Így lett sokkal fenntarthatóbb az öltözködésem

Így lett sokkal fenntarthatóbb az öltözködésem

Címlap / Stílus / Divat / Így lett sokkal fenntarthatóbb az öltözködésem

Ha fenntarthatóságról van szó, egyértelműen azzal teszünk a legjobbat a környezetünknek, ha minimalizáljuk a vásárlásaink számát. Bár javuló tendenciát mutatok, ezen a téren még van hova fejlődnöm.

VIDEO Nyári horoszkóp: Mit hoznak idén nyáron a csillagok?

Már sokkal meggondoltabban költöm el a pénzemet, mint korábban, a ruhák közül azt veszem meg, amiről úgy érzem, egyszerűen tökéletes. Nem adok pénzt olyan darabra, ami csak úgy-ahogy passzol, mert tudom, hogy sosem fogom felvenni. Részben azzal is hozzájárulok a fenntarthatósághoz, hogy nem rohanok őrült módjára a boltokba az új trendek láttán, és felteszem vásárlás előtt magamnak a kérdést, hogy csak azért viselném, mert mások szerint divatos, vagy mert valóban az én stílusom. De mit lehet még tenni a fenntarthatóbb öltözködésért? 

Újrahasznosított, vagy újra feldolgozott?

Nem csak otthon, a saját gardróbunkban él az újrahasznosítás és az újrafeldolgozás fogalma, hanem manapság már a ruhaipar is egyre nagyobb figyelmet fordít erre a két fogalomra. De mi a különbség köztük? Az újra feldolgozott darabok sokkal kevésbé terhelik meg a környezetünket, mint az újrahasznosított ruhák.

Az újra feldolgozott ruhákat és kiegészítőket, valamint a textilhulladékot teljesen új termékké alakítják. A fogyasztó utáni hulladékok (megvásárolt, viselt, vagy eldobott) esetleg a holtanyagok (olyan termékek, amelyeket egyáltalán nem adtak el) mind-mind alkalmasak arra, hogy újra feldolgozott ruhákká váljanak. Származzanak bárhonnan is, ezeket a textíliákat újragondolják, átalakítják, esetleg rekonstruálják, hogy növeljék az értéküket és így eladhatóvá váljanak. A tervezők bármilyen anyaggal, megoldással dolgozhatnak, tehát az újrahasznosított ruhák – ellenben a tömeggyártású holmikkal – szinte mindig egyediek. 

Az újrahasznosítás ezzel szemben azt jelenti, hogy a ruhahulladék teljes átalakuláson esik át, mielőtt ismét viselhetővé válna. A feldolgozás során jelenleg két módszer ismeretes:  

  • A mechanikus újrahasznosítás az, amikor a megmaradt szövetet felaprítják, majd a kapott szálakat új anyagban dolgozzák fel.
  • A kémiai újrahasznosítás pedig az, amikor a szövetet vegyszerrel kezelik, majd feloldják. A kapott szálat ezután összekeverik más szálakkal és így készül az új szövet.

Fontos megjegyezni, hogy az újrahasznosított ruhák más anyagokból is készülhetnek: nagyon népszerű irányvonal például az, amikor a feldolgozott műanyagokból gyártanak új termékeket, akár cipőket, ruhákat és bizsukat, táskákat a tervezők.

hsyncoban/istockphoto.com

Oldalak: 1 2 3

A cikk folytatódik, lapozz!

«Előző
1/3
Következő»
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!