Gondolattérkép kicsiknek és nagyoknak!

Címlap / Életmód / Család / Gondolattérkép kicsiknek és nagyoknak!

VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd

A gondolattérkép egy nagyon jól használható vizuális olvasási technika, amellyel sokkal hatékonyabbá válhat a tanulás a gyerekek számára.

A gondolattérkép segítséget nyújt a tanulási zavarokkal küzdő gyerekeknek, de a felnőttfejjel tanulni kezdőknek is segítséget nyújt, hiszen a módszer alkalmazásával sokkal jobban kihasználjuk az egyi kapavitásunkat, mint bármilyen másféle tanulási móddal.
 
A gondolattérkép lényege

Már mindannyian számtalanszor hallhattuk, hogy az emberi gondolkodás asszociációkra épül, tehát az egyik információ általában felidéz egy másikat. A tananyag képi megjelenítése segít abban, hogy az agyfélteke mindkét részét aktivizáljuk.. A gondolattérkép fenntartja a figyelmet, hiszen a saját munka során kénytelenek vagyunk figyelni az adott témára és az összefüggésekre.

Ez a tanulási módszer segítséget nyújt a tanulási zavarokkal küzdő gyerekek számára, mint pl. diszlexiával, diszgráfiával és diszkalkuliával küzdőknek, hiszen segít az információ feldolgozásban. A gondolattérkép által, a rajz segítségével és a színekkel játékosabbá tehetjük a tanulást, sőt ha nekünk kell tanulnunk, akkor bátran alkalmazhatjuk mi is ezt a technikát.

Miért jó a gyerekeink számára és a mi számunkra a gondolattérkép?

A gondolattérkép segítségével megtanulhatunk egy-egy tananyagot vagy szövegrészt, de akár egy verset is. Használhatjuk a szakkönyvek kijegyzetelésére, vagy felkészülhetünk általa egy előadásra. A gondolattérkép használata ráadásul kreatív gondolkodást ad, és a brainstorming során is kiváló. A legfontosabb dolgokat tehetjük meg vele a tanulás során, tehát megtaláljuk segítségével az anyag kulcsszavait és lényegét, meglátjuk a fontos összefüggéseket és maradandó tudást szerzünk.

Hogyan készítsük el a gondolattérképet?

A vizuális mezőnek a fektetett papír felel meg, ezért használjunk fektetett papírt a gondolattérkép elkészítéséhez.

A központi téma legyen a papír közepén egy körben, vagy bármiféle más ábrában. Ide írjuk be a téma címét, vagy a témát felidéző szót.

A központi körből ágaznak ki körben a vonalak, ezek tartalmazzák a kapcsolódó gondolatokat. A kapcsolódó gondolatokat jelölheted kis ábrákkal, vagy körökkel, de egyszerűen a vonalra is ráírhatod őket. Ügyelj arra, hogy ne dőljenek meg a betűk, minden legyen vízszintesen.

Tegyük érdekesebbé a gondolattérképet formákkal, színekkel, képekkel és kódokkal.

Vigyázzunk, hogy egy vonalra csupán egy szó kerüljön, így teret adunk az asszociációnak és elkerülhetjük a zsúfoltságot.

A kulcsszavaknál írjunk nyomtatott betűvel, hiszen ezeket az agyunk sokkal jobban rögzíti.

Húzz megfelelő hosszúságú vonalakat, a fontosabbakat vastagon emeld ki a többi közül.

Használj ábrákat, válassz olyat, amelyek segítenek felidézni az adott szót, vagy gondolatot.

Nyugodtan használj eltérő méreteket a kiemeléshez és a figyelmed irányítására. A fontosabb dolgok lehetnek nagyobbak, mint a kevésbé fontosak.

Használj nyilakat, hiszen segítenek a szem és a figyelem irányításában, hogy miből mi következik.

Vezess be világos és egyértelmű kódokat, ezzel rengeteg időt tudsz megspórolni magadnak a munkád során.

Ma már számos program is segíthet a gondolattérkép megrajzolásában. Íme néhány hasznos link, ha esetleg kipróbálnád:

mindmeister.com
mindjet.com
freemind.sourceforge.net

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!