Ezt gondolják a férfiak valójában a sminkről

Ezt gondolják a férfiak valójában a sminkről

Címlap / Stílus / Arc / Ezt gondolják a férfiak valójában a sminkről

Tinédzserkoromban nagyjából mindent kipróbáltam, amit lehetett: volt lila hajam és persze a sminkelés terén is szabadjára engedtem a fantáziámat.

Mázli, hogy túl sok kép nincs rólam abból az időszakból, bár legalább érdekes lenne összehasonlítani, mekkora mértékben és milyen irányban változott a stílusom. Akkoriban én is – ahogy sokan mások – úgy gondoltam, hogy a smink rengeteg ad a megjelenésemhez és alapvetőnek kell lennie. Azóta eltelt jó néhány év, és most már teljesen másként tekintek erre a lehetőségre.

A legtöbbször a rutinom kimerül abban, hogy szempillaspirált használok, bár azt hozzá kell tennem, hogy a szemöldököm átesett egy kozmetikai tetováláson. Ennél többre nincs igényem, csupán alkalmakkor szoktam sminkelni. Egyébként a párom utóbbit szokta csak észrevenni, az nem tűnik fel neki, ha van rajtam szempillaspirál, ahogy az sem, ha nincs. Persze, én látom a különbséget – de vajon mit mondanak a tanulmányok?

Először is azt, hogy a férfiak nem szeretik a sminket

Valahol meg tudom érteni őket, egy komoly smink ténylegesen becsapós tud lenni és nem is feltétlenül praktikus viselet. Ahhoz, hogy sokáig szép legyen, körültekintően kell vele bánni. Másrészt viszont komoly magabiztosságot tud adni, ami pedig nem csak a nőknek ad egy plusz varázst. Ebben a kisugárzásban alapvetően a férfiak sütkéreznek. 

A St. Ives által végzett tanulmányban 1000 nőt és 550 férfit kérdeztek meg a sminkelési szokásaikról, illetve a sminket viselőkről alkotott véleményükről. Kiderült, hogy a férfiak 45%-a szerint a nők nem sminkelnek jól. Szerintük a nők úgy festik magukat, hogy az sokkal inkább elriasztja a férfiakat, semmint vonzaná őket. Ezzel párhuzamosan 40%-uk még azt is mondta, hogy a nők túl sok sminket viselnek. Mindez azt jelenti, hogy majdnem minden második férfi szerint rosszul és túl sokat sminkelnek a nők. Ez elgondolkodtató arány annak tekintetében, hogy – akármennyire szépítjük – alapvetően az ő kedvükért festjük magunkat. 

Férfiak véleménye sminkről
Karolina Grabowska/pexels.com

Más kutatások is hasonló eredményre jutottak

Nem csak a St. Ives szakértői, hanem a Quarterly Journal of Experimental Psychology kutatói is erre az eredményre jutottak. Ők úgy mérték fel a sminkről alkotott véleményünket, hogy különféle fényképeket mutattak be a résztvevőknek – olyan fotókat választottak, amiken a nők eltérő mértékben voltak sminkelve. Megállapították, hogy nemtől függetlenül, minden résztvevő előnyben részesítette és szebbnek látta azokat a nőket, akiken kevésbé dominált a smink.

A kutatók itt is arra a következtetésre jutottak, hogy a nők téves okokból viselnek erőteljes sminket. Az eredmények azt sugallták, hogy az elvárások miatt sminkelünk, ám ezek az elvárások hamisak. Valójában sem a nők, sem a férfiak nem kedvelik a feltűnő sminket. Úgy fest tehát, pénz, idő és energiapazarlás igazán nap mint nap erős sminket viselni

Közben viszont tudjuk, hogy a nők több mint fele azért visel sminket, hogy valamivel jobban érezze magát a bőrében. 28%-uk egyenesen rosszul érzi magát, ha smink nélkül kell kilépnie az utcára, 14% pedig ki se merne lépni a házból, ha nem festheti ki az arcát. Szomorú statisztika…

Ezt mondhatjuk el összegzésként a sminkelési szokásainkról

Alapvetően olyasvalamire költünk és áldozunk időt, amitől jobban érezzük magunkat, de ettől a valamitől legalább minden második ember szemében kevésbé vonzóak leszünk. Igaz, a kutatások alapvetően az erőteljes sminket állították szembe a natúr valósággal és a szolid sminkekkel. Ezért lehet (és persze van is) átmenet a két véglet között. Az viszont biztos, hogy a manapság még kicsit divatos, túlságosan erőteljes szemöldök, valamint a hozzá kapcsolódó, műhatást keltő szempillák nem tartoznak a természetes jegyek közé. 

VIDEO Napcsókolta smink, a forró estékre

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!