A családunkban az őszinteség az egyik legfontosabb pillér. Nálunk fontos, hogy ha hibáztunk, azt felvállaljuk, és ha vannak következmények, akkor azokat bevállaljuk. Egy gyerektől azonban nem lehet elvárni, hogy mindig mindenben őszinte legyen. Ez egy folyamat, egy tanulási görbe, aminek mi, szülők is részei vagyunk.
VIDEO Nyári horoszkóp: Mit hoznak idén nyáron a csillagok?
Miért füllentenek a gyerekek?
Tény, hogy minden kisgyerek hazudik. Ezen nincs mit szépíteni, teljesen normális. Bizony-bizony, még a legjobb családokban is megesik, ahogy mondani szokták. A gyerek a füllentéssel próbálja feltérképezni, hogy mégis meddig mehet el, hol vannak a határai.
Egyszerűen csak bevédi magát, hiszen tudja, hogy annak, amit csinált, és amiért hazudik, valószínűleg következményei lennének. Olyanok, amelyek nem biztos, hogy pozitív kimenetelűek. A hazugság abban segíti, hogy megértse, hogyan működik a világ, hogyan reagálnak mások.
Persze nekünk, szülőknek nem szabad belenyugodnunk abba, hogy a gyerekünk hazudós. A hazugság mindig mélyebbre vezet, mint amit a felszínen látni vélünk. Előfordulhat, hogy a gyermek azért hazudik, mert fél, és el akar kerülni valamit, de sajnos súlyosabb dolog is állhat a háttérben.
Lehet a gyermekben manipulatív hajlam, de okozhatja a sorozatos hazugságokat valamilyen trauma is. Érdekes, hogy a hazugság fejlődése segíti a gyermek empátiás képességét. Kicsi óvodás korban a gyerekek még nem is igazán hazudnak, legtöbbször a vágyaikat közlik úgy, mintha azok már megtörténtek volna.