. A gyerekvállalás nehézségei a szakember meglátása szerint a médiában is túl vannak hangsúlyozva, ami tovább mélyíti a bizonytalanságot a kezdő szülők részéről.”

Véleménye szerint olyan dologról, ami természetes folyamat, nem érdemes beszélni, csak annak ellenkezőjéről.

Így tehát, ha a pár képes a gyermekvállalásra, akkor nyilván előbb utóbb lépni fognak az ügyben – tette hozzá Skultéti-Szabó Katalin –, ha pedig nem képesek gyereket vállalni anyagi vagy egészségügyi okból, akkor érdemes ezt szóba hozni, de ekkor is elég egyszer.”

VIDEO Így készíts pár perc alatt merész, füstös szemsminket

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!